Ar makaroniem, bet bez valsts simbola 132
Rudzu maize – apaļa, ar saplaisājušu, kraukšķīgu garoziņu, ko veikalos mēdz dēvēt par “ukraiņu” un ir neoficiāls Ukrainas simbols līdzvērtīgi borščam un speķim – pamazām pazūd no Ukrainas veikalu plauktiem. Iemesls ir ekonomika.
“Ukrainā rudzi pamazām izzūd. Lauksaimniecības ražotāji pamazām atsakās no šīs kultūras zemās ražības dēļ. Rudzi raža ir līdz 30 centneriem no hektāra, bet kvieši – ap 60 centneriem. Turklāt rudzi ir par 15-20% lētāki nekā kvieši. Pēdējos gados rudzi Ukrainā galvenokārt izmantoti kā cūku barību. Tas ietekmēja arī rudzu pieprasījumu no ražotājam, kas ietekmē rupjmaizes ražošanas apjomus,” raksturo rudzu krīzes eksperte.
Šķiet, valdībai būtu jādomā ne tikai par elastīgāku kviešu eksporta vadības sistēmu, bet arī par “speciālo operāciju” rudzu glābšanai. Jo šī kultūra ir daļa no ukraiņu nacionālā mantojuma. Galu galā ir grūti iedomāties boršču bez melnās maizes šķēles… “Senči mūs būtu nosodījuši, jo rupjmaize Ukrainai ir kā Parīzes Dievmātes katedrāle frančiem vai Brīvības statuja amerikāņiem, tikai ēdams.”
Tomēr, summējot visus minētos “deficītus”, noteikti var konstatēt galveno – ukraiņiem bads nedraud nekādos apstākļos. Galu galā, patērējot 3,5 miljonus tonnu kviešu, pat vissliktākā raža pilnībā apmierinās mūsu vajadzības un mums joprojām būs, ko pārdot. Taču attiecībā uz maizes un makaronu kvalitāti, sortimentu un cenu (kuriem nepieciešamas vislabākās izejvielas) šeit ir ievērojamas grūtības.