Jautājums ir par cenu 132
Maizes un makaronu izmaksas Ukrainā ietekmē daudzi faktori: ne tikai pašu graudu pašizmaksa, bet arī enerģijas tarifi, degvielas cenas, darbinieku algu izmaksas, piedāvājuma un pieprasījuma attiecība tirgū. “Nedrīkst aizmirst, ka visi uzņēmumi ķēdē “milti-maize-makaroni” strādā ar elektrību, un tās piegādes pārtraukumi noved pie pārejas uz ģeneratoriem,” saka Rodions Ribčinskis. Kilovats enerģijas no ģeneratora maksā 2-2,5 reizes vairāk nekā tas, kas tiek piegādāts pa tīklu, un šī atšķirība attiecas arī uz gatavās produkcijas izmaksām.
Iekšējo graudu tirgu (tas ir, izejvielas, no kurām gatavo miltus, maizi un makaronus) ietekmē gan tīri iekšējie faktori, gan globālā situācija. Starp vietējiem galvenais ir ražas apjoms un graudu rezervju līmenis. Un patiešām kviešu pagaidu krājumu līmenis Ukrainā šobrīd samazinās daudz straujāk nekā pērn. 2024. gada maijā kviešu atlikumi bija nepilni 5 miljoni tonnu, savukārt pērn tajā pašā laikā bija 8 miljoni tonnu, ziņoja Visukrainas Agrārā padome.
Šāda situācija radās, jo valdība neapstiprināja kvotas iepriekšējās ražas graudu realizācijai, un eksportētāji tos brīvi izved no valsts arī tagad. Iepriekš tādas vajadzības nebija, jo mūsu transporta maršrutus bloķēja vai nu krievi (jūrā), vai poļi (uz sauszemes). Tirdzniecības ceļi tagad ir atvērti. Un tradicionāli tiek eksportēta labākā un dārgākā produkcija – tā, kuras mums trūkst.
Eksporta apjomus ilustrē arī Ukrainas Agrārās politikas un pārtikas ministrijas pārskats, kam process it kā jāregulē. Kopš 2023.-2024.tirdzniecības gada sākuma un uz 2024.gada 12.jūniju no Ukrainas tika eksportēti 17,8 miljoni tonnu kviešu, salīdzinot ar 16 miljoniem tonnu gadu iepriekš.