Skaudības iemesli un izpausmes 4
Pieaugušo izjustās skaudības iemeslus Olga iedala ārējos un iekšējos. Iekšējie – neapmierinātas vajadzības, mazvērtība, kaut kas, kas cilvēkam pietrūkst. Ārējie slēpjas atšķirībās vai nevienlīdzībā. Mēs visi esam atšķirīgi, un vienmēr kādam būs kaut kas, kas nav man. Ir skaudība starp dzimumiem: sievietēm gribas vīrieša spēku, vīriešiem sievietes viltību un intuīciju. Skaudība starp paaudzēm: pieaugušajiem gribētos jauniešu skaistumu un enerģiskumu, jauniešiem pieaugušo pieredzi un zināšanas. Kamēr pastāvēs atšķirības, eksistēs arī skaudība. Cilvēks varētu nejust skaudību vienīgi dzīvojot uz vientuļas planētas, kā Mazais princis, jo tad viņam nebūtu vēlmes atņemt citam to, kas tam – citam pieder (jo neviena nav).
Skaudība izpaužas arī tenkojot par citiem, nosodot viņus, mēģinot pārtaisīt pēc savām vēlmēm vai mēģinot atdarināt. Asāk skaudība izpaužas pret cilvēkiem, kas atrodas apmēram vienādā sociālajā līmenī. Ja statusā, vecumā, sasniegumos ir pārāk lielas atšķirības, skaudības emocionālais līmenis ir daudz zemāks. Oligarha kārtējā jahta vai draudzenes jaunais kažoks – ko apskaudīsi vairāk?
Skaudība var būt relatīvs jēdziens, piemēram, būdama kaislīga alpīniste, tu neēdusi lietainā laikā kāp kalnos un nemaz neapskaud tos, kas zviln pie televizora un kamīna ar gardumu bļodu blakus.