Foto: Ivars Soikāns/LETA

TOP 6 interneta higiēnas ieteikumi, kā pasargāt sevi, strādājot attālināti 0

Saistībā ar valstī izsludināto ārkārtējo situāciju arvien vairāk cilvēku pienākumi un darbības pārceļas uz virtuālo vidi, izmantojot digitālos risinājumus un interneta pieslēgumu.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
TV24
Laiks uzzināt atbildi uz šo visiem interesējošo jautājumu! Cik vidēji pelna “Bolt Food” kurjers? 8
Lasīt citas ziņas

Izglītības iestādēs mācību procesu nodrošina attālināti, uzņēmumos darbinieki klātienes tikšanās aizvieto ar tiešsaistes video konferencēm. Bet šī paradumu maiņa aktualizē svarīgus drošības jautājumus, kas saistīti gan ar privātiem datiem, gan ar konfidenciālu dokumentu aizsardzību laikā, kad aktivizējas arī kibernoziedznieki.

Kā nepieciešams rīkoties, lai nekļūtu par hakeru mērķi? Informācijas tehnoloģiju uzņēmums “TietoEvry” sagatavojis sešus būtiskus ieteikumus, kurus katram ir vērts sev atgādināt un ievērot, lai pasargātu no neplānotiem incidentiem virtuālajā vidē.

Drošības ABC

CITI ŠOBRĪD LASA

Prioritāte visiem ir pārliecināties par vispārējās informācijas tehnoloģiju (IT) drošības pamatprincipiem.

Tas nozīmē, ka pirmais solis attiecas uz antivīrusa un ugunsmūra iestatījumiem, kuriem jābūt atbilstošā darba kārtībā, lai notiktu regulāri atjauninājumi.

Tie palīdzēs pārliecināties arī par savienojuma drošību, kura parādās, atverot pārlūku, interneta adreses laukā ar atbilstošu ikonu.

Taču pastiprināta uzmanība pievēršama tieši paroles sarežģītībai, lai nenotiktu incidents, kurā attiecīgo simbolu virkni izmanto nesaistītas personas, pieslēdzoties svešām sistēmām.

Noslēdzot piesardzības pasākumu pamatprincipus, ieteicams izvairīties no nezināmas vides un videonovērošanas kameru leņķa, jo lokācijas izvēle samazina apkārtējo risku ietekmi uz lietotāja datu drošību.

Viltus klikšķi

Datu šifrēšana ir viens no veidiem, kā drošāk uzglabāt informāciju un nepakļaut neapzinātiem riskiem svarīgu informāciju. Tomēr “TietoEvry” speciālisti krīzes laikā atgādina par viltus ziņu izplatību, kas var ietvert arī saīsinātas hipersaites.

Tās apgrūtina lietotājiem iespēju identificēt, vai konkrētajā saitē nav kibedrošības apdraudējumu. Proti, vai, lietotājam uzklikšķinot uz ziņas, nesāksies lejupielāde ar nelabvēlīgiem datiem.

Tādējādi ieteicams izvērtēt informācijas avotu, kā arī izvairīties no neatpazīstamu mājaslapu apmeklējumiem. Ja pastāv aizdomas un rodas jautājumi, vēlams vērsties pie IT speciālistiem.

Reklāma
Reklāma

Kritiskā domāšana

Neskaitot digitālos risinājumus, uzticams sabiedrotais, lai izvairītos no negaidītiem incidentiem, ir kritiskā domāšana.

Tā noderēs, iegūstot jaunus rīkus, kas nepieciešami, piemēram, lai organizētu video konferences.

Svarīgi – katru reizi pārliecināties par ražotāju vai izplatītāju, kad notiek jaunas lietotnes lejupielāde.

Šāda informācija par piegādātāju pieejama internetā vai konsultācijā ar IT speciālistu, kas palīdzēs noteikt uzticamību. Tādējādi gadījumos, kad plānots bez maksas iegūt lietotnes, jārēķinās, kas tās, visticamāk, apstrādās lietotāja datus, ja netiks piemērota samaksa par šo preci vai pakalpojumu.

Turklāt abu pušu noteikumiem jābūt atrunātiem privātuma politikas sadaļā, ar kuru izvairās iepazīties, taču ieteicams personīgās datu aizsardzības dēļ.

Videokonferences

Ja atgriežamies pie video konferencēm, kuras patlaban organizē uzņēmumi, publiskais sektors un mediji, ir vērts pārdomāt video kameras efektivitāti.

Šādas formas saziņa ir pateicīga, lai dalītos, piemēram, ar prezentāciju vai izprastu otras personas žestikulāciju. Bet sarunā, kurā attēls nav prioritāte, ieteicams izmantot tikai mikrofona funkciju.

Tādējādi samazināsies interneta noslodze un iespēja izplatīties sensitīvai informācijai, kura var atrasties video attēlā.

Uzmanība jāpievērš skolēniem, kuriem izglītības iestādes mācību procesā paredz videokonferences. Jāatceras, ka šajā laikā informāciju saņem plašs personu loks, tāpēc ieteicams izvēlēties atbilstošu fonu un telpu, no kuras pārraidām attēlu.

“TietoEvry” komanda atgādina, ka arī pirms ārkārtējās situācijas pieredzēti incidenti, kuros neapdomīga informācijas apmaiņa novedusi pie personas šantāžas mēģinājuma vai kibermobinga.

VPN un WiFi

Runājot par drošību, svarīgi pievērst uzmanību virtuālā privātā tīkla jeb VPN, kā arī publisko bezvadu interneta tīklu (WiFi) lietojumam.

Izmantojot VPN ierīcēs pēc noklusējuma, riskējam, ka mūsu IP adrese var nonākt “melnajos sarakstos”.

VPN rekomendējams izmantot, ja iecerēts izmantot publisko internetu vai pieslēgumu, par kura uzturētāja ievērotajiem piesardzības pasākumiem nav informācija.

VPN izmantošana pasargā “nedrošā” tīklā pārraidāmo informāciju, mazinot riskus, ka hakeris šo informāciju nozags vai sabojās.

Citos gadījumos iesakāms nezināmus WiFi neizmantot, ja tāda iespēja pastāv. Vienlaikus der atcerēties, ka arī uzticamu un zināmu uzņēmumu nodrošinātos bezvada interneta tīklus hakeri var dublēt.

Koplietošanas ierīces

Vēl viens būtisks aspekts ir koplietošanas ierīces, kuras izmanto vairākas personas. Piemēram, mājās, datorā ieteicams izveidot atsevišķus profilus bērniem un vecākiem.

Šāda prakse novērsīs situācijas, kurās citiem neapzināti nosūtīta konfidenciāla informācija vai neatgriezeniski izdzēsti svarīgi dokumenti. Katram sava profila izveide īstenojama sadarbībā ar IT speciālistu vai pamācību internetā.

Tikpat efektīvs instruments ir rezerves kopija ar datiem, kuri ir vitāli svarīga gan privātām, gan uzņēmuma interesēm, lai kopīgi ievērotu drošu interneta kiberhigiēnu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.