Tīmeklī, pa tālruni un dzīvesvietā – Centrālā statistikas pārvalde veic iedzīvotāju aptauju par interneta lietošanu 0
Centrālā statistikas pārvalde pirmdien sākusi ikgadējo iedzīvotāju aptauju par interneta lietošanu, lai iegūtu informāciju par iedzīvotāju interneta lietošanas mērķiem un paradumiem, iepirkšanos internetā un citiem ar interneta lietošanu saistītiem jautājumiem, aģentūrai LETA pavēstīja statistikas pārvaldē.
Iedzīvotāju aptauja par interneta lietošanu notiks līdz 8.jūnijam, un tajā būs iekļauti 8500 iedzīvotāju vecumā no 16 līdz 74 gadiem, aptverot visus Latvijas reģionus.
Aptauja divās kārtās
Aptauja notiks divās kārtās, tostarp līdz 10.februārim būs pieejama e-anketa, bet, ja līdz attiecīgajam datumam e-anketa nebūs aizpildīta, aptaujas otrajā kārtā, kas ilgs no 11.februāra līdz 8.jūnijam, tiks veikta telefonintervija vai intervija klātienē, Centrālās statistikas pārvaldes intervētājam ierodoties respondenta dzīvesvietā.
Intervētāja identitāti būs iespējams pārbaudīt Centrālās statistikas pārvaldes mājaslapā vai pa bezmaksas tālruni 80008811.
Anketa trijās valodās
Apsekojuma izlasē iekļautos iedzīvotājus, kuri saņems vēstuli ar uzaicinājumu piedalīties aptaujā, Centrālās statistikas pārvalde aicina aizpildīt e-anketu vietnē https://e.csb.gov.lv. Lai autorizētos, jāizmanto internetbanka, e-identifikācijas karte vai e-paraksts. Anketu varēs aizpildīt vienā vai vairākās reizēs latviešu, krievu vai angļu valodā.
Iedzīvotāju interneta lietošanas apsekojums notiek kopš 2004.gada, un tā rezultāti ļauj novērtēt, kā attīstās interneta izmantošana Latvijā salīdzinājumā ar citām Eiropas Savienības (ES) valstīm. Iegūtie dati tiek izmantoti Digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksa (DESI) aprēķinam, kas atspoguļo ES dalībvalstu panākto progresu digitalizācijas jomā.
Iegūtā informācija tiks izmantota tikai apkopotā veidā, un Centrālās statistikas pārvalde garantē iesniegto atbilžu konfidencialitāti.
Pērn internets bija pieejams 85,4% iedzīvotāju
Pērn veiktā apsekojuma rezultāti liecina, ka interneta pieslēgums Latvijā bija 85,4% mājsaimniecību, tostarp Rīgas reģionā – 89,8% mājsaimniecību, bet pārējos Latvijas reģionos – vidēji 83,2% mājsaimniecību. 2019.gadā platjoslas internets bija 83,3% mājsaimniecību.
Tāpat turpināja pieaugt regulāro interneta lietotāju (vismaz reizi nedēļā) īpatsvars, 2019.gadā tam sasniedzot 83,7%.
Populārākie interneta izmantošanas mērķi bija e-pasta lietošana (71,9%), internetbanka (71,6 %), kā arī ziņu portālu, avīžu vai žurnālu lasīšana tiešsaistē (67,6%).
Datu glabātuves internetā (mākoņdatošanu) lietoja 36,5% no interneta lietotājiem, lai uzglabātu dokumentus, attēlus, mūziku, video vai citas datnes privātām vajadzībām, valsts vai pašvaldību iestādēm adresētas veidlapas, izmantojot internetu, aizpildīja 55,5%, savukārt preces vai pakalpojumus internetā pēdējo 12 mēnešu laikā bija pirkuši 46,6% iedzīvotāju, tostarp visbiežāk apģērbus un sporta preces (47,9%), mājsaimniecības preces (40,6%), pasākumu biļetes (33,5%) un elektroniku (31,6%).