Pasaules apstākļi un jaunā raža 132
Ēģiptes valsts uzņēmums GASC 4.jūnijā iegādājās Ukrainas kviešus par vidējo cenu 302,2 USD par tonnu. Un jau 11. jūnija konkursā Ukrainas kviešu cena noslīdēja līdz 243 USD. Tas nozīmē, ka tikai vienas nedēļas laikā Ukrainas kvieši zaudēja aptuveni 30 USD cenu.
Iemesls tam, ka pasaulē jau sākušas parādīties pirmās jaunās ražas partijas, kas izrādījās lielākas, nekā gaidīts. Vienīgais izņēmums ir Eiropa, kur nelabvēlīgo laikapstākļu dēļ kviešu ražas būs mazākas. Pēc pozitīvas ASV statistikas, pasaules cenas pēdējā mēneša laikā ir zaudējušas 13%.
Turklāt rumāņi un franči, kuri bija ir galvenie konkurenti konkursā tajā pašā Ēģiptē, aktīvi pārdod savus pārejas perioda krājumus. Krievi arī sacenšas, taču pēdējā konkursā zaudēja, jo negribēja pazemināt cenas. Ja krievi dempingo Eiropas tirgū, tad Āzijā un Āfrikā, gluži otrādi, viņi pelna un nemaz tik ļoti netiecas pazemināt cenas. Bet ukraiņi tagad cīnās par atgriešanos tālajos tirgos.
Jaunā raža, kas tomēr gaidāma nedaudz mazāka nekā pērn, situāciju spēs labot? “Pēc apjoma kviešu raža gaidāma aptuveni tāda pati kā pērn – aptuveni 21 miljoni tonnu. Iekšzemes patēriņa apstākļos 3,5 miljoni tonnu gadā būs ir vairāk nekā pietiekami. Bet, kur jaunā raža situāciju īpaši neuzlabos, tas ir rudzu segmentā. Maize tiek gatavota ne tikai no kviešiem, kuru, lai arī ne ideālas kvalitātes, un par augstāku cenu, bet tomēr Ukrainā pietiek. Bet ar rudziem viss ir sarežģītāk – Ukrainā tie pamazām izzūd.