Totalitārā simbolika jābāž atvilktnēs 0
Izrādās, ka Latvijā joprojām ir virkne pasākumu, kuros likums pieļauj totalitāro režīmu simbolikas lietošanu. Deputāti plāno tuvākajā laikā šo caurumu aizlāpīt.
Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai vakar bez iebildumiem tika nodoti desmit deputātu ierosinātie grozījumi Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likumā. Tie paredz aizliegt bijušās PSRS, Latvijas PSR un nacistiskās Vācijas simbolikas izmantošanu arī publiskos izklaides, svētku, piemiņas, sporta un atpūtas pasākumos. Līdz šim šāds aizliegums attiecās tikai uz gājieniem, piketiem un demonstrācijām. Tāpat aizliegts vērsties pret Latvijas Republikas neatkarību, aicināt uz valsts varas gāšanu un tamlīdzīgi.
“Nedrīkstētu būt tā, ka dažos publiskos pasākumos šādas simbolikas lietošana ir atļauta, bet citos – aizliegta. Pašreiz ir tā, ka, ja uz 9. maiju piesaka gājienu, tad simbolika aizliegta, bet – ja svētku vai atceres pasākumu, tad to var lietot. Mēs vēlamies to vienādot,” pastāstīja viens no likumprojekta iniciatoriem Andrejs Judins (RP). Viņa mērķis neesot aizliegt simbolikas lietošanu vispār, bet gan izvairīties no iespējamām provokācijām un konfliktiem publiskos pasākumos. A. Judins pauda cerību, ka atbildīgā komisija strādās operatīvi, lai jau aprīļa laikā likums tiktu pieņemts galīgajā lasījumā un varētu stāties spēkā līdz šī gada 9. maijam.
Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA) gan nav noskaņota īpaši steigties ar šo likumprojektu, jo tajā vēl esot daudz neskaidrību.
Piemēram, nav skaidrs, kā rīkoties, ja pasākumā simbolika tiktu izmantota noliedzošā veidā. Piemēram, leģionāru gājiena dalībnieki 16. martā mēdz nest plakātus, kuros nosvītrota gan nacistiskā svastika, gan padomju sirpis ar āmuru, tādējādi paužot noraidošu attieksmi pret totalitāriem režīmiem kopumā.
No Judina piedāvātās redakcijas izriet, ka arī šāds simbolikas lietojums būtu likuma pārkāpums. Likuma virzībai noteikti nepalīdzēs arī fakts, ka Judina un Mūrnieces attiecības ir, maigi izsakoties, saspīlētas. Abi deputāti tikpat kā nesarunājoties kopš sastrīdējās par to, kā labāk reabilitēt padomju laikā psihiatriskajās slimnīcās nepamatoti ievietotus cilvēkus.
Likumprojektu parakstījuši desmit deputāti no “Vienotības”, RP un NA frakcijām. Taču zināms, ka nacionāļi jau gatavo grozījumus Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz vēl stingrāku vēršanos pret abu totalitāro režīmu simbolikas publisku izrādīšanu, piemēram, uz apģērba vai automašīnām. Jāpiezīmē gan, ka pat 9. maija pasākumos pēdējā laikā aizvien retāk manāma tieši padomju režīma simbolika. To kuplā skaitā aizvieto Georga lentītes, Krievijas Federācijas karogi un Krievijas flotes (Svētā Andreja) karogi.