Zvērināts advokāts Jānis Lapsa.
Zvērināts advokāts Jānis Lapsa.
Foto: LETA

“Tiesvedības sāksies, iespējams, jau šovasar.” Advokāts par pretrunīgi vērtēto Īres likumu 8

“Tiesvedības sāksies, iespējams, jau šovasar,” runājot par pretrunīgi vērtēto jauno Īres likumu, televīzijas RīgaTV 24 raidījumā “Preses klubs” sacīja zvērināts advokāts Jānis Lapsa.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas
Viņš atzina, ka rezultāts atšķiras no tām iecerēm, kas bija sākotnēji.

“Iecere bija mazinātu iespējamo spriedzi, mazinātu tiesvedības,” skaidroja advokāts.

CITI ŠOBRĪD LASA
Lapsa ar zināmām bažām gaida turpmāko. Viņaprāt, tiesvedības sāksies, iespējams, jau šovasar.

“Prognozēju, ka darbs pie īres likuma, ja ne šogad, tad nākošgad viņš pie grozījumiem atsāksies,” pārliecināts ir advokāts.

Viņš nevarot teikt, ka ir vīlies, jo likums esot bijis vajadzīgs, bet “ne viss tas gala rezultāts ir tāds kāds bija iecerēts.”

Jau vēstīts, ka pēc divus gadus ilgušiem strīdiņiem starp izīrētāju un īrnieku interešu aizstāvjiem 17. martā ar deputātu balsu vairākumu trešajā un galīgajā lasījumā Saeimā apstiprināts jaunais Dzīvojamo telpu īres likums.

Pret šo likumu nobalsoja “Saskaņas” un ZZS deputāti, uzskatot, ka šis likums neatrisina denacionalizēto namu īrnieku problēmu un ka tas uzrakstīts tikai par labu izīrētājiem.

Izīrētāja vai īrnieka labā?
No šī gada 1. maija dzīvojamās telpas īres līgumi izīrētājiem un īrniekiem turpmāk būs jānoslēdz tikai uz noteiktu laiku. Beztermiņa līgumi vairs nebūs spēkā.

Likums paredz, ka turpmāk īres līgumā ierakstītos noteikumus varēs grozīt, izīrētājiem un īrniekiem vienojoties rakstveidā. Īres maksu varēs paaugstināt, ja tas būs paredzēts īres līgumā.

Īres līguma termiņu nevarēs pagarināt, tā vietā būs jānoslēdz jauns īres līgums, norādot tajā īres termiņu. Izīrētājs nedrīkstēs aizliegt īrniekam un viņa ģimenes locekļiem deklarēt īrētajā dzīvoklī pastāvīgo dzīvesvietu.

Reklāma
Reklāma

Ja netiks noslēgts jauns līgums, tad, īres termiņam beidzoties, īrniekam dzīvojamā telpa būs jāatbrīvo. Tāpat kā līdz šim īrnieki līgumu varēs uzteikt, iepriekš par to brīdinot izīrētāju, savukārt izīrētājs – tikai likumā noteiktajā kārtībā.

Īrniekam aizejot viņsaulē, viņa ģimenes loceklis varēs prasīt izīrētājam noslēgt ar viņu īres līgumu, nemainot iepriekšējā īres līguma nosacījumus. Bet līguma termiņš nepārsniegtu 10 gadus.

Dažas pielaides un atrunas
Jaunais likums satur vairākus pielaidīgākus noteikumus, tostarp pārejas noteikumos ietvertas atrunas, kuru nebija pirms diviem gadiem Ekonomikas ministrijā sagatavotajā un Saeimā iesniegtajā projektā, kas nepārprotami paredzēja īrnieku izlikšanu ātrāk un vienkāršāk.

Tajā cita starpā paredzēja, ka visi īres līgumi obligāti jāreģistrē zemesgrāmatā. Tagad likums to nenosaka – par to savā starpā jāvienojas izīrētājam un īrniekam. Lai atvieglotu īres līgumu reģistrēšanu, nebūs jāmaksā kancelejas nodeva par īres tiesību nostiprināšanu un grozīšanu zemesgrāmatā.

Ja līgums reģistrēts zemesgrāmatā, tad īres parāda dēļ vai pēc īres termiņa beigām izīrētājam jau ir tiesības vērsties tiesā par īrnieka un viņa ģimenes piederīgo izlikšanu bezstrīda kārtībā.

Līdz šim īrnieku varēja izlikt tikai ar tiesas spriedumu. Bet turpmāk to varēs bezstrīda kārtībā: ja beidzies īres līguma termiņš; ja, pārdodot īres namu, agrāk noslēgtie īres līgumi nav bijuši reģistrēti zemesgrāmatā; ja atstāt īrēto dzīvokli ir īrnieka pienākums.

Trīs gadi
Denacionalizēto namu īrnieku aizsardzībai likumā gan ir paredzēti daži punkti, kuri viņu neziņu par turpmāko un ciešanas varētu paildzināt vēl vismaz uz trim gadiem.

Likumā noteikts, ka līdz 2036. gada 31. decembrim būs spēkā agrāk noslēgtie dzīvojamās telpas beztermiņa īres līgumi, ja vien līdz 2026. gada 31. decembrim izīrētājs un īrnieks nebūs vienojušies noslēgt citus un ja par beztermiņa līgumu laušanu un īrnieku izlikšanu izīrētājs nebūs iesniedzis prasību tiesā. Tiesā šāda prasība ceļama ne agrāk kā 2023. gada 31. decembrī.

Kaut arī jaunais likums nosaka, ka īres līgumi noslēdzami tikai uz noteiktu laiku un ka agrāk noslēgtie beztermiņa īres līgumi nebūs spēkā, diezin vai denacionalizēto namu īrnieki spēs vienoties ar izīrētājiem par jauniem līgumiem un īres maksas paaugstināšanu.

Beztermiņa īres līgumus “iesaldējot”, iespējams, ar 15 gadiem varētu pietikt, lai pie Saeimas logiem neviens vairs neklaigātu “Atdodiet atņemto!” un lai ar denacionalizēto namu īrniekiem jauni līgumi vairs nebūtu jānoslēdz.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.