Palīgā! Zaļos zirņus izgrauž tārpi! 1
“Jau kuro gadu neizdodas izaudzēt zaļos zirņus. Gandrīz vai katra pāksts ir tārpu saēsta. Kā šo kaitēkli var apkarot?” JANĪNA KULDĪGAS NOVADĀ
Pie vainas tumšais zirņu tinējs (Laspeyresia nigricana). Kāpuri to sēklas apgrauž, neregulāri izrobojot un satīklojot. Pākstīs paliek kāpuru ekskrementi. Zirņi nenobriest, ir rūgti, nav izmantojami sējai. Gadā kaitēklim attīstās viena paaudze. Pieauguši kāpuri ne īpaši blīvos kokonos ziemo augsnē līdz 3 cm dziļi. Iekūņojas pavasarī, tauriņi izlido jūlija otrajā dekādē. Savairošanos ietekmē laika apstākļi. Ja vakaros un naktīs ir silts, nav vēja un lietus, kaitēkļi intensīvi lido un izdēj daudz olu.
Agri sētos augus kaitēklis bojā mazāk. Dārza (zaļos) zirnīšus sēj, kad augsne iesilusi līdz +12 °C, jo aukstā un mitrā augsnē tie sapūst. Lai paātrinātu dīgšanu, sēklas iepriekš var nakti pamērcēt ūdenī, bet nekādā gadījumā nedrīkst turēt vairākas dienas, jo tad tās sapūs.
Lai ierobežotu zirņu tinēja izplatību, jāievēro augu seka. Pēc ražas novākšanas ieteicams augsni rudenī dziļi uzart.
SIA ‘’Bioefekts’’ direktore Anita Lielpētere tumšā zirņu tinēja apkarošanai iesaka izmantot trihogrammas (spožlapsenītes). Izlaiž tauriņu lidošanas un olu dēšanas laikā, augu ziedēšanas sākumā – uz 10 kvadrātmetriem 500–800 trihogrammu. Vislabāk to darīt divos paņēmienos. Vismaz desmit dienu pirms un desmit dienu pēc trihogrammu izlaišanas nevajadzētu izmantot ķīmiskos līdzekļus. Jāatceras, ka iegādātās trihogrammas var glabāt ledusskapī +4…+6 °C trīs nedēļas un izlaist pēc vajadzības. Instrukcija šim līdzeklim vienmēr tiek dota līdzi.
Tūlīt pēc zirņu noziedēšanas var izmantot arī ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus Fastaks 50, Karate Zeon 5, kas paredzēti šā kaitēkļa apkarošanai.