Gaismas pils tīra un spoža, bet – cik ilgi 6
Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) vizuālā nepievilcība vairs nebija noslēpjama. Fasādes mazgāšana un apstrāde ar īpašu līdzekli, kam tā jāpasargā no netīrumu un nevēlamu vielu uzkrāšanās, bijusi vitāli nepieciešama.
LNB direktors Andris Vilks izteica pateicību Kultūras ministrijai (KM) par finansējuma piešķiršanu tīrīšanas darbiem, kas kopumā izmaksās 117 694 eiro (ieskaitot PVN). Tomēr jārēķinās, ka šāds ministrijas atbalsts ir vienreizējs un nākamās fasādes tīrīšanas būs jāapmaksā pašai bibliotēkai. A. Vilks: “Domāju, ka darbs tiks paveikts kvalitatīvi un bibliotēku redzēsim gan tīru, gan spožu, taču arvien paliek jautājums – cik ilgi? Esam pārliecinājušies, ka vide, kurā atrodas ēka, ir diezgan dramatiska. Fasādes noputēšanu ļoti būtiski ietekmē gan tuvumā esošais dzelzceļš, gan satiksme pār Akmens tiltu, kuram ik dienu pārbrauc pāri simtiem smago mašīnu. Kādreiz runāja, ka Akmens tiltu smagajai tehnikai varētu slēgt, bet tas joprojām nav noticis. Diemžēl vide ir tāda, ka nevaram būt droši, ka tagad izdarītais patiešām būs ilglaicīgs. Cerams, ka viss būs kārtībā. Vides un citu apstākļu dēļ negribētos fasādi tīrīt jau pavisam drīz.”
Kā apliecināja KM pārstāvis Indriķis Bullis, konkursā par LNB ēkas tīrīšanu uzvarējušās vācu “Alfa Vita Life Science GmbH” un pašmāju kompānijas “RemRoks” piedāvājums bija lētākais. “Uzvarēja vācu un latviešu piedāvājums, kuri tīrīšanas darbus veiks par 97 tūkstošiem bez PVN (117 694 eiro ar PVN), kamēr abi pārējie piedāvājumi bija dārgāki – attiecīgi 101 000 un 201 000 eiro bez PVN. Cerējām, ka summa būs mazāka,” piebilda I. Bullis. Pēc mazgāšanas uz fasādes uzklāšot līdzekli, kas pasargās no intensīvas netīrumu uzkrāšanās. Pavasarī vairākas kompānijas veikušas Gaismas pils izmēģinājuma tīrīšanu, un tieši minētā vācu uzņēmuma tīrītais laukums ir viens no labākajiem, kas joprojām saglabājies tīrs. “Tomēr esam sapratuši, ka vairāku iemeslu dēļ nevaram prasīt nekādas garantijas, ka fasādei jāpaliek tīrai gadu vai divus. Protams, ceram, ka vismaz gadu nevajadzēs tīrīt, bet nevaram prognozēt putekļu daudzumu,” secināja KM pārstāvis.
Uzņēmuma “Alfa Vita Life Science” vadītājs Oļegs Gutermans sacīja, ka tik grūti objekti kā LNB kompānijas speciālistiem nav jaunums: “Esam pārliecināti, ka viss izdosies lieliski, un varu apsolīt, ka rezultāts būs labs. Darbus plānojam veikt piecās nedēļās, tomēr tie var ieilgt stipra vēja vai lietus dēļ.” O. Gutermans pastāstīja, ka tīrīšana notiek ar vairākiem speciāliem tīrīšanas līdzekļiem – gan mīkstiem, gan cietiem materiāliem domātiem, jo fasādes paneļus savieno silikona līnija, ko nevar mazgāt ar spēcīgiem līdzekļiem. O. Gutermans: “Galvenais uzdevums ir no tērauda paneļiem savākt eļļu. Kad tērauda paneļu ražotājs izstrādāja minētos paneļus, eļļa tika iestrādāta paneļos. Savukārt, piemēram, karstā laikā tā nāk ārā, radot netīrās vietas, kam putekļi viegli līp klāt.” Personāls, kas ir atbildīgs par darbu izdošanos, nāk no Latvijas, ieskaitot visus astoņus alpīnistus no “City Climbers”, kuri nākamās nedēļas greznos LNB ēkas sienas.