FOTO. VIDEO. Karaliskā ģimene atvadās no mīļotā prinča Filipa 12
17.aprīlī Vindzoras pils Sv. Jura kapelā notiek 99 gadu vecumā mūžībā aizgājušā Edinburgas hercoga, Britānijas karalienes Elizabetes II vīra prinča Filipa bēres, kas Covid-19 pandēmijas dēļ norisinās šaurā ģimenes lokā.
Pirms bēru ceremonijas princis Filips visā Apvienotajā Karalistē tika pieminēts ar klusuma brīdi.
Saskaņā ar viņa pausto vēlēšanos nerīkot valstisku bēru ceremoniju princis Filips tiks apbedīts Vindzoras pils Frogmoras dārzā, nevis Vestminsteras abatejā, kur atdusas karaļi un to dzīvesbiedri.
Kā atzīmē britu mediji, tā kā karalienes Elizabetes II vecāki un māsa ir apglabāti Vindzoras pils Sv. Jura kapelā, karaliene varētu lauzt tradīciju un paust vēlmi tikt apglabāta blakus saviem tuviniekiem un dzīvesbiedram princim Filipam, ar kuru viņi bija nešķirami 73 laulības gadus.
Uz bērēm ieradušies prinča Filipa četri bērni, astoņi mazbērni, desmit mazmazbērni un citi tuvi ģimenes locekļi.
Uz sava vectēva bērēm no ASV ieradies princis Harijs, bet viņa sievai Meganai Mārklai, kas gaida ģimenes pieaugumu, ārsti ieteikuši nedoties tālajā ceļā.
Britu troņmantnieks princis Čārlzs karaļnama vārdā izteicis dziļu pateicību cilvēkiem visā pasaulē par viņa tēva piemiņai apliecināto cieņu un karaliskajai ģimenei izrādīto atbalstu un līdzjūtību.
Princis Filips 73 gadus bija karalienes Elizabetes II spēks un atbalsts, britu karaļnama patriarhs un labi zināma persona Apvienotās Karalistes un Sadraudzības valstu sabiedrībā vairāk nekā pusgadsimtu līdz pat 2017. gadam, kad viņš pārstāja pildīt karaļnama pienākumus.
Karaļnama biogrāfu ieskatā, sākotnēji viņš iesaistījās šajā maratonā negribīgi, uzskatot, ka dzīve, ejot dažus soļus aiz savas sievas, nepaužot savu viedokli – lai gan ne vienmēr turot muti – un esot institūcijas pielikums, pat nespējot dot savu uzvārdu bērniem, pārvērtīs viņu par “neko citu kā sasodītu amēbu”. Izrādījās, ka tik traki nav.
Princis Filips ienesa britu karaļnamā patīkamu atslābinājumu, možumu un dažreiz skarbumu, kā pietrūka monarhijai, kas bez viņa būtu bijusi aprobežotāka, introvertāka, garlaicīgāka un neinteresantāka.
Viņš ienesa karaliskajā ģimenē ļoti vajadzīgo svaigumu un ilgajā mūžā kļuva par ģimenes firmas, kā dēvē britu karaļnamu, neatņemamu daļu, taču neaizmirstot savu sākotnējo trūcīgo ārzemnieka un ārpusnieka statusu šajā institūcijā.