Jau 16.reizi pasniegtas Draudzīgā aicinājuma balvas 0
Vakar, Latvijas prezidenta Kārļa Ulmaņa vārdadienā, Draudzīgā aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijā jau 16. reizi pasniegtas Draudzīgā aicinājuma balvas. Svinīgs pasākums notika arī Rīgā Valsts prezidenta rezidencē.
Pasākumi Draudzīgā aicinājuma dienas ietvaros gan skolā sākušies jau janvāra vidū ar konkursiem mācību priekšmetos, konkursu par Draudzīgā aicinājuma vēsturi, tikšanās ar skolas absolventiem – šobrīd dažādās profesijās strādājošiem. Dvēseliski skaistākie mirkļi norisa pirmdien, kad audzēkņi, kuri ieradušies no citām skolām un uzsākuši mācības 7. un 10. klasē, aicināja uz pateicības sarīkojumu savus iecienītākos pedagogus.
Savukārt 28. janvārī ģimnāzijā viesojās Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa un tika pasniegti Draudzīgā aicinājuma fonda apbalvojumi piecās nominācijās: izcili skolu absolventi; viņu skolotāji; sabiedriskie darbinieki; mecenāti; mediji.
Kopumā bija 46 nominācijas un to vidū arī vairāki Latvijā pazīstami un ievērojami cilvēki: Ināra un Boriss Teterevi, Gaidis Andrejs Zeibots, Māris Niklass, Jānis Nords, Arnis Krauze un daudzi citi. Jāpiebilst, ka iepriekšējos gados par Draudzīgā aicinājuma nominantiem kļuvuši arī “Latvijas Avīzes” žurnālisti Ilze Kuzmina, Dace Kokareviča un “Lauku Avīzes” padomes priekšsēdētājs Voldemārs Krustiņš.
Kopš Draudzīgā aicinājuma tradīcijas atjaunošanas pagājuši 20 gadi. Šajā laikā Cēsu ģimnāzijas bibliotēka papildinājusies par 5000 grāmatām, tomēr dāvinājumus direktore Dace Eglīte neuzsver kā būtiskāko: “Ne jau viss ir mērāms tikai naudas izteiksmē vai dāvanās. Dažkārt absolventu viesošanās, vecāku uzaicināšana ir pat lielāks garīgais un emocionālais pienesums nekā materiālais labums. Jau faktiski janvāra mēnesis, kad notiek visi šie pasākumi, ir kā līdzsvars starp skolu, kas dod sava darba augļus sabiedrībai, un sabiedrību, kas skolai sniedz morālo un materiālo atbalstu. Nozīmīgi arī tas, ka katru gadu ar ierašanos mūs pagodina atjaunotās Latvijas Republikas pirmais prezidents Guntis Ulmanis. Mēs ar lepnumu varam teikt, ka Draudzīgais aicinājums ir joprojām dzīvs, spēcīgs un dziļi nacionāls. Tam nav nepieciešamas augstas tehnoloģijas, sociālās garantijas un brīvības.”
Akcija Draudzīgais aicinājums Latvijas skolās iedibināta 1935. gadā, kad Kārlis Ulmanis savā vārdadienā uzdāvinājis skolai grāmatas un lūdzis, lai arī citi atceras savas skolas.
Kopš 1994. gada šī tradīcija ir atjaunota. 1997. gadā pieņemts nolikums par Draudzīgā aicinājuma medaļas un diploma piešķiršanu cilvēkiem, kuri popularizējuši un atbalstījuši Draudzīgā aicinājuma idejas un Latvijas vārdu.
Janvāra mēnesis, pateicoties Draudzīgā aicinājuma dienai, ir populārs arī ārvalstīs dzīvojošo latviešu vidū. Piemēram, jau 25. janvārī svinīgais sarīkojums ar priekšlasījumu par Latvijas aktualitātēm noticis Londonas latviešu skolā. Dienu vēlāk ar plašu koncertprogrammu un lekcijām Amerikas pilsētās, kur izveidotas latviešu skolas un organizācijas, bet Sidnejā Draudzīgā aicinājuma dienas saistītas ar skolēnu sekmīgu pārbaudījumu izturēšanu latviešu valodā un dažādiem Austrālijas latviešu izglītības pasākumiem.