Foto – pexels.com

Tikai 18% Latvijas iedzīvotāju atšķir legālus mūzikas iegūšanas veidus no nelegālajiem 0

Pētījuma dati liecina, ka Latvijā, lietojot internetu viedtālrunī, 62% cilvēku to izmanto, lai klausītos mūziku. Tomēr zināšanas par legālā un nelegālā satura izmantošanu joprojām ir salīdzinoši zemas – dati rāda, ka tikai 18% spēj viegli atpazīt legālu mūzikas iegūšanas veidu no nelegāla, informē Latvijas Izpildītāju un producentu asociācijas komunikāciju konsultante Kristīne Bambe.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Kultūras ministrija veikusi plašu pētījumu, lai noskaidrotu Latvijas sabiedrības viedtālruņu lietotāju autortiesību un blakustiesību objektu izmantošanas paradumus. Pētījumā noskaidrots, ka 40% respondentu mūziku telefonā klausās reizi vai biežāk nekā reizi nedēļā.

Taujājot, kā cilvēki piekļūst mūzikai savā viedtālrunī, 25% min straumēšanu, 26% lejupielādēšanu, savukārt pavisam maza daļa jeb 4% to iegūst kopējot.

CITI ŠOBRĪD LASA
Iepriecinoši ir dati par to, kāpēc cilvēki klausās legālu mūziku savā telefonā,

norāda Kristīne Bambe

Respondenti atzīst, ka legāls saturs ir daudz kvalitatīvāks (55%) un legālā satura piedāvājums lielā mērā paver daudz plašākas mūzikas izvēles iespējas (53%).

Tāpat nozīmīgs faktors legālas mūzikas izmantošanai ir cilvēku bailes inficēt viedtālruni ar vīrusiem (56%), kā arī bailes no soda par nelegāla satura izmantošanu (38%).

LA.LV Aptauja

Vai vienmēr noskaidrojat mūzikas izcelsmi?

  • Jā, pārsvarā izmantoju legālo straumēšanas servisu piedāvājumu.
  • Klausos "Youtube" ierakstus - tie taču ir legāli, vai ne?
  • Nē, man nav pārāk svarīgi, kāda ir mūzikas izcelsme.

“Pirms valsts neatkarības iegūšanas, sabiedrībā bija nostabilizējies stereotipisks uzskats, ka kultūra, tostarp mūzika, ir sabiedrības īpašums un par to nav jāmaksā. Lai gan esam pieraduši, ka mūzika skan it visur, nereti aizmirstam, cik liels darbs un resursi ir ieguldīti tās tapšanā, un

ir svarīgi, lai mūziķi par to saņemtu taisnīgu atlīdzību.

Pētījuma dati liek secināt, ka, par spīti mūzikas klausīšanās kanālu daudzveidībai un, iespējams, mulsinošu avotu izplatībai, arvien vairāk cilvēku novērtē legālas mūzikas ieguves veidu priekšrocības,” iegūtos datus komentē Liena Grīna, Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA) izpilddirektore.

Infografika- LaIPA

Raugoties uz iegūtajiem datiem no demogrāfiskā aspekta, var secināt, ka nav būtiskas atšķirības starp vīriešu un sieviešu mūzikas klausīšanās paradumiem viedtālrunī. Tomēr nozīmīga atšķirība ir dažādos vecuma posmos – jo jaunāks respondents, jo mūziku klausās izteikti biežāk, savukārt daudz mazāk mūziku viedtālruņos klausās seniori.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.