TOP 10 populārākie māju nosaukumi Latvijā: trīs lietas, kas jāzina, dodot nosaukumu īpašumam 1
Avots: Madara Briede, “Praktiskais latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
“Vai ir kādi ierobežojumi, izvēloties īpašumam nosaukumu? Vai drīkst savas mājas nosaukt, kā vien sirds kāro, vai tomēr jāiekļaujas kādos nosacījumos?” – Jautā Ilze no Olaines.
“Izvēloties īpašumam nosaukumu, svarīgi atcerēties, ka tas jāveido atbilstoši Valsts valodas likumā noteiktajām prasībām un jāievēro Vietvārdu informācijas noteikumi,” informē Valsts zemes dienesta pārstāvis Hardijs Lāns. Nekustamā īpašuma nosaukumu pēc tā īpašnieka ierosinājuma apstiprina pašvaldības vai to būvvaldes. Tās parasti sadarbojas ar Valsts valodas centru (VVC), noteiktajā kārtībā pieprasot un saņemot atzinumus par priekšlikumiem. To, vai attiecīgajā pašvaldībā pastāv papildu ierobežojumi, izvēloties nekustamajam īpašumam nosaukumu, iespējams noskaidrot attiecīgajā pašvaldībā.
1. Jāatbilst nosacījumiem
Ministru kabineta noteikumi nr. 50 Vietvārdu informācijas noteikumi paredz virkni nosacījumu, kas jāievēro, piešķirot īpašumiem nosaukumus. Viens no pamatnosacījumiem – vietvārdi jāveido latviešu valodā atbilstīgi latviešu valodas normām. Varētu šķist vienkārši. Taču līdztekus tam nosaukumam arī jāiekļaujas latviskajā kultūrvidē, jāsekmē tās vērtību saglabāšana un attīstība, kā arī jāatbilst latviešu valodas un Latvijas vēstures tradīcijām un labiem tikumiem.
Piešķirot īpašumam nosaukumu, mainot tā statusu vai precizējot rakstības formu, priekšroka tiks dota latviskas vai lībiskas cilmes vietvārdam, kas nerada pārpratumus attiecīgā ģeogrāfiskā objekta viennozīmīgā identificēšanā, kā arī attiecīgā kultūrvēsturiskā novada tradīcijām atbilstīgam vietvārdam, objekta senākajam nosaukumam, ko vēl zina un lieto vietējie iedzīvotāji, ja tas atbilst gramatikas un citām pamatprasībām. Par atbilstīgāku tiks atzīts nosaukums, kas iespējami precīzi raksturo attiecīgā ģeogrāfiskā objekta īpatnības vai tā atrašanās vietu un būs labskanīgs.
2. Ja īpašumu apvieno vai sadala
Izvēloties oficiālos vietvārdus nekustamajiem īpašumiem, vietvārdu piešķīrējinstitūcijas ievēro vairākus principus, stāsta VVC galvenais lingvists Agris Timuška. Piemēram, apvienojot vairākus nekustamos īpašumus, par jaunā īpašuma oficiālo nosaukumu izvēlas vienas īpašuma daļas nosaukumu. Ja oficiālie vietvārdi nepieciešami arī jaunā īpašuma daļām, saglabā šo ģeogrāfisko objektu līdzšinējos nosaukumus, vienam vai vairākiem no tiem pievienojot diferencētājvārdu.
Ja nekustamais īpašums tiek sadalīts, tai īpašuma daļai, uz kuras atrodas dzīvojamās ēkas, saglabā sākotnējo nosaukumu, bet atdalīto īpašuma daļu nosaukumus atvasina no sākotnējā nosaukuma.
3. Var atzīt par neatbilstīgiem
Ja vēlas piešķirt, mainīt vai precizēt mājai vai citam nekustamajam īpašumam nosaukumu, jāvēršas pašvaldībā, kur sniegs tālākās norādes, kas nepieciešams un kā rīkoties.
Savukārt pašvaldībām pēc ierosinātā nosaukuma pieņemšanas ir pienākums iesniegt VVC lēmuma projektu par nosaukuma piešķiršanu, tā statusa maiņu vai rakstības formas precizēšanu. VVC to izvērtē un 10 darbdienu laikā sniedz saistošu ekspertu atzinumu par nosaukuma atbilstību.
Ne visi īpašumi nodēvēti tā, kā to īpašnieki sākotnēji vēlējušies. Agris Timuška min vairākus īpašuma nosaukuma priekšlikumus, kas noraidīti kā latviskajā kultūrvidē neiederīgi. Piemēram, Samuraji, Šrum Šrum Nitai Mandirs (tā savu īpašumu vēlējusies nosaukt kāda reliģiska sekta), Putinka un Medvedevka (jauno ciemu nosaukumi, kurus vēlējies piešķirt kāds nekustamo īpašumu attīstītājs). Tas gan nenozīmē, ka mājas nosaukumam jābūt sausam un neinteresantam. Daži īpašumi tikuši pie radošiem un interesantiem vārdiem, piemēram, Maģās Katrīnas, Ezermalas Rūcis, Čārmiukšas, Aļonas sāta, Sauleslauki, Taurēni, Šmiglāči.
Uzziņa:
• Kopā valstī reģistrēti 253 537 ēku nosaukumi. No tiem 36 974 jeb 15% ir unikāli.
• Māju nosaukumu TOP 10:
1. Ceriņi,
2. Liepas, 3
. Dzintari,
4. Ozoli,
5. Strautiņi,
6. Ozoliņi,
7. Kalniņi,
8. Kļavas,
9. Avotiņi,
10. Bērziņi
Padoms
Pirms izvēlas mājai nosaukumu, portālā www.kadastrs.lv iespējams pārliecināties, vai tas būs unikāls, lietojot Meklēt īpašumus un sadaļā Īpašuma nosaukums ierakstot vēlamo.