Itālijas futbola izlase svin uzvaru 2020. gada Eiropas čempionāta finālā. Turnīrs notika gadu vēlāk, nekā plānots, itāliešiem finālā “pendelēs” uzvarot Angliju.
Itālijas futbola izlase svin uzvaru 2020. gada Eiropas čempionāta finālā. Turnīrs notika gadu vēlāk, nekā plānots, itāliešiem finālā “pendelēs” uzvarot Angliju.
Foto: Massimo Insabato/ZUMAPRESS/SCANPIX

Tokijas un futbola zīmē: ar ko 2021. gads ieies sporta vēsturē? 0

Gints Narogs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Pasaules sportā aizvadītais gads, salīdzinot ar iepriekšējo, kad Covid-19 pandēmija tikai sāka savu “uzvaras” gājienu, bija notikumiem un pasākumiem pārbagāts, raibs kā dzeņa vēders. Sporta industrija bija viena no pirmajām, kas gana veiksmīgi pielāgojās jaunajiem dzīves noteikumiem. Spilgtākie un vērienīgākie pasākumi bija Tokijas olimpiskās spēles un Eiropas čempionāts futbolā.

Sportists. Serbs Novaks Džokovičs bija vien uzvaras attālumā, lai kļūtu par otro tenisistu atklātajā tenisa ērā, kurš kalendārā gada laikā uzvarējis visos četros “Grand Slam” turnīros. Pēc triumfa Austrālijā, Francijā un Vimbldonā, ASV čempionāta izšķirošajā spēlē viņš zaudēja krievam Daniilam Medvedevam. Džokovičs ir izcilība, bet sava ceļa gājējs, publiski paziņojot, ka negrasās vakcinēties pret kovidu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sportiste. Jamaikiešu sprintere Elaina Tompsone-Era no Tokijas olimpiskajām spēlēm mājup devās ar trim zelta medaļām vieglatlētikas prestižākajās distancēs. Viņa kļuva par olimpisko čempioni 100 un 200 metros, kā arī 4×100 metru stafetē. Tomsone-Era ir pieckārtēja olimpiskā čempione, jo divus zeltus ieguva arī 2016. gadā Riodežaneiro.

Notikums. Tokijas olim­piskās spēles tika gaidītas, Japānai pierādot, ka arī pandēmijā var sarīkot globālu pasākumu ar vairāku desmitu tūkstošu (sportistu, treneru, žurnālistu, tiesnešu, voluntieru) līdzdalību. Diemžēl sportistiem nācās sacensties bez līdzjutēju klātbūtnes, taču kopumā XXXII vasaras olimpiskās spēles izdevās godam.

Triumfs. Arī Eiropas futbola čempionāta finālturnīrs notika gadu vēlāk, nekā sākotnēji plānots. Šis bija īpašs čempionāts, jo notika 11 valstīs un 11 pilsētās. Finālā leģendārajā Vemblija stadionā Londonā Itālijas izlase “pendelēs” uzvarēja mājiniekus angļus. Itālieši aizvadīja perfektu turnīru, uzvarot visās septiņās spēlēs. Par čempionāta labāko spēlētāju tika atzīts Itālijas izlases vārtsargs Džanluidži Donnarumma.

Maks Verstapens no Nīderlandes sezonas pēdējā posma pēdējā aplī izcīnīja savu pirmo F-1 pasaules čempiona titulu.
Foto: Giuseppe Cacace/AFP/SCANPIX

Drāma. Pirmās formulas (F-1) 2021. gada sezona autosporta faniem sagādāja neaizmirstamas emocijas. Pirms pēdējā posma Abū Dabī Maksam Verstapenam (“Red Bull”) un Lūisam Hamiltonam (“Mercedes”) bija vienāds punktu skaits. Atrisinājums iznāca drāmas cienīgs, nīderlandietis Verstapens pēdējā aplī apdzina Hamiltonu, tiekot pie pirmā pasaules čempiona titula karjerā, kamēr brits neizmantoja iespēju kļūt par pirmo astoņkārtējo F-1 čempionu.

Sensācija. Austrijas riteņbraucēja Anna Kīzenhofere, kura sportistes karjeru savienojusi ar matemātikas doktora grāda iegūšanu, kļuva par olimpisko čempioni grupas braucienā dāmām. Kīzenhoferes uzvara bija sensācija un arī mazliet dīvaina. Viņa kopā ar citām sportistēm bija aizmukusi no lielās grupas, savukārt favorītes nebija informētas, ka beigās Anna kā vienīgā palikusi līderpozīcijā. Nīderlandiete Annemīka van Vlētena, kura ieguva sudrabu, sākumā domāja, ka ir uzvarējusi, tāpēc bija šokā, kad viņai pateica, ka zelta medaļu izcīnījusi Kīzenhofere.

Spītnieks. NBA zvaigzne Kairijs Ērvings nevēlas vakcinēties pret Covid-19 un tāpēc šosezon vēl nav spēlējis. Tiesa, tuvākajā laikā viņš varētu atgriezties Bruklinas “Nets” rindas, taču varēs piedalīties tikai izbraukuma spēlēs.

Japānas tenisiste Naomi Osaka aizejošajā gadā saskārās ar mentālām problēmām un lielu zvaigžņu brīdi – iededzot Tokijas olimpisko spēļu uguni.
Foto: Hannah McKay/AFP/SCANPIX

Mentālā veselība. Divas augstākā līmeņa sportistes šogad paziņoja par lielā sporta ēnas pusi – psiholoģisko spiedienu, kas izraisa mentāla rakstura veselības problēmas. Japānas tenisiste Naomi Osaka izstājās no Francijas atklātā čempionāta, jo nevēlējās runāt ar medijiem. Tāpat viņa nepiedalījās Vimbldonas čempionātā, bet savu zvaigžņu brīdi piedzīvoja augustā, Tokijā atklāšanas ceremonijā iededzot olimpisko uguni. Līdzīgas problēmas bija arī titulētajai ASV vingrotājai Simonai Bailsai, kura atteicās no starta olimpiskajās spēlēs komandu sacensībās, beigās gan izejot uz paaugstinājuma un tiekot pie bronzas vingrojumā uz baļķa.

Reklāma
Reklāma

Nācija. Itālijas sportam šis bija liels un panākumiem bagāts gads. Par futbola izlases triumfu Eiropas čempionātā jau minēju, bet līdzīgus laurus plūca arī Itālijas volejbola vīru un dāmu izlases. Par olimpisko čempionu 100 metru sprintā negaidīti kļuva Lamonts Džeikobss, palīdzot arī itāliešu kvartetam uzvarēt 4×100 metru stafetē. Augstlēkšanā zelta medaļu izcīnīja Džanmarko Tamberi.

Fināls. Tokijas olimpisko spēļu fināls vīru volejbola turnīrā bija īsts sal­dais ēdiens. Francijas izlase uzvarēja pirmos divus setus pret Krievijas olimpisko komandu (KOK), pretinieki bija pārāki trešajā un ceturtajā setā, bet izšķirošā – piektajā – setā franči atspēlēja trīs punktu deficītu, svinot panākumu ar 3:2.

Stabilitāte. Otro gadu pēc kārtas par Stenlija kausa ieguvējiem kļuva Tampabejas “Lightning” hokejisti. Spēlējot burbulī, finālsērijā ar 4-1 tika uzvarēta Monreālas “Canadiens” komanda. Par fināla labāko spēlētāju atzīts krievu vārtsargs Andrejs Vasiļevskis, kurš savulaik NHL nokļuva reizē ar mūsu Kristeru Gudļevski.

Jaunais talants. Britu tenisiste Emma Radukanu septembrī pārsteidza sava sporta veida sabiedrību, kļūstot par ASV atklātā čempionāta uzvarētāju. Šobrīd 19 gadus vecā Radukanu ir pirmā tenisiste, kas pie “Gramd Slam” turnīra uzvarētājas titula tika, sacensības sākot vēl no kvalifikācijas turnīra. Finālā viņai pretim bija vienaudze Leila Fernandesa no Kanādas. Radukanu bija perfekta, jo turnīrā nezaudēja nevienā setā.

Grieķu milzis. Jannis Adetokunbo no Grieķijas NBA finālsērijas sestajā spēlē iemeta 50 pun­ktus Fīniksas “Suns” grozā, nodrošinot Milvokī “Bucks” komandai pirmo čempiontitulu kopš 1971. gada. “Bucks” finālsērijā uzvarēja ar 4:2.

Zaudējumi. Šis gads nesa arī zaudējums sporta sabiedrībai, mūžībā dodoties daudzām sporta personībām. Mūsu vidū vairs nav bijušā SOK prezidenta Žaka Roges, boksera Leona Spinksa, kurš savulaik sensacionāli pieveica Muhamedu Alī, tāpat F-1 komandas “Williams” dibinātāja Frenka Viljamsa un daudzu citu.

Cīņa. Ukrainas bokseris Oleksandrs Usiks ļoti skatāmā un baudāmā cīņā uzvarēja Entoniju Džošua no Lielbritānijas, kļūstot par pasaules čempionu smagsvariem WBA, IBF un WBO versijās. Šo cīņu, ko var likt boksa klasikas sarakstā, klātienē Londonā vēroja 60 000 skatītāju.

Stulbums. ASV sprintere Šekerri Ričardsone tika uzskatīta par vienu no favorītēm uz triumfu Tokijas olimpiskajās spēlēs 100 metru distancē, taču nepilnus divus mēnešus pirms olimpiādes viņas urīna analīzēs tika atklātas marihuānas pēdas. Sportiste nenoliedza, ka kādā ballītē pīpējusi šo narkotisko vielu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.