Tomātu augļu brūnā puve 0
“Šogad uzcēlām jaunu siltumnīcu, tomātu stādus pirkām no zināma audzētāja, taču tagad uz dažu augu stublājiem un lapām parādījušies melni plankumi. Pati saviem spēkiem netieku galā… Kas tā par slimību un ko darīt?” Liena Jelgavas novadā
Lai precīzi noteiktu slimības ierosinātāju, visdrošāk ar bojāto augu paraugiem griezties Valsts Augu aizsardzības dienesta Karantīnas laboratorijā (Rīgā, Lielvārdes ielā 36/38). Spriežot pēc iesūtītajiem fotoattēliem, tā varētu būt agrīna inficēšanās ar tomātu augļu brūno puvi. Slimības ierosinātāja sēne Phytophtora infestans parasti pārziemo inficētos kartupeļos. Pēc kartupeļu uzdīgšanas stublāja lejasdaļā attīstās micēlijs un vēlāk veidojas sporas, bet parasti tās paliek neievērotas. Ar vēju sporas izplatās kilometriem tālu, holandiešu pētnieki konstatējuši to klātbūtni gaisā pat 2 km augstumā.
Siltumnīcā sporas var nonākt ar caurvēju gan no tuvējiem, gan tālākiem kartupeļu laukiem. Sporu sadīgšanai nepieciešams, lai uz lapām dažas stundas būtu ūdens plēvīte (parasti pietiek ar nakts rasu).
Pēc trim četrām dienām uz augu lapām manāmas slimības pirmās pazīmes – pelēki vai brūni plankumi, tie palielinās, lapas nokalst. Brūni iegareni plankumi mēdz veidoties arī uz stublāja un augļkātiņiem. Vēlāk inficējas arī augļi. Slimības attīstībai optimāla ir +18…+22 °C temperatūra un relatīvais gaisa mitrums tuvu 98 – 100 %. Tieši tāpēc ap Jāņiem parasti parādās arī inficēšanās pazīmes uz kartupeļiem. Siltumnīcā ir augstāka temperatūra, arī gaisa mitrums parasti ir lielāks nekā atklātā laukā, tādēļ tomāti bieži vien saslimst ātrāk nekā kartupeļi.
Šīs infekcijas apkarošanai siltumnīcu tomātiem Latvijā reģistrēti fungicīdi: Amistārs 250 s.k., Revus 250 s.k., Bordo maisījums, Previkurs E 840 š.k. un Ridomils Gold MC 68 d.g. Abi pirmie no nosauktajiem reģistrēti kā 2. klases preparāti, kuru lietošanai nepieciešama speciāla apmācība, bet pārējie ir 3. klases, pieejami visiem lietotājiem. Kā rāda praktiskā pieredze, no minētajiem 3. klases līdzekļiem pats iedarbīgākais ir Ridomils Gold MC 68 d.g., kuram piemīt arī ārstējoša iedarbība. Efektīvs ir arī Previkurs E 840 š.k., savukārt Bordo maisījuma efektivitāte ļoti atkarīga no pareiza lietošanas laika, arī darba šķidruma pagatavošana ir sarežģītāka. Tas labi novērš sporu dīgšanu un aizkavē infekcijas izplatīšanos, bet nespēj izārstēt jau inficētus augus.
Lai novērstu inficēšanos, ir ļoti svarīgi pietiekami vēdināt siltumnīcu, nepieļaut kondensāta pilienu veidošanos un ilgstoši augstu gaisa mitrumu. Regulāra apstrāde ar lapu mēslojumu DP-98 (50 ml/10 l ūdens) veicina augu imunitāti un aizkavē inficēšanos.
Pirms augu aizsardzības līdzekļu lietošanas uzmanīgi jāizlasa etiķete un preparāts jālieto saskaņā ar norādījumiem.