Pagājušā gada nogalē Krievijas prezidents Vladimirs Putins Kremlī tikās ar Krievijas ietekmīgākajiem uzņēmējiem, daļa no kuriem papildinās ASV veidoto melno sarakstu.
Pagājušā gada nogalē Krievijas prezidents Vladimirs Putins Kremlī tikās ar Krievijas ietekmīgākajiem uzņēmējiem, daļa no kuriem papildinās ASV veidoto melno sarakstu.
Kremļa administrācijas foto

Top Krievijas oligarhu melnais saraksts. “Naudasmaisi” kļūst nervozi 0

ASV Finanšu ministrijas pretterorisma un finanšu izlūkošanas nodaļa sadarbībā ar Valsts departamentu un Nacionālo izlūkdienestu šodien paredz pabeigt pirmā oficiālā saraksta veidošanu par Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvinātajiem oligarhiem, kuri sākuši drudžainas darbības savu bagātību slēpšanai.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Ilarionovs, Piontkovskis un Aslunds konsultantu statusā

Daži Krievijas naudasmaisi, kas savulaik atļāvušies kritizēt Putinu, tagad mēģina gūt sev kādu labumu, piedāvājot padomus ASV varas iestādēm par personām, ko vajadzētu iekļaut Kremļa oligarhu sarakstā un pakļaut jaunām sankcijām. “Krievijas uzņēmējiem vajadzētu pašiem sev uzdot jautājumu, vai viņi ir daļa no Putina varas mehānisma,” paziņojis Daniels Frīds, kurš agrāk strādāja Valsts departamentā un kuram ir pieredze sankciju jomā. Veidojot Krievijas oligarhu melno sarakstu, Frīds ir sazinājies ar ekonomistu Andreju Ilarionovu, bijušo Putina padomnieku, kurš tagad ir pētnieks Katona institūtā ASV un raksturojis pašreizējo Kremļa režīmu kā “pustotalitāru”. Analītiķis Andrejs Piontkovskis, kurš nesen bija spiests pamest Krieviju viņam izteikto draudu dēļ, salīdzinājis Putinu ar mafijas bosu Alu Kaponi. Ekonomista un Krievijas lietu eksperta Andersa Aslunda vērtējumā Krievijas režīms ir “kleptokrātisks”. Tāda kalibra analītiķu kā Ilarionovs, Piontkovskis un Aslunds piedalīšanās Krievijas oligarhu melnā saraksta sastādīšanā ir vairojusi trauksmi Maskavā, Krievijas amatpersonām piedraudot ar atbildes sankcijām. Krievijas lielākās valsts bankas “VTB Group” pārstāvis Andrejs Kostins intervijā ziņu aģentūrai “Bloomberg” nodēvējis ASV sankcijas, no kurām cietusi arī viņa banka, par “ekonomiska kara” pieteikumu.

Krievijas naudasmaisi kļūst nervozi

CITI ŠOBRĪD LASA

Krievijas oligarhu saraksta veidošanu pērn apstiprināja ASV Kongress ar īpašu likumu, pārvarot Baltā nama iebildumus un papildinot sankcijas, kas bija ieviestas pēc Kremļa veiktās Krimas apgabala aneksijas un iebrukuma Austrumukrainā, ar ierobežojumiem sakarā ar Krievijas iejaukšanos ASV 2016. gada vēlēšanu procesā. Lai gan nav paredzēta tūlītēju sankciju vēršana pret sarakstā iekļautajām personām, Krievijas naudasmaisu aprindās vērojama liela nervozitāte, ko vēl palielinājusi vairāku Kremļa kritiķu līdzdarbošanās saraksta veidošanā padomnieku statusā.

Aslunds uzskata, ka sarakstā vajadzētu būt ne vairāk kā 40 – 50 cilvēkiem, lai vairotu tā politisko un finanšu svaru. Ilarionova ieskatā sarakstā varētu būt vairāki simti cilvēku, jo likumā paredzēts tajā iekļaut arī oligarhu ģimenes locekļus ar viņu īpašumu aplēsēm. Kā izteikusies ASV amatpersona, kas līdzdarbojas saraksta veidošanā, Kongress neliksies mierā, ja sarakstā būs mazāk par simt vārdiem.

Vairāki Putina tuvākie draugi jau ir pakļauti sankcijām – miljardieri Genadijs Timčenko un Arkadijs Rotenbergs ir kandidāti iekļaušanai arī jaunajā sarakstā. Tur jābūt arī Kremlim pietuvināto personu ģimenes locekļiem, kas ieņem augstus amatus valsts uzņēmumos, un ļaudīm, kas pilda Putina kasieru uzdevumus, uzskata Aslunds.

Starp Kremļa amatpersonu atvasēm, pret kurām vēl nav vērstas sankcijas, ir Sergejs Ivanovs jaunākais, dimantu raktuves “Alrosa” izpilddirektors, kura tēvs savulaik bija Putina valdības aizsardzības ministrs un prezidenta administrācijas vadītājs, un Krievijas valsts bankas “Rosselkhozbank” izpilddirektors Dmitrijs Patruševs, kura tēvs Nikolajs Patruševs ir Krievijas Drošības padomes sekretārs un viens no tuvākajiem Putina sabiedrotajiem. Žurnāla “Forbes” Krievijas izdevums, analizējot noplūdinātos Panamas dokumentus par slepeniem finanšu darījumiem ārzonās, raksta, ka melnajā sarakstā varētu tikt iekļauti miljardieri Aleksejs Mordašovs un Suleimans Kerimovs, kā arī Putina sens draugs Nikolajs Šamalovs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.