Tikai septiņās pasaules valstīs gaisa kvalitāte atbilst normai, trīs no tām atrodas Eiropā. Vai Latvija ir šajā sarakstā? 15
Saskaņā ar Šveices gaisa kvalitātes tehnoloģiju uzņēmuma “IQAir” ziņojumu, tikai septiņas pasaules valstis 2023. gadā sasniegušas drošu gaisa piesārņojuma līmeni, vēsta “Euronews”.
Pasaules gaisa kvalitātes ziņojums, balstās uz datiem no vairāk nekā 30 000 monitoringa stacijām 134 valstīs, teritorijās un reģionos.
Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pamatnostādnēm 124 no tām tika konstatēts, ka tiek pārkāpts drošs smalko daļiņu piesārņojums jeb PM2.5.
Šīs mikroskopiskās daļiņas, kas ir ļoti mazu, cietu un šķidru dažādu materiālu un piesārņotāju daļiņu kombinācija, var tikt ieelpotas plaušās un pat sasniegt cilvēka asinsriti.
Saskaņā ar datiem, drošu gaisa piesārņojuma līmeni sasniegušas tikai septiņas valstis – Austrālija, Igaunija, Somija, Grenāda, Islande, Maurīcija un Jaunzēlande.
Eiropā tīrākais gaiss bijis Islandē, kam sekoja Igaunija un Somija, bet Latvija iekļuvusi to valstu sarakstā, kur piesārņojuma līmenis bijis salīdzinoši zems. Līdzās Latvijai šajā kategorijā ierindojās arī tādas valstis kā Zviedrija, Īrija, Norvēģija un Portugāle.
Pēdējos gados Eiropas gaisa kvalitāte ir ievērojami uzlabojusies, un vairāk nekā puse pilsētu 2023. gadā tika klasificētas kā ar salīdzinoši tīru gaisu.
Tomēr ne visur Eiropā situācija bijusi tik pozitīva. Par vispiesārņotāko valsti Eiropā atzīta Bosnija un Hercogovina, kur gaisa piesārņojuma līmenis piecas reizes pārsniedza drošo normu.
Vispiesārņotākie reģioni pasaulē
Vislielākās problēmas ar gaisa piesārņojumu novērotas Dienvidāzijā. Bangladeša, Pakistāna un Indija ierindojas vispiesārņotāko valstu saraksta augšgalā. Šīs valstis cieš no smagas rūpniecības un fosilā kurināmā plašas izmantošanas, kas būtiski ietekmē gaisa kvalitāti.
Arī Ziemeļamerikā situācija pasliktinājusies – Kanāda pirmo reizi kļuvusi par kontinenta piesārņotāko valsti.
Diemžēl datu trūkums daudzos reģionos, īpaši Āfrikā, liedz piekļuvi svarīgai informācijai par gaisa piesārņojuma apmēru.
“IQAir” eksperti norāda, ka gaisa kvalitātes dati ir būtiski, lai novērstu piesārņojumu. Viņi uzsver: “Tīrs gaiss ir cilvēktiesības.”