FOTO: SHutterstock

Tomāta mizu vairs nevar viegli pārgriezt… Svarīgas nianses, kas jāievēro, lai labi uzasinātu nazi 3

Bez asa naža neiztikt – ne dārzā, ne virtuvē. Bet kā saprast, kad nazis jāuzasina? Nažu meistars Anri Anaņins iesaka vienkāršu metodi, kā par to pārliecināties, – ja naža asmens pēc pielabošanas ar musatu vairs viegli negriež tomāta mizu, ir laiks to asināt. Konsultē nažu meistars, veikala “AAKnives” Anri Anaņins.

Reklāma
Reklāma

Sāk ar pielabošanu

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Ikviens nazis griežot ar laiku zaudē griezošo maliņu. Tērauds vienkārši nodilst – mīksts tērauds dilst ātrāk, ciets lēnāk. Taču vispirms šī maliņa noliecas. Ja nazis vairs pietiekami labi negriež, jāmeklē musats jeb pielabošanas stienis. Noliecas dažus milimetrus plata pati plānākā griezošās maliņas daļa. Ar aci to ļoti grūti saskatīt. Aplūkojot asmens griezošo maliņu labā apgaismojumā vai ar lupu, var pamanīt, kura vieta ir noliekusies, – tā gaismā mazliet atspīd.

Nazis nav stipri jāspiež pie stieņa, bet, paņemot musatu kreisajā rokā aiz roktura un ar stieni uz augšu, ar naža asmens griezošo maliņu viegli jāvelk gar stieni virzienā no musata stieņa gala uz rokturi gar vienu un tad gar otru stieņa pusi. Nav zināms, uz kuru pusi maliņa ir atliekusies. Turklāt atliekusies ir nevis visa maliņa, bet posms, kurš visbiežāk tiek izmantots. Katrs nākamais vilciens ir ar mazāku uzspiedienu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, filejas nazim visātrāk noliecas naža asmens priekšējā daļa – izliekumā, pavāra nazim asmens daļa, kas tuvāk rokturim. Ar musatu viegli asināt plānus nažus. Biezākiem nažiem, būs vajadzīga smalka galodiņa. Grauda raupjums – 800 gritu un smalkāks. Izmantojot galodiņas, svarīgi nazi noturēt vienā pozīcijā noteiktā leņķī.

Asmens pielabošanai var izmantot arī ierīces, kurās ir speciāla materiāla virsmas, caur kurām asmeni izvelk, taču tikai ar noteikumu, ka tās ir modernas ierīces no materiāliem, kas nebojā nazi, piemēram, keramikas, materiāliem ar dimanta pārklājumu, karbīda.

Nedrīkst nazi caur šīm ierīcēm vilkt ar spēku!

Nazis jāpaņem rokā un jāvelk ar rokas svaru. Papildu spēks nav nepieciešams.

Šādām pielabošanas ierīcēm parasti ir divas pielabošanas vietas – viena tumšāka materiāla, otra balta. Tumšākā parasti ir karbīds, raupjāks materiāls, gaišā ir keramika, kas ir smalkāka. Jāsāk ar raupjāko materiālu un jāturpina ar smalkāko. Ja šāda pielabošana nazim neuzlabo asumu, laiks domāt par asināšanu.

Ko nedrīkst darīt

Nažu asināšanai neder padomju laiku ierīce, kurā nazi velk caur trim ripām no katras puses, jo ripām izmantotais materiāls sabojā naža griezošo maliņu. To, ka asmens ir sašvīkāts, var redzēt pat ar neapbruņotu aci, un rodas maldīgs priekšstats, ka nazis kļuvis ass. Šādi sabojāts asmens pārvēršas par zāģi, kas plēš produktus, nevis griež.

Nažu asināšanai nederēs arī savulaik izmantotās izkapts galodas, elektriskais smirģelis un leņķa slīpmašīna.

Asināšana ar galodu

Asināšana ar galodu nav vienkāršs asināšanas veids, tas prasa visai daudz laika. Nepieciešams treniņš, lai roka spētu nazi noturēt vēlamajā leņķī un pret galdu to piespiestu vienmērīgi un ar nepieciešamo spēku. Nedrīkst nazi pret galodu likt pārāk stāvi, tāpat kā pārāk gulus. Naža asināšana var aizņemt no 15 minūtēm līdz pat stundai. Pat pieredzējušam asinātājam jaunas griezošās maliņas izveidošana prasīs 45–60 minūtes.

Reklāma
Reklāma

Vēlams, lai galoda būtu divpusēja – asināšanas laikā svarīgi izmantot dažāda raupjuma galodas. Jaunas griežamās malas izveidošanai derēs dimanta pārklājuma 240–260 gritu galoda. Pielīdzināšanai būs nepieciešama 600–800 gritu raupjuma galoda. Savukārt ūdens galodām, kas izgatavotas no dabīgiem vai mākslīgiem minerāliem, asināšana jāsāk ar 600–800 gritiem un tālāk jau jāslīpē ar 2000 gritu un vairāk raupju galodu.

Pirms asināšanas ūdens galodas 5–10 minūtes jāpamērcē ūdenī. Pēc asināšanas tās jāattīra.

Galodas materiāla virspusē ieķeras metāla skaidiņas, un galoda zaudē raupjumu. Galodu vai musatu liek zem ūdens strūklas un berž ar plastmasas saru suku. Lieliski, ja pie rokas ir kāds beramais tīrīšanas līdzeklis. Arī nazis pirms asināšanas jānomazgā, lai uz tā nebūtu produktu atlieku.

Asināšanai nedrīkst izmantot galodas, kurām izdiluši vidi.

Jārēķinās, ka kvalitatīva galoda maksā 30–60 eiro. Ērti, ja tā ir īpašā korpusā, kam galos speciāli izvirzījumi, kas ļauj nazi pret galodu orientēt noteiktā leņķī.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.