Tomātiem piemetusies pelēkā puve. Kā cīnīties? 1
“Nelielā siltumnīcā ik vasaru audzēju tomātus, tikai nekas prātīgs nesanāk, jo tomātiem ātri uzmetas pelēkā puve. Ko darīt?” JANA Aizputē
Pelēkā puve ir ļoti izplatīta sēņu slimība, tās ierosinātājas sporas pārvietojas ar vēju un lietusūdeņiem, saglabājas uz augu atliekām, koka konstrukcijās, zemes virskārtā. Patogēns bojā gandrīz visus augus, tāpēc augu maiņas ievērošana šajā gadījumā īsti nelīdz. Jo mazāka siltumnīca, jo krasāk tajā mainās temperatūra, augi bieži noraso. Vietas trūkuma dēļ tie ir pārāk cieši sastādīti, un gaisa plūsma ir apgrūtināta. Izraisītājs var inficēt augus dažādās attīstības stadijās, bet sporu dīgšanai nepieciešama ūdens plēvīte uz augiem un tumsa. Tāpēc slimība biežāk attīstās vasaras otrajā pusē, kad naktis kļūst garākas.
No ķīmiskajiem augu aizsardzības līdzekļiem mazdārzniekiem diemžēl nav pieejams neviens preparāts. Nelielās platībās var izmantot Trihodermīnu. Šķidrā veidā tas ir efektīvs mikrobioloģisks preparāts pret pelēko puvi. Puslitru Trihodermīna atšķaidot 5 l ūdens, var apsmidzināt apmēram 20 kvadrātmetrus. Apstrādi vajadzētu atkārtot ik pēc pāris nedēļām. Stādot tomātus, pie to saknēm augsnē der iestrādāt 20 g sausā Trihodermīna vai Biomiksa. Var arī 5 g sausā Trihodermīna izšķīdināt 5 l ūdens un apsmidzināt stādus. Sausā preparāta priekšrocība ir ilgāks derīguma termiņš, tas savu aktivitāti saglabā pat gadu. Sliktā ziņa – šis līdzeklis ir dārgāks par šķidro Trihodermīnu.
Mazajās siltumnīcās stādījumi nedrīkst būt sabiezināti. Augi jāstāda optimālā attālumā, regulāri jākopj, izlaužot pazarītes un liekās lapas. Vēdina pēc iespējas agri no rīta, tomātus mitrina mēreni un regulāri.