TM joprojām nav sapratusi, ka piespiedu nomas “attiecībās nav un nevar būt līdzsvara” 2
Tieslietu ministrs Jānis Bordāns nācis klajā ar jauniem priekšlikumiem, kā turpmāk valsts regulētu piespiedu nomas attiecības starp zemes un uz tās uzcelto namu īpašniekiem.
Turklāt zemes un ēku īpašnieku starpā vienošanās par nomas maksas apmēru vairs nebūtu nepieciešama, to noteiktu likumā. Likums noteiktu arī visu saistību izpildi bezstrīdus kārtībā novēršot tiesvedību, kas ilgst gadiem.
Savukārt jebkādiem zemes īpašnieku prasījumiem tiesā par parādu piedziņu būtu 3 gadu noilgums – pašlaik noteikto 10 gadu vietā.
Ar šo spriedumu par Satversmei neatbilstošiem un no 2019. gada 1. maija par spēkā neesošiem tika atzīti Saeimā pieņemtie grozījumi likumos “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” un “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās”, kuri nosaka šīs piespiedu nomas attiecības.
2017.gada jūnijā Saeimā pieņemtie grozījumi noteica: ja starp zemes īpašnieku un piespiedu nomniekiem nav panākta cita vienošanās, tad agrāk noteikto 6% vietā no 2018. gada nomas maksu varēs noteikt līdz 5% gadā, no 2019.gada – līdz 4%, bet no 2020.gada – līdz 3% gadā no zemes kadastrālās vērtības.
Bet drīz pēc šo grozījumu pieņemšanas Satversmes tiesa saņēma vairāku Izraēlā dzīvojošās, toreiz 96 gadus vecās Soņas Traubes prasību atcelt šos grozījumus, jo ar tiem esot pārkāpts Satversmē ierakstītais tiesiskās paļāvības princips, aizskartas tiesības uz īpašumu, kā arī tiesības gūt no tā labumu.
Bet pirms gada Satversmes tiesa saņēma prasību pieteikumus no vēl sešiem Latvijā un Kanādā dzīvojošajiem zemes īpašniekiem, kuriem, tāpat kā Soņai Traubei, Rīgā pieder zeme, uz kuras uzcelti daudzstāvu dzīvojamie nami.
Toreiz viņa atbildēja, ka ar to Saeimai dots laiks līdz 2019. gada 1.maijam pieņemt līdzsvarotus zemes piespiedu nomas noteikumus, kuri apmierinātu gan namu, gan zemes īpašniekus.
Diemžēl aizvadītā gada laikā ne Tieslietu ministrija, ne Saeima nekādus līdzsvarotus noteikumus dzīvokļu un zemes īpašnieku jau tā nokaitētajās attiecībās nav atradusi.
Ceturtdien, 21.martā, žurnālistiem sarīkotajā preses konferencē tieslietu ministrs Jānis Bordāns sacīja, ka ar šiem priekšlikumiem gribot panākt labas pārmaiņas dzīvokļu un zemes īpašnieku attiecībās, aicinot viņus piedalīties arī šo priekšlikumu apspriešanā.
Kaut arī pasākums bija domāts preses pārstāvjiem, ministra sacītajam un priekšlikumiem ar lielu uzmanību sekoja Rīgas dzīvokļu īpašniekiem labi pazīstamais piespiedu nomas maksas piedzinējs un advokāts Normunds Šlitke.
Tas liek domāt, ka lai kādus nomas maksas procentus Tieslietu ministrija piedāvātu, uz kārtējo prasību Satversmes tiesā nebūs ilgi jāgaida.
Tieslietu ministrs reizē atzina, ka, neko nemainot, no 1. maija stāvoklis piespiedu nomas attiecībās sarežģītos vēl vairāk. Ja nomas maksas apmēru valsts vairs nekā neregulēs, zemes īpašnieki to varēs noteikt, kādu vien grib.
Jautāts, vai šie priekšlikumi nav pretrunā ar Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likumprojektu, ap kuru Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā muļļājas jau gadu, Jānis Bordāns atbild, ka ministrijas priekšlikumi esot sagatavoti neatkarīgi no tā, kas turpmāk notiktu ar šo likumprojektu, kurā, viņaprāt, joprojām esot daudz vāju vietu.
Kur tās ir, to tieslietu ministrs gan neatklāja. Bet pašlaik Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā notiekošo vērtē kā ieilgušu bezdarbību.
Viedoklis
Dzīvokļu īpašnieku un īrnieku tiesību aizstāvības biedrības “Ausma” valdes priekšsēdētājs Klementijs Rancāns:
“Līdzšinējās piespiedu nomas attiecības pārveidot par likumiskajām zemes lietošanas tiesībām un paredzēt tām vienotu regulējumu visiem piespiedu dalītā īpašuma gadījumiem varbūt arī būtu pieņemami, ja vien dzīvojamo namu īpašniekiem būtu skaidrība, pirmkārt, par namu uzturēšanai nepieciešamo zemes platību, nevis zemes īpašnieku mākslīgi uzpūsto. Otrkārt, skaidrība par zemes kadastrālo novērtējumu, uz ko balstās piespiedu nomas aprēķini.”
“Pašlaik Tieslietu ministrijas priekšlikumi ir sagatavoti, lai kaut ko liktu pretī Satversmes tiesas spriedumam, ar kuru no šī gada 1.maija valsts vairs neregulētu piespiedu nomas attiecības un nomas maksas apmēru.”
Uzziņa
Latvijā uz 68 900 citām personām piederošiem zemes gabaliem pavisam uzceltas 206 600 dažādas ēkas. No tām 3677 ir daudzstāvu dzīvojamie nami ar 110 970 dzīvokļiem, kuri atrodas uz 7 354 citām personām piederošiem zemes gabaliem.
Pēc Valsts zemes dienesta datiem šo 7354 zemes īpašumu kadastrālā vērtība varētu būt no 130 000 000 līdz 180 000 000 eiro, savukārt tirgus vērtība – no 173 000 000 līdz 240 000 000 eiro. Savukārt visu zemes īpašumu vērtība varētu sasniegt 1,5 miljardus eiro.
SKATIES plašāk par šo tematu TV3 Ziņu video: