Foto – Shutterstock

Top 10 Latvijas produkti labai prāta darbībai. Iesaka Andis Brēmanis 0

Smadzeņu darbību nodrošina ķīmiskas vielas, un dažādas izejvielas gādā, lai visi procesi noritētu sekmīgi. Kuri Latvijas izcelsmes pārtikas produkti veicina mūsu intelekta potenciālu? Iesaka dietologs dr. Andis Brēmanis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

1. Zinām, ka rītos jāēd biezpiens, jo tajā ir fenilalanīns, kas veicina adrenalīna un noradrenalīna sekrēciju, tātad – vairo ambīcijas, paaugstinās mācīšanās spējas.

2. Smadzeņu darbībai vērtīgais D vitamīns atrodams arī piena produktos, piemēram, vietējo ražotāju izgatavotajos dabiskajos jogurtos (nesaldinātajos) ar paaugstinātu olbaltumvielu saturu un zemu tauku un ogļhidrātu sastāvu.

CITI ŠOBRĪD LASA

3. Smadzeņu darbībai un arī atmiņai noder zivju eļļa un lecitīns, kas ir olas dzeltenumā. Zivju eļļā esošais D vitamīns nodrošina kalcija un fosfora vielmaiņu, sekmē kalcija uzsūkšanos asinsrites sistēmā un uzkrāšanos kaulaudos.

4. Selerijas ir bagāts luteīna avots, kas var pasargāt smadzeņu audus no brīvo radikāļu postošās ietekmes, kas ir galvenais neirodeģenerācijas cēlonis. Arī burkāni ir labi luteīna avoti.

5. Brokoļi un ziedkāposti ir labi folskābes avoti – viens no B grupas vitamīniem, kam ir svarīga nozīme smadzeņu attīstībā. 
 Tas pat var samazināt ar vecumu saistītu atmiņas pasliktināšanos un smadzeņu neaizsargātību pret toksīniem bērnībā, kā arī aizsargā no tiem turpmāk.

7. Brūnaļģes un zaļie lapu salāti satur daudz magnija, kas uzlabo smadzeņu šūnu receptoru darbību.

8. Liellopu gaļa ir lielisks dzelzs un vitamīna B12 avots, kas ir būtisks veselīgai smadzeņu darbībai. Cilvēki, kuriem ir augsts vitamīna B12 deficīta marķieris, visticamāk, uzrādīs sliktākus rezultātus kognitīvajos testos. Dzelzs un B12 vitamīns ir svarīgs asins sarkano ķermenīšu – eritrocītu – veidošanās procesā. Mazasinība un ar to saistītais skābekļa trūkums audos var izraisīt arī smadzeņu funkciju traucējumus.

9. Antioksidanti un citas mellenēs esošas bioloģiski aktīvās vielas palīdz uzlabot sekmes mācībās, aktivizēt domāšanu un atmiņu, kā arī samazināt oksidatīvo stresu (organisma nespēju tikt galā ar apkārtējās vides faktoru radītajiem šūnu bojātājiem – brīvajiem radikāļiem). Tajās, salīdzinot ar citiem augļiem, ir arī samērā nedaudz fruktozes. Ne velti mellenes uzskata par vienu no veselīgākajām ogām.

Reklāma
Reklāma

10. Labai smadzeņu darbībai vajadzīgi arī tauki – neaizvietojamās omega 3 un omega 6 taukskābes, īpaši jau omega 3, kas parasti uzturā ir par maz. Tās, līdzīgi kā vitamīnus un minerālvielas, organisms nespēj pats sintezēt, tādēļ nepieciešams uzņemt ar uzturu. Tās varam uzņemt, ja baudām treknās zivis – siļķi, lasi un citas.
 Salātiem vērts pievienot nerafinētu augu eļļu, piemēram, rapšu eļļu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.