Publicitātes foto

Tokijā viens no lielākajiem koka karkasa jumtiem pasaulē 0

Dezeen.com, žurnāls “Baltijas Koks”

Viens no lielākajiem koka karkasa jumtiem pasaulē slejas 90 metru virs Ariake vingrošanas centra arēnas Tokijā. To izstrādājis japāņu arhitektūras uzņēmums Nikken Sekkei novēlotajām 2020. gada olimpiskajām un paraolimpiskajām spēlēm.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Arēna, kas atrodas netālu no Tokijas centra Koto, sākotnēji tika atklāta 2019. gadā un ir bijusi mākslinieciskās, ritmiskās un batuta vingrošanas, kā arī ratiņkrēslu sporta Boccia norises vieta.

Centrs, kas atrodas blakus kanālam bijušajā kokmateriālu uzglabāšanas vietā, ir veltījums koka un tradicionālajai japāņu arhitektūrai. Visā ēkā tiek izmantoti aptuveni 2300 kubikmetri ilgtspējīgas koksnes.

CITI ŠOBRĪD LASA
Publicitātes foto

«Balstoties uz līcī peldošo koka kuģu arhitektonisko koncepciju, kokmateriāli šajā ēkā izmantoti, kur vien iespējams, īpaši jumta karkasa konstrukcijās, fasādē, skatītāju sēdekļos un ārsienās, vienlaikus rūpīgi apsverot koka īpašības katrā tā lietošanas risinājumā,» par projektu stāsta kompānijā Nikken Sekkei.

No tā pamatnes centrā esošā apgrieztā piramīdas forma virzās uz augšu, lai slietos virs zemāk esošās ārējās konstrukcijas.

Atsaucoties uz tradicionālo engawa, verandai līdzīgu telpu, kas bieži redzama japāņu arhitektūrā, salonu balsta divi tērauda balstu gredzeni: viens vertikāls ieejas centrā, un otrs ieliekts, kas balsta jumta konstrukcijas malu.

«Izveidojot atvērtu un plašu pieejas telpu, dizainā mēģinājām izvairīties no necaurredzamas āra zonas, kas parasti sastopama liela mēroga sporta objektos,» skaidro arhitekti.

Publicitātes foto

Jumta konstrukciju veido virkne lielu, arkas formās līmētu koka siju, kas izgatavotas, izmantojot lapegles no Nagano un Hokaido prefektūras, un aptver 90 metru attālumu starp centrālajām tērauda kolonnām. Tērauda kabeļi, kas piestiprināti šai jumta konstrukcijai, balsta arēnas apgaismes iekārtu.

«Mēs pieņēmām lēmumu veidot vienkāršu struktūru, kurā tiek izmantoti lieli, līmēti kokmateriāli ar augstu siltumietilpību, nevis kopnes, kurās ir vairāki mazi elementi. Tas domāts, lai panāktu gan ugunsizturību, gan konstrukcijas stabilitāti,» uzsver uzņēmumā Nikken Sekkei.

Arēna šobrīd var uzņemt 12 000 skatītāju, taču skaits nedaudz saruks pēc papildus izvietoto sēdvietu izņemšanas, kas bija paredzētas olimpisko spēļu vajadzībām.

Publicitātes foto

Gofrēts tērauda jumts aptver visu konstrukciju, pielāgojoties zemāk esošo koka siju formai, lai radītu arēnai raksturīgo viļņoto jumta formu.

Reklāma
Reklāma

2020. gada Tokijas olimpisko spēļu centrālās vietas – Japānas nacionālā stadiona, ko izveidoja Kengo Kuma Associates sadarbībā ar Taisei Corporation un Azusa Sekkei Co, – būvniecībā arī plaši izmantoja kokmateriālus un jumta konstrukcija bija izgatavota no tērauda, līmētas lapegles un ciedras kopnēm.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.