Toksisko cilvēku atšifrēšana – kas raksturo nekrietnos manipulatorus 1
Dzīves laikā ikvienam no mums nākas sastapties ar neskaitāmiem cilvēkiem, no kuriem tikai daļu izdodas tuvāk iepazīt un izveidot ciešākas saites. Reizēm draudzības vai attiecību veidošanu nākas nožēlot, jo cilvēks liek vilties. Gadās, ka par vēlu nākas apjaust – sev pārāk tuvu pielaists cilvēks, ko varētu saukt par toksisku. Piedāvājam iepazīties ar vairākām pazīmēm, kas jau laikus varētu palīdzēt saprast, ka no šī cilvēka labāk turēties pa gabalu.
Lai arī ne vienmēr ir iespējams pilnībā izvairīties no toksiskajiem ļaudīm, jo viņi var būt arī kolēģi vai radinieki, kontaktu var censties samazināt līdz minimumam.
Ieskaties “Psychology Today” un “Power of Positivity” nosauktajās pazīmēs, kas vieno dažādus toksisko cilvēku tipus.
Gadās, ka par vēlu nākas apjaust – sev pārāk tuvu pielaists cilvēks, ko varētu saukt par toksisku. Piedāvājam iepazīties ar vairākām pazīmēm, kas jau laikus varētu palīdzēt saprast, ka no šī cilvēka labāk turēties pa gabalu.
Visos gadījumos viņi tevi vilks uz leju un pārāk ciešu saikņu veidošana vai sapīšanās toksisko ļautiņu tīklos pie laba gala nevedīs, tāpēc esi uzmanīga.
Viņi manipulē un emocionāli iespaido
Toksiski cilvēki ir īsti meistari mēģinājumos panākt, lai viss notiek pēc viņu prāta. Viņi spēj panākt, ka līdzcilvēki rīkojas viņu interesēs un tā, kā vēlas toksiskā persona. Viņi prot izmantot citus savu mērķu sasniegšanai, neatkarīgi no tā, ko paši ir iecerējuši. Esot toksisku cilvēku tuvumā aizmirsti par savām vēlmēm un vajadzībām, nedomā par vienlīdzību un kompromisiem. Viņi ir gatavi rīkoties, lai sasniegtu to, ko iecerējuši.
Savus mērķus viņi ne vienmēr sasniedz nemanāmi un klusi. Toksiski cilvēki mēdz citus ietekmēt gan emocionāli, gan fiziski. Un tas ir likumsakarīgi, jo šī ietekmēšana liek toksiska cilvēka varā nonākušajam justies mazvērtīgam un nevarīgam.
Ja jūti, ka tevi nepamatoti kritizē vai pēc tikšanās ar kādu cilvēku jūties ļoti slikti par sevi, bēdz no viņa pa gabalu.
Viņi neuzņemas atbildību par sastrādāto un neatvainojas
Lai kas arī būtu noticis, šis cilvēks nekad par to neuzņemsies atbildību. Viņš skaidros, ka nav vainīgs, jo rīcību kāds ir provocējis un ietekmējis. Ja attiecībās ir problēma – vainīgs ir nekrietnais partneris. Ja gadās nokavēt darbu – tad vainojams sastrēgums, sabiedriskais transports vai kāds nelietis, kas aizšķērsoja ceļu. Arī izgāšanās eksāmenā vai kādā citā pārbaudē nekad nebūs viņa vaina. Arī termiņu neievērošana darbā un solījumu neizpildīšana nav viņu vaina.
Kāpēc gan atvainoties, ja viss notikušais ir citu cilvēku un apstākļu vaina. Cilvēks, kas nekad neuzņemas atbildību un neatzīst savas kļūdas, arī nekad neatvainojas. Ar šādu uzvedību toksiskie cilvēki bieži tiek cauri sveikā tāpēc, ka spēj ātri ieņemt upura lomu. Viņi sūta ziņu – kā gan tu vari būt tik nekrietns pret cilvēku, pret ko visi ir sazvērējušies, īpaši brīžos, kad viņš ir saskāries ar vēl kādu papildu netaisnību, piemēram, nav atbildējis uz svarīgu e-pastu, jo ļaunais kolēģis par to neatgādināja.
Vienmēr atradīsies kaut kas slikts sakāms
Negatīvi komentāri un sūdzības par citiem ir vēl viena lieta, kas raksturo toksiskus cilvēkus. Viņi mēdz izteikt negatīvus komentārus par cilvēkiem, kurus nekad iepriekš nav satikuši. Tas var notikt arī viņu pašu klātbūtnē. Nereti negatīvie komentāri var šķist neparasti un pat šokējoši, jo to izteikšanas veids un konteksts nav raksturīgs lielākajai daļai cilvēku. Turklāt toksiski cilvēki atradīs kaut ko sliktu ikvienā un pamanīsies nokritizēt pat vissirsnīgāko un atbildīgāko kolēģi vai izpalīdzīgāko draugu.
Turklāt toksiskiem cilvēkiem ir īpaša spēja “sajust”, ja kaut kas nav kārtībā ar līdzcilvēkiem. Īpaši izteikta tā var būt, runājot par citu izskatu.
Esi uzmanīga un pievērs uzmanību arī kritikai, kas veltīta tev, tam, ko esi vai neesi izdarījusi. Rēķinies, ka citiem būs pastāstīts par visām tevis paveiktajām nekrietnībām, un centies neļaut toksiskā cilvēka piezīmēm sagraut tavu pašvērtējumu.
Tev sevi nepārtraukti jāpierāda un jāaizstāv
Tu nekad nebūsi gana laba tāpat vien. Toksiski cilvēki nepārtraukti liek citiem sevi pierādīt. Viņi var likt tev izvēlēties starp viņiem un kādu citu vai kaut ko, ko tu vēlies. Viņi spēj tevi nostādīt situācijā, kur vienīgā izvēle ir viņi, nevis kādas citas tavā dzīvē svarīgas attiecības. Kompromisi nav iespējami. Ja esi izveidojusi attiecības vai ciešu draudzību ar toksisku cilvēku, tikai atteikšanās no kaut kā dārga sniegs viņiem gandarījumu. Tikai tā tu varēsi pierādīt, ka “neesi bezjūtīga maita, kas rūpējas tikai par sevi un savām vēlmēm”.
Tāpat, komunicējot ar toksiskiem cilvēkiem, tev var nākties sevi visu laiku, atkal un atkal, pierādīt.
Mēģināt rast kopsaucēju, ja jūsu viedokļi ir atšķirīgi, ir bezjēdzīgi, jo viņu neinteresē tavs viedoklis. Viņi ir uzbrūkoši savu interešu vārdā un spēj mainīt diskusijas fokusu no apspriežamā jautājuma uz tevi – tavu balsi, vārdu izvēli, sejas izteiksmēm utt. Toksiski ļaudis izmantos visu, kas nepieciešams, lai konstruktīvas sarunas vietā tu vienkārši sāktu sevi aizstāvēt un galu galā viņi saņemtu kāroto.
”Es, es, es” – neviens cits nedrīkst būt uzmanības centrā
Toksiski cilvēki bieži mīl atrasties uzmanības centrā. “Es, es un vēlreiz es,” ir viņu moto un tas, kā viņi redz pasauli. Sarunās viņi pārtrauc citus, cenšas dominēt un kontrolēt. Apmierināti ar sarunu viņi ir tikai tad, ja tā atgriežas pie viņiem. Tāpat viņi vienmēr kaut kā maģiski nokļūs ikvienas fotogrāfijas centrā, aizēnojot pārējos. Ja pasākumā vai sarunā uzmanība tiks pievērsta kādam citam, īpaši, ja kāds cits tiks cildināts un slavēts, toksiski ļaudis var kļūt gaužām neapmierināti.
Komunikācijā ar toksisku cilvēku, neaizmirsti, ka viņi ir vissvarīgākie – tavas problēmas nekad nebūs pietiekami nozīmīgas un nopietnas. Šie cilvēki nav sirsnīgi un atbalstoši draugi, kas ieklausās un jūt līdzi. Viņi vienmēr pamanīsies sarunu mainīt, lai paši kļūtu par tās tematu. Viņi nav lojāli, viņi spēj visā atrast tavu vainu un to, kur tu kļūdies. Nekas un nekad nebūs tik svarīgs kā viņi, viņu problēmas un pret viņiem vērstā netaisnība.