Foto: AFP/ CHINE NOUVELLE/SIPA/ via REUTERS/SCANPIX/LETA

SPECIĀLIZLAIDUMS. Zaporižjas AES sagrābuši Krievijas spēki, Krievija pazemina prasības, NATO neslēgs Ukrainas gaisa telpu. Jaunākais par karu Ukrainā 0

Zaporižjas AES sagrābuši Krievijas spēki

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas
Foto: AFP/SCANPIX/LETA

Zaporižjas atomelektrostacijas (AES) teritoriju sagrābuši Krievijas karaspēks, tomēr energobloki nav bojāti un radiācijas izmaiņas pagaidām nav konstatētas, piektdien paziņojusi Ukrainas Valsts kodolenerģijas regulēšanas inspekcija.

CITI ŠOBRĪD LASA

Inspekcija norāda, ka Zaporižjas AES energobloki nav bojāti, tomēr ir “sabojāta pirmā energobloka reaktora nodalījuma ēka, kas neietekmē energobloka drošību. AES drošībai nozīmīgas sistēmas un elementi ir darbspējīgā stāvoklī”.

Paziņojumā piebilsts, ka “radiācijas līmeņa izmaiņas pašlaik nav konstatētas”.

Sarunās Krievija pazemina savas prasības

Krievijas delegācija sarunās ar Ukrainu nepārtraukti pazemina savas prasības, piektdien paziņojis Ukrainas prezidenta kancelejas vadītāja padomnieks Oleksijs Arestovičs.

“Viņi pārtraukuši runāt par denacifikāciju un tā tālāk,” stāsta Arestovičs.

Ukrainas prezidenta kancelejas pārstāvis norāda, ka Krievijas delegācija ne pārāk uzsvērusi prasību Ukrainai atteikties no iesaistīšanās militārās aliansēs.

“Runa bija par to, ka nav pieļaujama noteikta veida uzbrukuma ieroču izvietošana Ukrainā,” paskaidrojis Arestovičs.

Kā uzsvērusi ukraiņu amatpersona, prasību mīkstināšana liecina, ka Krievijas puse sapratusi – politiskos mērķus kara ceļā viņiem neizdosies panākt.

NATO neslēgs Ukrainas gaisa telpu

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs piektdien paziņoja, ka alianse nenoteiks lidojumiem slēgtu zonu virs Ukrainas, kā to aicinājusi darīt Kijeva, lai apturētu Krievijas uzlidojumus.

“Sabiedrotie ir vienisprātis, ka mums nevajadzētu NATO lidmašīnas Ukrainas gaisa telpā vai NATO karavīrus Ukrainas teritorijā,” pēc alianses ārlietu ministru ārkārtas sanāksmes paziņoja Stoltenbergs.

Reklāma
Reklāma

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā 24.februārī Ukrainas gaisa telpa tika slēgta civilajai aviācijai, tomēr Krievijas militārās lidmašīnas turpina gaisa triecienus Ukrainas pilsētām un bombardē pilsētu dzīvojamos kvartālus.

Gaisa telpas slēgšana nozīmētu, ka tajā patrulē militārā aviācija un to aizsargā ar pretgaisa aizsardzības sistēmām. Militārās lidmašīnas, kas šķērso slēgto gaisa telpu, tiek notriekta.

Līdz šim NATO ir noraidījusi iespēju sākt militāru intervenci, bažījoties par tiešu konfrontāciju ar Krieviju, kas var novest arī pie kodolkara. Alianse noraidījusi iespēju slēgt Ukrainas gaisa telpu, lai apturētu Kremļa spēku īstenotos gaisa triecienus civiliem mērķiem Ukrainā, jo tas nozīmētu, ka NATO lidmašīnām jāstājas pretī Krievijas aviācijai.

Sitācija Ukrainas frontē:

Krievijas karaspēks Ukrainā šobrīd lielākos pūliņus velta Kijevas ielenkšanai un centieniem mazināt bloķēto apdzīvoto vietu pretestību, saskaņā ar stāvokli uz piektdienu plkst.6:00 ziņo Ukrainas armijas ģenerālštābs.

Pretinieks ir izsmēlis lielāko daļu operatīvo rezervju un sācis gatavoties papildspēku pārsviešanai no Krievijas Dienvidu un Austrumu kara apgabaliem.

Volīnijas apgabalā krievi pārgājuši aizsardzībā Poliskes un Kuharu rajonā.

Poļesjē iebrucēji veic uzbrukuma operācijas līnijā Kazaroviči-Višhoroda-Fastiva-Obuhiva. Galvenie pretinieka spēki ir apturēti pie Makarivas.

Vienlaikus krievi atkāpušies no Bučas un Hostomeļas lidlauka.

Pie Severinivkas piektdien kļūdas rezultātā notikusi kauja starp divām krievu vienībām, kurā iebrucēji zaudējuši deviņus tankus un četrus bruņutransportierus.

Ziemeļos krievi veic uzbrukuma operāciju līnijā Ostera-Zazimja-Brezaņa-Višeņki, savus pūliņus koncentrējot Kijevas virzienā. Vienlaikus iebrucēji veic pārgrupēšanos, lai varētu turpināt uzbrukumu Brovaru virzienā.

Harkivas apgabalā krievi sagrābuši Balakļiju.

Iebrucēji nav guvuši panākumus pie Ohtirkas un galvenos spēkus sakoncentrējuši Gadjačas un Ziņkivas rajonā.

Austrumos Krievijas karaspēks turpina uzbrukumus, cenšoties attīstīt taktiskos panākumus Novoajdaras, Volnovahas un Mariupoles virzienos. Izmantojot savu tehnisko pārsvaru, krieviem izdevies ielenkt Mariupoli.

Luhanskas apgabalā turpinās kaujas Starobiļskas virzienā.

Dienvidos Krievijas karaspēks turpina mēģinājumus uzbrukt Mikolajivas-Voznesenskas virzienā. Turpinās krievu uzbrukums Zaporižjei un Mariupolei.

Mikolajivas virzienā pretinieks apturēts, taču guvis daļējus panākumus Voznesenskas virzienā.

Vērojama aktīva autotransporta kustība no okupētās Krimas pussalas, no kurienes krievi ved ieslodzītos noziedzniekus uz Mikolajivas apgabalu nekārtību izraisīšanai.

Iebrucēji turpina gatavot jūras desanta izsēdināšanu Zatokas un Černomorskas rajonos.

Krievijas karaspēka dzīvā spēka zaudējumi sasnieguši 9166 karavīrus.

Kopš iebrukuma sākuma līdz piektdienas rītam krievi zaudējuši 33 lidmašīnas, 37 helikopteri, 251 tanku, 939 bruņutransportierus, 105 lielgabalus, vienu zenītraķešu iekārtu BUK, 50 daudzstobru reaktīvo mīnmetēju “Grad”, 18 zenītartilērijas iekārtas, 404 automobiļus, 60 autocisternas, trīs bezpilota lidaparātus un divas ātrlaivas.

Vēlāk piektdien saņemtas ziņas, ka vēl viena krievu lidmašīna notriekta virs Zatokas. Arī virs Volnovahas piektdien notriekts krievu iznīcinātājs SU-25.

SAISTĪTIE RAKSTI