Tipiskākās kļūdas medikamentu lietošanā 0
Zāļu efektu viegli iznīcināt, ja medikamentus lieto nepareizi. Kādas ir tipiskākās kļūdas?
Vai nav gadījies, ka pārbaudīts līdzeklis nesniedz gaidīto efektu? Un varbūt tā nav ārsta vaina, ka medikaments nav piemērots pacienta veselības stāvoklim, bet gan pacienta paša kļūdas un neprasme lietot izrakstītos preparātus? Medicīnas statistika liecina, ka aptuveni trešdaļa cilvēku zāles lieto nepareizi vai apzināti pārsniedz pieļaujamo devu un riskē ar nopietnām pārdozēšanas sekām vai blaknēm.
Vairāk – labāk?
Visticamāk, mājas aptieciņā nebaltai dienai glabājas pretsāpju līdzekļi, ko lieto, bieži vien neiedziļinoties lietošanas instrukcijā. Piecās minūtēs galvassāpes nepārgāja, tātad laiks nākamajai tabletei? Jāpatur prātā, ka paiet apmēram pusstunda, kamēr tablete sāk šķīst, atbrīvojot aktīvās vielas, kas bloķē sāpes.
Pārsvarā šie bezrecepšu medikamenti paredzēti lietošanai tikai pāris dienas pēc kārtas un ne biežāk kā dažas reizes mēnesī.
Ja ir biežāka nepieciešamība sāpes remdēt šādā veidā, ārsts izraksta recepšu medikamentus. Pēc nozīmētā kursa pāri palikušās zāles nav domātas lietošanai pēc pašu ieskatiem, jo tās var izraisīt gan asiņošanu kuņģa un zarnu traktā, gan nevēlami ietekmēt aknu un nieru darbību. Pat gadu desmitiem lietotais aspirīns, ko izmanto gan pret sāpēm, gan drudža un temperatūras mazināšanai, var provocēt astmu, konjunktivītu un ādas izsitumus.
Īstajā laikā
Visi mūsdienu ārstniecības līdzekļi paredzēti lietošanai noteiktā laikā. Piemēram, no rīta ir augstāks asinsspiediens, un tas ir piemērotākais brīdis, lai iedzertu tableti, kas spiedienu pazemina.
Savukārt kortizona tipa medikamenti, ko lieto reimatoīdo slimību gadījumā, aktivitāti sasniedz tikai pēc vairākām stundām. Ja tos lieto vakarā, tad noteikti iedarbosies naktī, kad organismā pastiprinās reimatoīdās sāpes.
Jāņem vērā arī nosacījumi par lietošanu tukšā dūšā vai pēc ēšanas, jo, piemēram, medikamenti, kuru sastāvā ir ibuprofēns, ir jādzer ēšanas laikā vai pēc tās, citādi tie var izraisīt kuņģa iekaisumu, asiņošanu vai čūlu.
Nav jau zāles!
Lai gan bioloģiski aktīvās vielas – uztura bagātinātāji un ārstniecības augi – nav zāles, taču organismu var ietekmēt nelabvēlīgi. Piemēram, kalcija preparāti mēdz izraisīt asinsvadu kalcinozi (kalcija sāļu nogulsnēšanos, ko sarunvalodā sauc par asinsvadu aizkaļķošanos) un palielināt miokarda infarkta risku, ja deva pārsniedz 500 mg dienā. Pārdozējot A vitamīnu, var būt galvassāpes, nelaba dūša un matu izkrišana. Tikpat uzmanīgi jāizturas pret ārstniecības augiem. Piemēram, pelašķis palīdz asiņošanas un ievainojumu gadījumā, taču var izraisīt nelabumu un izsitumus.
Ātrākai iedarbībai
Ja instrukcijā teikts, ka tablete ir jānorij vesela, to nedrīkst ne sakošļāt, ne iepriekš sasmalcināt. Tas attiecas arī uz īpašā krāsainā apvalciņa bojāšanu – tas paredzēts, lai kuņģa gļotādu pasargātu no nevajadzīga kairinājuma un bīstamām sekām, kā arī nodrošinātu aktīvo vielu pakāpenisku izplatīšanos un iedarbību. Tāda paša iemesla dēļ paredzētas kapsulas – tās jānorij veselas, citādi aktīvās vielas nosēdīsies uz barības vada sieniņām, un ārstnieciskais mērķis nebūs sasniegts.
Viens par visiem…
Ķīmiskie medikamenti, homeopātiskās zāles un pat zāļu tējas uz katru iedarbojas atšķirīgi – vieni ir jutīgāki, citi – noturīgāki pret vienām un tām pašām vielām. Ja ārsts mātei izrakstījis zāles, kas viņai palīdzēja atbrīvoties no reflektora klepus, meitai tās var nelīdzēt ne vien saaukstēšanās, bet pat līdzīga klepus gadījumā.
Kas tur liels?
Vielmaiņas reakcijas, kas rodas, vienlaikus lietojot medikamentus un alkoholu, ir bīstamas. Alkohols pastiprina dažu vielu darbību, piemēram, to, kas pazemina asinsspiedienu. Savukārt uz antibiotikām iedarbojas pretēji – to darbība kļūst neefektīvāka. Diemžēl, sastopoties ar zālēm, ir apgrūtināta alkohola izvadīšana no organisma, tādēļ cieš aknas.
Arī produkti, ko lietojam uzturā, ne vienmēr labi sader ar medikamentiem, jo tāpat mēdz pastiprināt vai pazemināt zāļu iedarbību. Greipfrūti un to sula nav savienojami ar preparātiem, kas paredzēti sirdsdarbības normalizēšanai, asinsspiediena un holesterīna pazemināšanai, pretalerģijas līdzekļiem un miegazālēm.
Piena produktus nedrīkst lietot vienlaikus ar antibiotikām un osteoporozes zālēm. Kafija konfliktē ar miegazālēm, pretsāpju un astmas medikamentiem.
Ja zāļu lietošanas instrukcijā nav teikts citādi, ūdens ir visneitrālākais šķidrums.
Kefīriņš pēc tam
Antibakteriālie līdzekļi izjauc mikrofloras līdzsvaru, jo vienlaikus ar slimību izraisītājiem iznīcina arī labvēlīgās baktērijas. Taču nav nozīmes probiotiskos un prebiotiskos līdzekļus lietot ārstēšanās laikā – līdzsvara atjaunošanai organismā skābpiena produkti vai speciāli bifidobaktēriju līdzekļi ir efektīvi tikai pēc antibiotiku kursa pabeigšanas.
No vieglākā
Maldīgi uzskatīt, ka miegazāles palīdz vienmēr! Ķīmiskās vielas, kas uzlabo miegu, kļūst neefektīvas jau pēc 4 – 6 nedēļām. Tāds laiks nepieciešams, lai organisms pie tām pierastu. Situācija rosina palielināt devu, bet rezultātā ir atkarība. Tāpēc sintētiskās miegazāles nav paredzētas lietošanai ilgāk par 14 dienām. Baldriāns nebūs gana labs?