Foto – Shutterstock

Par ko var liecināt tirpoņa pirkstos un rokās 1

Ja sākuši tirpt, sāpēt pirksti, bet plaukstās dursta vai dedzina, nevajag gaidīt, kamēr rokas zaudēs spēku un veiklību, bet doties pie ārsta, lai noskaidrotu diskomforta iemeslu un sāktu ārstēšanu.

Reklāma
Reklāma

Kad nospiesti nervi

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

“Ilgstošu piespiedu pozu laikā tiek nobīdīti mugurkaula skriemeļi, saspiesti nervi un asinsvadi, izraisot sāpes mugurā, plecu joslā, kā arī plaukstās un elkoņu locītavās. Ilgstoši strādājot ar datora peli vai tastatūru, ar laiku cieš un sāk sāpēt arī pirkstu sīkās locītavas, jo monotonās kustības bojā skrimsli, veicinot osteoartrīta attīstību,” norāda P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Reimatoloģijas centra vadītāja asoci­ētā profesore Daina Andersone. Dienu no dienas veicot vienveidīgas roku kustības, strādājot paceltām rokām vai turot tās saspringtā pozā, ar laiku var rasties muskuļu cīpslu sabiezējums, kas, nospiežot nervus un asinsvadus, izraisa kompresijas neiropātijas.

“Nervi stiepjas cauri dabīgiem ķermeņa sašaurinājumiem jeb tuneļiem un dažādu patoloģisku procesu dēļ var tikt saspiesti, izraisot tirpšanu, sāpes, ādas jutības un kustību traucējumus,” stāsta Veselības centra 4 neiroloģe Rudīte Dumbere. Visbiežāk tiek nospiesti nervi plaukstas pamatnē, kur starp plaukstas kauliem un plaukstas pamatnes saiti atrodas karpālais kanāls, caur kuru stiepjas ne tikai nervs, bet arī cīpslas, kas saliec pirkstus. Ja rokas intensīvi nodarbina, muskuļu cīpslas sabiezē un nospiež to tuvumā esošo nervu. Tas var notikt arī pēc dažādām rokas traumām, piemēram, spieķa kaula lūzuma, sasitumiem, kad asinsizplūduma un rētaudu dēļ sašaurinās karpālais kanāls. Ciešot no tā saucamā karpālā kanāla sindroma, parasti tirpst labās rokas pirmais, otrais un trešais pirksts.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Bieži vien tirpšana un dedzināšana parādās naktī, kad venozo asiņu attece kļūst gausāka. Reizēm pirksti no rīta ir piepampuši, taču, sākot tos kustināt un berzēt, tūska un tirpšana pāriet,” teic neiroloģe. Karpālā kanāla sindroma attīstību var veicināt arī dažādas slimības, piemēram, cukura diabēts, hipotireoze jeb lēna vairogdziedzera darbība, reimatoīdais artrīts. Par roku tirpšanu nereti sūdzas sievietes grūtniecības un menopauzes laikā, kad rodas vielmaiņas traucējumi un tūska.

Par to, ka tiek nospiests elkoņa nervs (kubitālā tuneļa sindroms), kas atrodas elkoņa locītavas iekšpusē, vēsta tirpoņa mazajā pirkstiņā un zeltnesī. Atšķirībā no karpālā kanāla sindroma, biežāk cieš kreisā roka. Šī problēma galvenokārt piemeklē tos, kas ikdienā ilgstoši strādā ar saliektu elkoni, piemēram, šoferi, biroja darbinieki.

Reimatoloģe Daina Andersone stāsta, ka reimatoīdā artrīta izraisītās sāpes un “rīta stīvums” vispirms parasti skar abu roku pirkstu un plaukstu pamatnes locītavas, bet tikai pēc tam – arī elkoņus un ceļgalus. Sāpes pastiprinās naktīs, it īpaši uz rīta pusi, locītavas ir pietūkušas, bet pamazām tās iekustas un stīvums pāriet. Ja viena vai abas elkoņa locītavas stiprāk sāp, veicot ikdienas darbus, vainīga var būt locītavas virsmas nodilšana – osteoartroze, bet sāpes elkoņa vienā pusē var liecināt gan par osteoartrozi, gan nerva nospiedumu, gan locītavu somiņas iekaisumu.

Elkoņa sāpju iemesls var būt arī muskuļu iekaisums jeb tā saucamais tenisista elkonis, no kura parasti cieš krāsotāji, galdnieki, kā arī tenisa un golfa spēlētāji. Sāpes rodas elkoņa sānos vienā punktā, reizēm tās staigā augšup un lejup pa roku un kļūst stiprākas rakstot, paceļot priekšmetus.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.