Tīteņkāpostiem trūkst sēklas 2
“Kas ir tīteņkāposti, ko tirgo lielveikalos?” MAIJA BAUSKAS NOVADĀ
Tīteņkāpostus pērn pirmie Latvijā sāka audzēt SIA “Dimdiņi”, iestādot tos divu hektāru platībā. Uzņēmuma agronoms Māris Dārziņš stāsta, ka tīteņkāposti ir speciāli izveidotas šķirnes, kas īso kacenu dēļ piemērotas kāpostu tīteņu gatavošanai. Saimniecībā audzētas šķirnes ‘Gunma F1’ un ‘Tamarindo F1’ – abas ienākas aptuveni simt dienās. Lai gan galviņas izskatās lielas, tās ir čauganas (sver nedaudz virs kilograma), saldas, ar augstu uzturvērtību. Atšķirībā no citām balto galviņkāpostu šķirnēm, kas veido blīvas galviņas, tīteņkāpostiem lapiņas viegli nolobās un ir lielas.
Novāktā raža pēc iespējas ātrāk jārealizē, jo galviņas ļoti slikti glabājas. SIA “Dimdiņi” tos mēģināja glabāt koka konteineros noliktavā ap 0 °C temperatūrā, tomēr pat tad tīteņkāposti drīz vien sāka strauji bojāties (parādījās pelējums, dažādas puves). Lai nerastos zaudējumi, ražotāji no tiem gatavoja Smailos kāpostus. Secināja, ka tīteņkāposti skābēšanai tomēr nav īsti piemēroti, jo galviņas nav blīvas, tās grūti saēvelēt. Tātad vislabāk realizēt svaigā veidā.
Pašlaik arī mazie zemnieki izrādījuši interesi par tīteņkāpostu audzēšanu, taču to sēklas pagaidām var iegādāties tikai Holandē.