Kā mazināt abortu skaitu Latvijā? Atbild ginekologi 5
Seši 12. Saeimas deputāti – veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS), Imants Parādnieks (NA), Jānis Ruks (LRA), Mārtiņš Šics (LRA), Nellija Kleinberga (LRA) un Inga Bite (LRA) – iesnieguši priekšlikumus likumprojektam “Grozījumi Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā” par mākslīgu grūtniecības pārtraukšanu. Jautāju ginekologiem, kā, viņuprāt, risināms abortu jautājums un vai jāmaina likumi šajā jomā.
Silvija Āboltiņa, ginekoloģe Limbažos: “Lieliski būtu, ja valsts nodrošinātu bezmaksas kontracepcijas tabletes. Īpaši aktuāli tas būtu ģimenēm, kas dzīvo nelabvēlīgos apstākļos, maznodrošinātiem vai arī daudzbērnu ģimenēm. Šie cilvēki skaita katru centu, lai savilktu galus. Ja kāda mana paciente pauž šaubas par grūtniecības pārtraukšanu, tad es mēģinu atrunāt. Bet ir gadījumi, kad cilvēks jau ir stingri izlēmis par abortu, tad šādam lēmumam nevaru pretoties. Protams, tiek skaidrots, ka grūtniecību būtu vēlams saglabāt. Tiek dotas arī trīs dienas pārdomu laika, bet tam nav lielas nozīmes. Uzskatu, ka kategoriska abortu aizliegšana pilnīgi neko nelīdzēs. Kādreiz aborti nebija pieejami, un kas notika? Bija kriminālie aborti, kuru dēļ notika asinssaindēšanās un citas briesmīgas lietas. Es uzskatu, ka sievietei tomēr ir jādod iespēja izvēlēties.”
Renārs Parādnieks, ginekologs Jūrmalā: “Abortu skaitam ir tendence samazināties. Protams, mēs vienmēr cenšamies atrunāt pacienti no šāda soļa, bet, ja sieviete ir stingri nolēmusi, tad neiejaucamies. Saeimā laikam domā tā, ka paciente atnāk pie ginekologa un nevar saprast, kāpēc viņai nav mēnešreižu! Patiesībā sieviete jau sen ir uztaisījusi testu un saprot, ka ir stāvoklī. Un, ja viņa ir stingri nolēmusi grūtniecību pārtraukt, tad jo ilgāks laiks līdz aborta veikšnai paiet, jo sliktāk.”
Maija Andersone, ginekoloģe Tukumā: “Uzskatu, ka abortu skaita samazinājumu varam panākt, nodrošinot pieejamāku kontracepciju. Iespēju robežās cenšamies atrunāt pacientes no abortiem, bet ne vienmēr tas izdodas. Vienmēr jau ir kaut kādi iemesli, kāpēc tas tiek darīts, piemēram, materiālie apstākļi, kad cilvēks nestrādā un viņam ir jāizšķiras par mazo bērnu pabalstu. Kā tad viņš šo bērniņu audzinās?”
Anita Ločmele, ginekoloģe Ilūkstē: “Lai mazinātu abortu skaitu, svarīga ir izglītošana un bezmaksas kontracepcija trūcīgām ģimenēm vai studentēm un skolniecēm. Nav noslēpums, ka meitenes agri sāk dzimumdzīvi, lai gan, jāteic godīgi, jaunatne pašlaik ir daudz izglītotāka šajos jautājumos nekā sievietes virs 30 gadiem. Salīdzinoši maz nevēlamu grūtniecību, kas beidzas ar abortu, ir jaunām meitenēm. Drīzāk varētu teikt, ka abortu kā kontracepcijas līdzekli izvēlas precētas sievietes. Ir tādas pacientes, kurām aborts ir kā kontracepcija, un viņas nāk pat trīs reizes gadā. Tad gan prasu, vai nav žēl naudas, lai taisītu abortu. Ir visādas sievietes, bet es cenšos nelīst pacientēm dvēselē, jo redzu, ka viņām jau tā ir grūti. Ginekologam ir jābūt labam psihologam. Pirms 15 gadiem uzgaidāmajā telpā izkāru nedzimušā bērniņa “vēstuli”, vabūt daudzas, kuras atnāk uz abortu, izlasa to un pārdomā. Ir labi tā, kā pašlaik mums ir ar likumiem, jo sievietei ir dots laiks pārdomām. Es esmu pret visām papildu speciālistu konsultācijām: pilsētā pie tiem ir vieglāk tikt, bet manā mazpilsētā, piemēram, nav pat psihologa! Kur tad lai es viņu sūtu? Man sāk kļūt bail, ka atkal sāks parādīties kriminālie aborti gluži kā pirms 30 gadiem, jo viss, kas saistīts ar grūtniecības pārtraukšanu, ir maksas pakalpojums. Tie jaunie likumi ir nevajadzīga ažiotāža! Visvairāk tracina, ka par šiem jautājumiem spriež vīrieši, jo viņi nekad nespēs izprast sievietes psiholoģiju.”
Uzziņa
Mākslīgo abortu skaits Latvijā
2008 2009 2010 2011 2012 2013
10425 8881 7443 7089 6197 5557
Avots: “Latvijas veselības aprūpes statistikas gadagrāmata 2013”
Likumā rosinātās pārmaiņas
* Vārdus “sieviete” un “paciente”, kas lietoti līdzšinējā likuma redakcijā, aizstāt ar vārdu “māte”.
* Noteikt, ka grūtniecības pārtraukšanu nedrīkst veikt tas pats ginekologs, kurš izsniedzis norīkojumu uz grūtniecības pārtraukšanu.
* Mātei un tēvam, kuri izteikuši vēlēšanos mākslīgi pārtraukt grūtniecību, valsts nodrošinās iespēju saņemt konsultāciju pie sertificēta krīzes grūtniecības speciālista, kā arī, ja nepieciešams, pie konkrētajai situācijai atbilstoša speciālista – jurista, sociālā darbinieka, psihologa, ģimenes terapeita u. tml.