Tikai draugi? Mūžīgais jautājums starp vīriešiem un sievietēm psihologa skatījumā 0
Vai heteroseksuāli vīrieši un sievietes var būt “tikai draugi”? Šādi un līdzīgi jautājumi izraisījuši intensīvas debates sabiedrībā, dažādie skatījumi attēloti gan literatūrā, gan filmās. Tomēr jautājums palicis neatbildēts.
Ikdienas pieredze liecina, ka ne-romantiskas draudzīgas attiecības starp vīriešiem un sievietēm ir ne tikai iespējamas, bet arī ierastas un izplatītas – vīrieši un sievietes dzīvo, strādā un, šķiet, parasti spēj izvairīties no spontānas nokļūšanas kopīgā gultā. Tomēr joprojām pastāv iespēja, ka šī šķietami platoniskā līdzāspastāvēšana ir tikai fasāde, izsmalcināta deja, kas slēpj neskaitāmus seksuālos impulsus, kas burbuļo tieši zem virsmas.
Pētījumi liecina, ka tāda iespēja var būt daļēji patiesa – varam domāt, ka spējam būt “vienkārši draugi” ar pretējā dzimuma pārstāvjiem, bet “romantika” (vai iedomātā tās iespēja) bieži vien slēpjas aiz stūra gaidot, lai uzkluptu visnepiemērotākajā brīdī.
Lai izpētītu patiesi platoniskas pretējā dzimuma draudzības dzīvotspēju – tēmu, kas vairāk pētīta uz zilajiem ekrāniem nekā zinātnes laboratorijā,- pētnieki uzaicināja 88 studentu pārus, pretējā dzimuma draugus… zinātnes laboratorijā.
Konfidencialitāte bija vissvarīgākā – piemēram, iztēlojieties sekas, ja divi draugi uzzinātu, ka viens un tikai viens viņu attiecībās visā to laikā lolojis romantiskas jūtas pret otru. Lai nodrošinātu godīgas atbildes, pētnieki ne tikai ievēroja standarta prasības par anonimitāti un konfidencialitāti, bet arī pieprasīja abiem draugiem apsolīt – mutiski un viens otra priekšā – atturēties no diskusijas par pētījumu pat pēc tam, kad tas būs beidzies.
Pētījuma laikā draudzīgie pāri tika izšķirti, un katram tika uzdota virkne jautājumu, kas saistīti ar viņa romantiskajām jūtām (vai to trūkumu) pret draugu, ar kuru viņi piedalījās pētījumā.
Rezultāti liecināja par lielām dzimumu atšķirībām tajā, kā vīrieši un sievietes izjūt savstarpējo draudzību. Vīriešus daudz vairāk piesaistīja viņu sievietes -draudzenes, nevis otrādi. Vīrieši arī biežāk nekā sievietes domāja, ka viņi saista pretējā dzimuma draugus – acīmredzami kļūdaina pārliecība.
Faktiski vīriešu vērtējumam par to, cik viņi pievilcīgi savām draudzenēm, praktiski nebija nekā kopīga ar to, kā šīs sievietes patiesībā jutās. Būtībā vīrieši uzskatīja, ka jebkura viņu romantiskā interese ir savstarpēja, un nepamanīja patieso romantiskās intereses līmeni, ko izjuta viņu draudzenes.
Arī sievietes bija aklas pret sava pretējā dzimuma draugu domāšanu; tā kā sievietes parasti neizjuta romantiskas jūtas pret saviem draugiem-vīriešiem, viņas uzskatīja, ka šis tāda veida intereses trūkums ir abpusējs.
Rezultāts – vīrieši pastāvīgi pārvērtēja romantiskās intereses līmeni, ko izjūt viņu draudzenes, un sievietes pastāvīgi nenovērtēja šīs intereses līmeni, ko izjūt viņu draugi-vīrieši.
Vīriešiem bija lielāka nosliece rīkoties, balstoties uz šo kļūdaini uztverto savstarpējo romantisko interesi.
Tomēr vīrieši un sievietes atšķīrās tajā ziņā, cik nopietni viņi uzskatīja jau aizņemtos draugus par potenciāliem romantiskajiem partneriem. Lai arī vīrieši tikpat bieži vēlējās “romantiskus randiņus” ar “aizņemtiem” draugiem kā ar vientuļiem, sievietes bija iejūtīgākas pret savu vīriešu-draugu attiecību statusu un neinteresējās par tiem, kuriem jau bija attiecības ar kādu citu.
Tas ir ne tikai apstiprinājums stereotipiem par vīriešiem, kas vēlas tikai seksu un naivām sievietēm; tas ir tiešs pierādījums tam, ka divi cilvēki var izjust vienas un tās pašas attiecības pavisam atšķirīgi. Šķiet, ka vīrieši savās it kā platoniskajās draudzībās ar pretējā dzimuma cilvēku, redz neskaitāmas iespējas tām pārvērsties par romantiskām attiecībām. Toties sievietes šajās draudzībās ir noskaņotas pilnīgi platoniski.
Novērotājam no malas šķiet skaidrs, ka šie ļoti atšķirīgie uzskati par romantikas iespējām pretējā dzimuma draudzībās varētu izraisīt nopietnus sarežģījumus. Papildu pētījumā 249 pieaugušajiem (no kuriem daudzi bija precējušies) tika lūgts uzskaitīt pozitīvos un negatīvos aspektus, kas saistīti ar draudzību ar kādu pretējā dzimuma pārstāvi.
Ar romantisko interesi saistītie (piemēram, “mūsu attiecības varētu izraisīt romantiskas jūtas”) piecas reizes biežāk tika uzskaitīti kā negatīvi draudzības aspekti, nevis kā pozitīvi. Tomēr arī šeit parādījās atšķirības starp vīriešiem un sievietēm. Vīrieši daudz biežāk nekā sievietes uzskatīja romantisko interesi par draudzības ar pretējo dzimumu priekšrocību, un šī atšķirība palielinājās, vīriešu vecumam pieaugot.
Kopumā aplūkotie pētījumi liecina, ka vīriešiem un sievietēm ir ļoti atšķirīgs uzskats par to, ko nozīmē būt “tikai draugiem”, un ka šie atšķirīgie uzskati var radīt nepatikšanas.
Lai arī šķiet, ka sievietes patiesi tic, ka draudzība ar pretējo dzimumu ir platoniska, vīrieši, šķiet, nespēj “izslēgt” vēlmi pēc kaut kā vairāk. Un, kaut arī abi dzimumi kopumā ir vienisprātis, ka romantiska interese platonisko draugu starpā ir vairāk negatīva nekā pozitīva, vīrieši tā uzskata retāk nekā sievietes.
Tātad – vai vīrieši un sievietes var būt “tikai draugi?”, Jā, ja mēs visi domātu kā sievietes. Bet, ja visi domātu kā vīrieši, mēs, iespējams, saskartos ar nopietnu pārapdzīvotības krīzi.
Autors Adrians F. Vards (Adrian F. Ward), Hārvardas Universitātes psiholoģijas zinātņu doktorants.