Top milzu jahta plastmasas atkritumu savākšanai 1
Aptuveni 80% no visiem Eiropas jūru atkritumiem ir plastmasas atkritumi. Lielākie plastmasas atkritumu krājumi veidojas pasaules okeānos.
Okeānos nonāk vismaz astoņi miljoni tonnu plastmasas gadā jeb viena autokrava minūtē. Pētnieki secinājuši – ja tā turpināsies, 2050. gadā plastmasas atkritumu okeānos būs vairāk nekā zivju.
Norvēģu miljardieris Kjells Inge Roke, kurš pats savulaik bijis zvejnieks, plāno atdot lielāko daļu no savas vismaz 2,6 miljardus dolāru vērtās bagātības pasaules okeānu sakārtošanai, sponsorējot īpaša izpētes kuģa “Research Expedition Vessel” (REV) būvniecību, kas paredzēts gan plastmasas atkritumu savākšanai jūrā un pārstrādei, gan zinātniskiem pētījumiem.
“Jūra man ir devusi lieliskas iespējas. Es vēlos atdot atpakaļ sabiedrībai lielāko daļu no tā, ko esmu nopelnījis. Šis kuģis ir daļa no tā. Ideja par šāda kuģa radīšanu ir attīstījusies daudzus gadus,” Norvēģijas laikrakstam “Aftenposten” atklāj pretrunīgi vērtētais miljardieris, kurš savu bagātību vairojis no naftas ieguves.
Kuģis tiks būvēts sadarbībā ar Pasaules dabas fondu.
Tiek lēsts, ka dienā tas varēs savākt un apstrādāt līdz pat piecām tonnām plastmasas, vēsta “CNBC. com”.
Šis iespaidīgais izpētes kuģis būs 182 metrus garš un vienlaikus uz klāja varēs uzņemt 60 zinātniekus un 40 apkalpes locekļus.
Ekspedīcijas strādās sarežģītos klimatiskajos apstākļos ar vismodernāko aprīkojumu jūras dzīļu izpētei, zivju un augu monitoringam, mūsdienīgām laboratorijām un pat savu zemūdens transportlīdzekli un helikoptera nolaišanās laukumu. Īpašnieks cer, ka, apvienojot zināšanas un finanšu resursus, varēs būtiski palīdzēt risināt sasāpējušās problēmas pasaules okeānos.
Iespaidīgās jahtas būvniecību, plānots pabeigt 2020. gadā. Tā būs pieejama arī privātpersonām, kuras vēlēsies piedalīties ekspedīcijās.