Tirpoņa, skudriņas, durstīšanas un citas jocīgas sajūtas… No kā tās rodas 0
Tirpšana ir tikai viens no jušanas veidiem, kā nervu šķiedras liek manīt, ka ar tām kaut kas nav kārtībā. Var būt arī “skudriņu” skraidīšanas, durstīšanas, dedzināšanas sajūta, samazināties vai, gluži pretēji, palielināties jutīgums. Lai atbrīvotos no jušanas traucējumiem, pats galvenais ir atklāt un novērst to cēloni.
Muguras problēmas – biežāk asimetriskas
“Ikdienā visbiežāk jāsastopas ar perifēro nervu un muguras nervu saknīšu nospiedumiem vai bojājumiem, kas izraisa sāpes un notirpumu rokā vai kājā,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) un “GK neiroklīnikas” neirologs Guntis Karelis. Mēdz būt gan vairāku, gan tikai viena nerva saspiedums, piemēram, karpālā kanāla jeb plaukstas pamatnes tuneļa sindroms, kad tajā tiek nospiests nervs, tādēļ naktīs tirpst pirksti, bet no rītiem to gali ir it kā nejutīgi.
Bieži vien jušanas traucējumi saistīti ar mugurkaulāja deformāciju – spondilozi vai starpskriemeļu disku trūcēm. Nervu vai to saknīšu saspiešana izraisa gan sāpes, gan notirpumu, kas izstaro uz kāju vai roku. Ja problēma ir mugurkaulājā, tad jušanas traucējumi ir asimetriski, tas ir, skar tikai vienu ķermeņa pusi. “Muguras sāpes parasti sākas jostas–krustu daļā pēc neveiklas noliekšanās vai smagumu celšanas. Vienu vai divas dienas sāp mugura, pēc tam sākas sāpes, kas izstaro uz vienu kāju. Vienlaikus var parādīties tirpšana kājas iekšējā vai ārējā pusē, pirkstos,” stāsta neirologs.