Budapešta – tipiska Eiropas seja, mazliet nekopta 0
Mūsdienās aizbraukt uz Ungāriju ir tikpat viegli kā uz jebkuru Eiropas Savienības un īpaši – Šengenas valsti. Pat nevajag pasi, pietiek ar personības apliecību. Kāpēc būtu jādodas uz Ungāriju un Budapeštu? Tiesa, Ungārija nav īsta dienvidu valsts, kas lepojas ar savām pludmalēm arī tad, kad pie mums ir slapjdaņķis vai ziemas sals. Šai valstij vispār nav jūras, vienīgi lielākais ezers Centrālajā Eiropā – Balatons, jūras aizstājējs. Ungārija ir tipiska iekšzemes valsts, tomēr ūdens ceļš, kas savieno ar citām valstīm, tai ir – pa Donavu peld pat visai lieli pasažieru un kravas kuģi.
Austroungārijas ziedu laiku paliekas
Galvaspilsēta Budapešta ir interesanta katrai gaumei, jo te savas pēdas atstājuši daudzi gadsimti. Par Romas impērijas provinces Panonijas laikiem liecina arheologu atrastās drupas galvaspilsētā un tās tuvumā. Te ir arī no viduslaikiem saglabājusies apbūve un Austroungārijas ziedu laiku varenība, milzīgas baznīcas, pilis un villas. Kā nekā Budapešta bija impērijas otra galvaspilsēta. Greznu namu ir daudz, tomēr var redzēt, ka jaunajā realitātē, kas ilgusi jau vairāk nekā divdesmit gadus, ne visu izdevies sakārtot – gluži tāpat kā pie mums. Starp citu, Baltijas valstis, arī Latviju, ungāri uzskatot sev par paraugu.
Ne velti Budapešta tiek dēvēta par vienu no brīnišķīgākajām Eiropas galvaspilsētām – gan sava novietojuma, gan arhitektūras un parku dēļ. Zilā Donava ar daudzajiem tiltiem savieno divas pilsētas daļas – Budu, kas ir vecāka un atrodas kalnā, ar Peštu, kuras varenās ēkas Austroungārijas laikos uzbūvētas līdzenumā. No Budas kalniem – to tur ir vairāki, un no tā dēvētā Zvejnieku bastiona paveras pasakaini skaists skats pāri Donavai uz Peštu, īpaši vakaros, kad jau satumsis un izgaismoti visi tilti, kā arī mežģīņotā, tomēr varenā Parlamenta ēka.
Augstākā kalna Gellērta virsotnē paceļas Uzvaras statuja, sieviete ar palmas zaru rokās, kas redzama gandrīz visur pilsētā. Laikā, kad Ungārijā vēl bija padomju armija, šis piemineklis simbolizēja uzvaru pār fašismu un bija “uzlabots” ar padomju karavīriem varenās skulptūras pakājē. Tagad tie aizvākti, un uzraksts uz plāksnes vēsta, ka šis ir piemineklis visiem, kas krituši par Ungārijas brīvību.