Foto – Karīna Miezāja

Tikpat kā dakteris
 0

“Jo vairāk aptiekāram zināšanu, jo precīzāk viņš prot iztaujāt klientu un labāk saprot, kas cilvēkam vainas,” uzskata “Limbažu aptiekas” valdes locekle Ilona Rūķe.

Reklāma
Reklāma

Pašiem savas mācības


Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

“Dažos aptieku tīklos, kuru saimnieks nav farmaceits, darbinieku alga ir atkarīga tikai no pārdotā. Taču, ja aptieka pieder farmaceitam, viņš rūpēsies ne tikai par peļņu, bet klienta veselību ilgtermiņā. Pie aptiekāra, kurš ir ieinteresēts atrisināt cilvēka veselības problēmu, viņš atgriezīsies atkal,” uzskata I. Rūķe. Viņai pieder ideja par Latvijas farmaceitu, kuriem piederošās aptiekas apvienojušās zem kopēja zīmola “Mana aptieka”, kvalitatīvām mācībām. Galvenokārt tādēļ, ka agrāk praktizējošiem farmaceitiem lekcijas lasīja farmācijas firmu sponsorēti lektori un informācija mēdza būt tendencioza.

Lai gūtu neatkarīgas zināšanas, organizēta darba grupa, iesaistot dažādu paaudžu farmaceitus. Mācību materiālu izstrādājusi Latvijas Universitātes docente Gaļina Biksone un Atis Behmanis, kurš studē farmāciju doktorantūras programmā. Tēmas izvēlētas par jautājumiem, kurus visbiežāk uzdod klienti, iekļaujot par tām jaunāko informāciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tā kā farmaceitu mācības ietver lekcijas, praktiskus uzdevumus, diskusijas un arī pārbaudes darbu, sākumā bijusi pretestība – kuram gan gribas izjust stresu, kārtojot testu. Taču tagad, priecājas Ilona, mācīšanās šķiet pati par sevi saprotama. Par sarežģītākām tēmām, piemēram, kardioloģiju, farmaceites daudz diskutējušas gan savā starpā, gan ar ģimenes ārstiem, arī šādi papildinot zināšanas.

“Šo apmācību ciklu uzskatu par vislabāko – tika atgādinātas jaunākās vadlīnijas, noderīgas bija praktiskās nodarbības, apgūto informāciju atkārtojām testa laikā. Šādi gūtas zināšanas ir noturīgākas nekā tikai dzirdētās lekcijas,” vērtē farmaceite Sarma Legzdiņa.

Četru gadu laikā “Mana aptieka” farmaceitu apmācības Rīgā, Valmierā, Limbažos, Smiltenē, Jēkabpilī, Daugavpilī, Tukumā un Liepājā apmeklējuši jau 145 speciālisti.

Prasme vaicāt 
un uzklausīt 


Nelielās pilsētās aptiekāri iedzīvotājus labi pazīst un zina gan viņu, gan ģimenes locekļu veselības problēmas, tādēļ vienlaikus var būt ne tikai labi padomdevēji, bet arī draugi. “Pircēji mēdz sacīt: jūs jau tikpat kā dakteri, – tomēr pastāv robeža, kuru farmaceits nedrīkst pārkāpt,” uzsver aptiekāre. “Ja rodas aizdomas par plaušu karsoni, nepārdodam tikai atklepošanu veicinošus medikamentus, bet nekavējoties sūtām pie ģimenes ārsta. Kad slimnieks atgriežas ar antibiotiku recepti un saka: jums bija taisnība, – jūtam gandarījumu, ka rīkojāmies pareizi. Ir gadījies, ka ierodas vīri ar sarkanām acīm un sūdzas par graušanas sajūtu. Noskaidrojot, ka problēmas iemesls varētu būt metināšana bez aizsargbrillēm, liekam iet pie acu ārsta, izstāstot, kas reģistratūrā jāsaka, lai nebūtu jāgaida uz pierakstu vairākas dienas.”

Tie, kuriem ir daudz jautājumu, jau zina, ka uz aptieku jānāk brīvdienu pēcpusdienās vai darbdienu vakaros, kad mazāk pircēju. Daudziem ir neskaidrības par slimību profilaksi un ārstēšanu, zāļu lietošanu, jo nav sapratuši visu ārsta stāstīto. Dažkārt aptiekārēm lūdz: “Jūs tikai nesakiet dakterim, ka es tā izdarīju!” Bet varbūt tieši šī noklusētā informācija ārstam bija vissvarīgākā!

Reklāma
Reklāma

Diezgan bieži ārsts nezina, cik viņa izrakstītās zāles maksā, taču pacientam tām pietrūkst naudas. Ja medikamentu atļauts aizvietot, farmaceiti piedāvā lētākus analogus. Ja ne, zvana dakterim, lai pārrunātu, kā risināt problēmu.

Ne viss ir pareizi


Ikreiz, stājoties spēkā jaunajam kompensējamo zāļu sarakstam, daudziem klientiem nākas skaidrot šīs sistēmas būtību.”Gadās, ka pircējs saka: man ir divas augstākās izglītības, bet šo matemātiku es nesaprotu – kāpēc par 100% kompensētām zālēm jāpiemaksā trīs lati! Ja tas jāizstāsta desmit cilvēkiem pēc kārtas, rodas šaubas, vai šī sistēma ir pareiza,” atzīst aptiekāre.

Viņasprāt, lētāko zāļu izvēle ne vienmēr ir labākais risinājums – dažādu firmu medikamentiem aktīvā viela ir viena un tā pati, taču atšķiras palīgvielas, ražošanas tehnoloģija, un, ja organisms jutīgāks, iedarbība var atšķirties. Ja, nomainot zāles, pasliktinājusies pašsajūta, viņa aicina ziņot Zāļu valsts aģentūrai, lai tur zinātu, ka viss nav kārtībā. Tiem, kas neprot aizpildīt veidlapu, palīdzēs farmaceits.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.