TM: Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija neizprot grozījumus Krimināllikumā 0
Tieslietu ministrija (TM) kategoriski noraida Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) paziņojumu par grozījumiem Krimināllikumā (KL), kas mīkstinot sodu personām par seksuāliem noziegumiem pret nepilngadīgām personām, aģentūru LETA informēja TM sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Brice.
TM uzsver, ka ar grozījumiem KL sodi par izvarošanu un vardarbīgu dzimumtieksmes apmierināšanu nav mazināti, bet gan palielināti – no septiņiem uz desmit gadiem cietumā par izvarošanu un no sešiem uz desmit gadiem par vardarbīgu dzimumtieksmes apmierināšanu. Turklāt par šādiem noziegumiem ir noteikta obligāti piemērojamā minimālā brīvības atņemšanas robeža – divi gadi līdzšinējo trīs mēnešu vietā.
Minētie noziegumi pret tikumību un dzimumneaizskaramību ir vardarbīgi, tāpēc par tiem brīvības atņemšanas sodus tika nolemts palielināt, skaidro TM.
TM arī norāda, ka brīvības atņemšanas sods par seksuāliem noziegumiem ar personu, kura nav sasniegusi 16 gadu vecumu, ar grozījumiem nemainās – tas joprojām ir paredzēts līdz četriem gadiem. Tāpat sods par nepilngadīgā pavešanu netiklībā netiek mainīts – tas joprojām ir paredzēts līdz trīs gadiem cietumā.
Brīvības atņemšanas sods par mazgadīgā pavešanu netiklībā ir grozīts no sešiem uz pieciem gadiem, tādējādi par šādu nodarījumu nosakot arī alternatīvos sodus “piespiedu darbs” un “naudas sods”, turklāt grozījumos ir ietverts arī jauns papildsoda veids – “probācijas uzraudzība”. Tas nozīmē, ka tagad par šādiem noziedzīgiem nodarījumiem notiesātās personas uzrauga Valsts probācijas dienests (VPD).
Laikus pakļaujot dzimumnoziedzniekus efektīvai uzraudzībai un resocializācijas programmām, samazināsies to skaits un palielināsies sabiedrības drošība, uzver TM.
Minētās netiklās darbības ar nepilngadīgajiem ne vienmēr var izpausties fiziski, bet arī ar mazāku kaitējumu cietušajam, tāpēc nav nepieciešams visos gadījumos par šādu nodarījumu paredzēt tikai brīvības atņemšanas sodu. Pēc Tiesu informācijas sistēmas datiem, pērn par šādu nodarījumu notiesātas 22 personas, no kurām astoņas kā sodu saņēmušas nosacītu brīvības atņemšanu, bet divas – piespiedu darbu. Nevienai personai par minēto nodarījumu nav tikusi piemērota brīvības atņemšana, kas ilgāka par pieciem gadiem.
TM uzsver, ka minētie grozījumi KL tika saskaņoti ar visām atbildīgajām institūcijām, kas sniedza atzinumu par grozījumu projektu, bet pēc tam likumprojektu atbalstīja Ministru kabinets, tajā skaitā arī Labklājības ministrija (LM).
Tāpat TM nepiekrīt VBTAI apgalvojumam, ka par šiem nodarījumiem, nekvalificējot tos kā smagus, ir mainījies pierādījumu iegūšanas un sagatavošanas process. Saskaņā ar Kriminālprocesa likumu speciālās izmeklēšanas darbības drīkst veikt, izmeklējot ne tikai smagus, bet arī mazāk smagus noziegumus.
Kā ziņots, 2011.gada 1.oktobrī stājās spēkā grozījumi KL, kas paredz izslēgt no kriminālsodu “policijas kontrole”, aizstājot to ar jaunu – “probācijas uzraudzība”. VPD speciālistiem, kuri ir īpaši sagatavoti darbam ar dzimumnoziedzniekiem, ar Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta atbalstu tika radīta iespēja praksē piemērot savas zināšanas un iemaņas, lai efektīvi uzraudzītu notiesātās personas.
Tikmēr VBTAI šodien rīko preses konferenci, lai informētu par savu ierosinājumu mainīt KL vairākos pantos veiktos grozījumus, kas mīkstina soda mērus personām par seksuāla rakstura noziegumiem pret nepilngadīgām personām, aģentūru LETA informēja LM pārstāve Liene Užule.
Samazinot maksimālo soda mēru vairākos pantos, šie noziegumi vairs netiek kvalificēti kā smagi, līdz ar to mainās pierādījumu iegūšanas un sagatavošanas process, kā arī lietas virzība līdz tiesai.
Līdz ar jauno KL grozījumu stāšanos spēkā esot pamatotas bažas uzskatīt, ka turpmāk šādu noziegumu izdarītājiem lielākajā daļā gadījumu būs lielas iespējas iztikt ar minimālu sodu vai vispār bez tā, uzskata VBTAI speciālisti. Tādēļ VBTAI ir sagatavojusi vēstuli LM ar lūgumu iespējami ātri virzīt tālākai izskatīšanai grozījumus KL, kas saglabātu līdz šim spēkā bijušo sodu mehānismu par seksuāla rakstura noziegumiem pret nepilngadīgajiem.