Tīrs mājoklis bez kaitīgām vielām 0
Veikalos nopērkamie ķīmiskie līdzekļi virtuves un sanitāro telpu tīrīšanai dažkārt kļūst par nopietnu iemeslu alerģijām un dažādām saslimšanām, īpaši bērniem. Pētījumi pierāda, ka gandrīz jebkurā mājoklī iespējams atrast tīrīšanas līdzekļus, kas satur vismaz astoņas kaitīgas vielas. Protams, veikalos pieejami arī ekoloģiski tīrīšanas līdzekļi, kas veselībai kaitīgas vielas nesatur, bet tie lielākoties izmaksā nesamērīgi dārgi. Vienkāršākais veids, kā pasargāt sevi un bērnus – atgriezties pie vecmāmiņas receptēm, kas māju palīdzēja uzturēt ne mazāk tīru un kārtīgu.
Nepieciešamie produkti
Piedāvājam izmēģināt tīrīšanu ar līdzekļiem, kas ir pa rokai katrai saimniecei, kā maksu izvēloties nedaudz vairāk ieguldīta laika. Būs vajadzīgas sinepes – universāls līdzeklis trauku mazgāšanai un santehnikas tīrīšanai, dzeramā soda, etiķis, kartupeļi, citrusu augļi vai citronskābe, saimniecības ziepes, degvīns un pēdējo gadu izgudrojums – mikrošķiedru drāniņas, pie kā strādājuši gan ķīmiķi un fiziķi, gan tehnologi. Speciālisti uzskata, ka tieši mikrošķiedru drāniņu izmantošana kopā ar vienkāršiem tīrīšanas līdzekļiem būtiski uzlabo mājokļa mikroklimatu un līdz ar to arī cilvēku veselību divu nedēļu laikā. Izmantojot elektrostatiskās īpašības, putekļi slaucīšanas gaitā paši pieķeras drāniņai, mitrums šo īpašību vēl pastiprina. Apbrīnojamā uzsūktspēja ļauj drāniņai savākt mitrumu, putekļus un netīrumus tādos apjomos, kas vairākkārt pārsniedz tās svaru.
Tīrīšanas receptes
Plīts virsmai. Ne pārāk netīrai virsmai var izmantot ziepju šķīdumu vai putriņu no sodas un ūdens, ko pēc uzklāšanas noskalo ar ūdeni un noslauka ar papīra dvieli. Pret iestāvējušamies netīrumiem palīdzēs etiķa, saimniecības ziepju, karsta ūdens un boraka maisījums. Pusglāzi etiķa, 1/8 glāzes ziepes, 1 ēd. k. boraka + glāzi ūdens samaisa, uzklāj un atstāj uz plīts virsmas pa nakti. No rīta noslauka ar mitru drānu. Stikla keramikas virsmu labi notīra citrons. Izspiesto sulu uz virsmas atstāj 20 minūtes, pēc tam noskalo ar ūdeni. Tikai jāievēro, ka tīra aukstu virsmu. Tā var tīrīt arī griežamos dēlīšus.
Cepeškrāsnij. Taukus noņem sodas un ūdens maisījums, kā arī smalkais sāls. Ieziež, notīra ar drānu vai papīra dvieli. Netīrākai krāsnij līdzēs etiķa un ūdens maisījums, ko ievieto 200 grādu temperatūrā uzsildītā cepeškrāsnī un atstāj uz pusstundu. Kad cepeškrāsns atdzisusi, notīra ar mitru sūkli. Pamatīgākai tīrīšanai pusglāzē silta ūdens izšķīdina 25 g rīvētu saimniecības ziepju, pievieno 2 ēd. k. sodas un pusglāzes etiķa. Pusstundu ļauj ievilkties, tad ieziež cepeškrāsns sieniņas. Pēc stundas tīra ar sarainu birsti. Lielāks efekts panākams, ja lieto mazgājamo jeb kalcionēto sodu (to var iegūt, izkarsējot cepeškrāsnī aptuveni 150 grādos dzeramo sodu), kas efektīvi tīra, turklāt novērš metālisko detaļu rūsēšanu.
Mikroviļņu krāsnij. Vienkāršākais līdzeklis – krāsnī ievieto trauku ar ūdeni un vidējā temperatūrā patur 10 minūtes. Pēc tam sienas pārslauka ar mitru sūkli. Var izmantot arī sodas šķīdumu. Sasilda krāsni, ievieto trauku ar ūdeni, kurā izšķīdinātas 2 ēd. k. sodas. Tur 10 minūtes. Ūdenim traukā jābūt pietiekami daudz, lai neiztvaikotu viss. Pēc tam noslauka ar mitru sūkli. Tāpat var rīkoties, pievienojot ūdenim 3 ēd. k. etiķa vai trīs daivas citrona (paciņa citronskābes).
Virsmām. Universāls līdzeklis, kas tīra jebkurus virtuves piederumus, plītis, izlietnes, stiklu, ir citrusaugu etiķis. Citrusaugļu mizas saliek traukā, aplej ar etiķi un atstāj uz divām nedēļām, pēc tam izkāš un atšķaida ar ūdeni attiecībā 1:1. Flīzes var tīrīt ar etiķa šķīdumu. Tikai pēc tam telpas labi jāizvēdina. Labi tīra arī svaigi griezts kartupelis. Pēc tam notīra ar papīra dvieli. Flīžu šuves apstrādā ar degvīnu, ļauj kādu brīdi pastāvēt, pēc tam tīra ar zobu birstīti.
Santehnikai. Vannai un izlietnei derēs vienkārši soda vai šāds maisījums: puslitrs silta ūdens + 3 ēd. k. sodas un 1,5 ēd. k. sāls. Uzklāj ar sūkli un noskalo. Tualetes podam var izmantot maisījumu no vienas glāzes etiķa + 1 ēd. k. sodas. Putojošo šķidrumu ielej podā un atstāj uz 15 minūtēm, pēc tam tīra ar birsti un noskalo. Skalojamo kasti no apkaļķojuma atbrīvos divas tabletes C vitamīna, ko uz nakti ieber tvertnē. Santehnikas tīrīšanai labi der arī kokakola vai pepsi, lai gan šie dzērieni, ko dažkārt lietojam pārtikā, nav gluži bez ķīmijas piedevām… Izrādās, ka tie labi noņem rūsu, kaļķi, netīrumus.
Telpām. Grīdas mazgāšanas ūdenim ieteicams pievienot dažādus zāļu tēju novārījumus. Šis aromāts būs patīkamāks par mākslīgajiem. Mīksto grīdas segumu vai paklāju labi tīra smalkais sāls, ko izkaisa un pēc tam saslauka ar slotu. Ziemā nelielākus paklājus ieteicams tīrīt ar sniegu (bet ne kūstošu). Logi un stikli labi notīrāmi ar pārgrieztu kartupeli (netīrākas vietas var mazgāt ar stērķeles šķīdumu: 1 ēd. k. kartupeļu cietes uz litu auksta ūdens). Pēc tam jānoslauka ar avīzi vai papīra dvieli. Maisījums no pusglāzes citrona sulas + tējk. olīveļļas padarīs mēbeles spīdīgas un piešķirs tām putekļus atgrūdošas īpašības. Ja uz ādas mēbelēm vai citiem ādas priekšmetiem parādījies pelējums, tad to tīra ar sīpola sulu (parīvē ar pārgrieztu sīpola pusīti). Jaunāko laiku mājsaimnieču novērojumi liecina, ka situāciju lieliski var glābt, ādas virsmu paberžot ar drānu, ko samērcē mutes skalojamā līdzeklī.