Anda Līce: Sabiedrība sapinusies kapitāla valgos 0
Sabiedrības apziņas sakustēšanos Latvijā daudzi gaida jau gadiem ilgi. Mēs esam noguruši, peroties mežonīgajā kapitālismā un aizvien vairāk sapinoties kapitāla valgos – “lielveikalu tīklos”, “aptieku ķēdēs”, aģentūrās un korporācijās. Redzot, cik negribīgi valsts iesaistās patiešām nepieciešamajā dažādu struktūru reformēšanā, jāsecina, ja tas tā turpināsies, vismaz manai paaudzei nav cerību piedzīvot atbrīvošanos no šiem tīkliem un ķēdēm, pa tam lāgam būs radītas jaunas un vēl viltīgākas paverdzināšanas formas.
Vēstures pārzinātāji teic, ka mēs dzīvojam vēlīnajā, proti, Eiropas norieta laikmetā. Ja tā ir neizbēgamība, mēs varbūt varētu mēģināt vismaz spoži rietēt? Skatīsimies patiesībai acīs, ja sabiedrībā ilgstoši nav pieprasījuma pēc ideāliem, tad tā ir slima sabiedrība. Lūkosim, ko par to saka mūsu kultūras cilvēki, piemēram, kordiriģents Edgars Račevskis (“NRA”): “Ja mēs kļūsim par zombijiem, kas uzurrā popmūzikai un popkultūru tur par vienīgo mērauklu, tad ar mums ir cauri.” Jāatzīst, ka neskaitāmos popkultūras konkursos tiešām tiek iesaistīta vai visa sabiedrība un par katru uznācienu urravots nesamērīgi skaļi. To panāk, lietā liekot milzu naudu, mūsdienu tehnisko līdzekļu krājumu – fona dejotājus un dziedātājus. Ja izpildītāji stāvētu viens pret vienu ar savu talantu, zvaigžņu būtu ievērojami mazāk un tās ilgāk noturētos debesīs.
Pirms gadiem desmit pat prātā nenāca, ka dzīvosim vēl nepieredzētas apmāšanas jeb zombēšanas gadsimtā. Aizvien vairāk pilnveidojoties drošības sistēmām, nedrošība tomēr palielinās, un cilvēki meklē jaunus drošības veidus, taču kļūst vēl vairāk atkarīgi no svešas gribas. Uz šī principa balstās dažādu vervētāju un cilvēku tirgotāju bizness, sākot ar bēgļu pārvadātājiem un beidzot ar lēto kredītu piedāvātājiem. Lai cik tas liktos neticami, Amerikā Trampu, bet Krievijā Putinu daudzi šodien sauc par mūsdienu Jēzu, lūk, ko var panākt, apmājot cilvēku prātus! Tas gan vēsturē nav nekas jauns, pagājušais gadsimts spoži parādīja apmātības cēloņus un sekas. Virtuālās pasaules virtuvēs top ēdieni no mazām patiesībām un milzīgiem meliem, tāpēc tik svarīgi ir nostiprināt garīgo imunitāti. Bet tas nav iespējams, ja nepārzinām vismaz tās vēstures sadaļas, kas saistītas ar propagandu.
Virtuālā pasaule paver bezgalīgas iespējas sastapties gan cilvēku viedokļiem, gan arī pašiem cilvēkiem, tomēr otrā iespēja prasa daudz vairāk ieguldīt no sevis, un tā nu paliekam sēžot pie datoru ekrāniem ar ilūziju, ka tie mūs satuvina. Taču notiek pretējais – paviršie kontakti sagādā vilšanos, nogurdina un atsvešina pat no sevis. Un tas nav tikai ziemas noguruma dēļ.