Tīra siltumnīcas un vāc puķu sēklas. Steidzamie darbiņi dārzā septembrī 0
Naktis kļuvušas vēsākas, un dabā jūtams, ka sācies pirmais rudens mēnesis. Siltumnīcu pa nakti aizver kā pavasarī. Steidz vākt augļus, gatavot konservus.
“Karstais laiks bijis īsts pārbaudījums puķēm. Dārzā tās jūtas labāk, bet siltumnīcas karstums tām nācis par sliktu. Sevišķi grūti karstumā klājies asterēm. Arī puķzirnīšiem daudzas pākstis pustukšas. Turklāt visi ziedi noziedējuši neparasti strauji,” situāciju saimniecībā vērtē puķkopis Mārtiņš Maltenieks no Salaspils novada.
Tagad mazdārziņā sēklas var vākt kliņģerītēm un puķzirņiem. Ja sēklas nobriedušas, var cerēt, ka nākampavasar sadīgs. Taču ar daudzu citu puķu sēklām ir grūtāk, jo tās nepagūst ienākties un nobriest pat siltās vasarās. Pat ja šķiet, ka sēkla ir, tā pavasarī var neuzdīgt. Tas raksturīgs pat cinnijām, kurām pēc noziedēšanas it kā veidojas lieli sēklu čiekuri.
!!! Vācot sēklas no svešapputes augiem, nevar būt pārliecības, kādi ziedi uzziedēs nākamgad (ja sēkla vispār uzdīgs).
Sēklai paredzētos ziedus atlasa mērķtiecīgi jau no ziedēšanas sākuma. Piemēram, kliņģerītes ar skrajākiem ziediem izrauj, sēklai atstājot augus ar pildītākiem ziediem.
Asterēm sēklai paredzētajam ziedam nolauž konkurējošos pumpurus. Tad viss sēklu veidošanai vajadzīgais spēks tiks vienam ziedam.
* Asteres ir viena no retajām puķēm, kas šogad zied tām paredzētajā laikā, jo ziedēšanu ietekmē dienas garums un ar karstumu vien tās nevar izprovocēt uz straujāku attīstību.
* Ja izlemts vākt sēklas, atzīmē pašu skaistāko un veselīgāko augu, piemēram, asteri, kliņģerīti vai puķzirnīti.
Puķkopis tomēr iesaka puķu sēklas iegādāties veikalā, nevis ņemt sēklu pašam. Greznākajām un smalkākajām puķu šķirnēm sēklas parasti nevar iegūt (neienākas vai pat neaizmetas), bet mazprasīgo puķu populārākajām šķirnēm (kliņģerītes, samtenes, kosmejas) sēklas maksā tik lēti, ka mazdārziņa īpašniekiem nav vērts nopūlēties ar sēklu vākšanu.
Tīra siltumnīcas un sagatavo nākamajam gadam. Kad augi noražojuši vai puķes noziedējušas, no siltumnīcām izvāc visas augu atliekas. Augsni pārrok ar lāpstu vai dakšām, lai apvērstu augsni ar augu atliekām.
* Ar kultivatoru zemi siltumnīcā pārāk sairdina.
Pirms ķeras pie rakšanas, zemi siltumnīcā bagātīgi samitrina. Vislabāk laistīšanai der lietus, dīķa vai upes ūdens. Ja jālieto ūdens no urbuma, to paskābina ar slāpekļskābi (ūdens parasti ir kaļķains). Uz kubikmetru ūdens ņem 300 ml slāpekļskābes.
* Augsnē iestrādā trihodermīnu vai biomiksu.
Uzraktajā siltumnīcā iesēj rudzus. Tie atveseļo augsni un būs arī kā barības vielas, uzlabos augsnes struktūru. Pirms sala rudzus ar dakšām ierok augsnē.
* Rudzus siltumnīcā neaudzē garākus par 10–15 centimetriem.