Uzbrūk tīklērce! Dārzeņu audzētājs skaidro, kā to efektīvi var apkarot 0
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
“Ko darīt ar gurķiem, ja tiem uzmetusies tīklērce?” – vaicā Baiba Madonā.
Rauj un rasina
“Mazdārziņā tīklērces ierobežošanai visiedarbīgākā ir profilakse. Gurķiem gādā paaugstinātu gaisa mitrumu un regulāri apskata augus, lai savlaikus pamanītu pirmos bojājumus,” apgalvo dārzeņu audzētājs Aivars Presnikovs. Vajadzīgā mikroklimata nodrošināšana ir lielākā problēma, jo gurķi parasti aug kopā ar tomātiem, kuriem nav vēlams lieks gaisa mitrums.
Gurķu labsajūtai vairākas reizes dienā tos apsmidzina, samitrinot lapas no augšas un apakšas. Šāds mitrums tīklērcēm nav tīkams un kavē to attīstību.
Kaitēkles mazāk ies plašumā, ja norauj katru dzeltēt sākušo lapu, kurām otrā pusē ir tīklērcēm raksturīgais tīklojums.
Ja tīklērces laikus pamanītas, mazdārziņā var lietot bioloģisko insektoakaricīdu NeemAzal (pret tīklērcēm, baltblusiņām, laputīm, kāpostu un rāceņu balteņiem, cekulkodēm, cikādēm, tripšiem, Kolorado vabolēm, smecerniekiem). Taču diemžēl nav nekāda brīnumlīdzekļa, lai mazdārziņā apturētu tīklērci, kas bagātīgi pārņēmusi augu.
Arī siltumnīcu dezinfekcija pirms augu stādīšanas nepasargā no tīklērcēm. Tās ir izcili dzīvelīgas, saglabājas gan konstrukcijās, gan atnāk no āra augiem pa atvērtajām durvīm.
Sēj no jauna
Arī dārzeņu audzētājai Ritai Staško ir bēdīga prognoze tīklērču apsēstajiem gurķiem. Viņa izmēģinājusi visādus līdzekļus, tomēr nav spējusi apturēt tīklērci. Mazāk postījumu ir uz lauka, taču arī tur tīklērces atrod gurķus.
Pret tīklērci siltumnīcās izlaiž speciālas tīklērču kaitēkles – plēsējērcītes, bet mazdārziņā dažu gurķu dēļ šāds ieguldījums neatmaksājas.
Dārzeņu audzētāja atzīst – savā siltumnīcā pret tīklērcēm lielākoties cīnās, smidzinot ūdeni un noraujot lapas. Šādi kaitēkli nav iespējams likvidēt, vien palēnināt tā izplatību. Ja kāds augs jau bezcerīgi apsēsts, to labāk izraut.
Ja tīklērces ļoti savairojušās, vēl tagad var iesēt gurķus, lai nepaliktu bez konservēšanai paredzētiem gurķiem vasaras beigās. Tad arī tīklērču būs mazāk, jo tām vislabāk patīk tieši vasaras vidus, kad ir karsts un sauss.
Jaunos gurķu stādiņus dēsta vietā, kur tuvumā nav tīklērču apsēsto gurķu.
Tiklīdz gurķiem pamana kādu dzeltenu lapu, to tūlīt norauj.