SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā ar Igoru Rajevu 0

Ukraina izmeklē 5600 lietas par kara noziegumiem, kas vērstas pret “500 aizdomās turētajiem” no Krievijas valdības un armijas, paziņojusi Ukrainas ģenerālprokurore Irina Venediktova.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Krievijas prezidents “Vladimirs Putins ir 21.gadsimta galvenais kara noziedznieks,” viņa paziņoja sarunā ar Lielbritānijas televīzijas kanālu “Sky News” un piebilda, ka kā prezidentam viņam varētu būt imunitāte pret starptautisku tiesāšanu, tomēr tā nevar būt bezgalīga.

Viņa pavēstīja, ka Kijivas reģionā līdz svētdienas rītam atrastas 1222 cilvēku mirstīgās atliekas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Venediktova arī apliecināja, ka ir “bagātīgi pierādījumi” Krievijas karavīru saistībai ar raķete uzbrukumu Kramatorskas dzelzceļa stacijai Ukrainas austrumos, kur, pēc vietējo amatpersonu ziņotā, nogalināti 52 cilvēki.

“Tādēļ tā būs viena no lietām mūsu lielajā profilā,” piebilda Ukrainas ģenerālprokurore.

Pirms nedēļas Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka ir izveidojis “speciālu mehānismu” Krievijas kara noziegumu Ukrainā izmeklēšanai, solot atrast un sodīt ikvienu par tiem atbildīgo.

Mehānisms ietver nacionālos un starptautiskos ekspertus, izmeklētājus, prokurorus un tiesnešus, viņš sacīja.

Lielbritānija ir nodrošinājusi tehnisko ekspertīzi, Hāgā bāzētajai Starptautiskajai krimināltiesai veicot savu izmeklēšanu par Krievijas iebrukumu Ukrainā.

Sestdien, apmeklējot Kijivu, Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons pauda pārliecību, ka civiliedzīvotāju nogalināšana tādās Ukrainas pilsētās kā Buča un Irpiņa “uz visiem laikiem ir aptraipījusi” Putina reputāciju un ir pielīdzināma kara noziegumiem.

Ukraiņi pirmo reizi izmantojuši britu piegādāto “Starstreak” Krievijas bezpilota lidaparāta notriekšanai

Ukrainas karavīri pirmo reizi izmantojuši Lielbritānijas piegādāto pārnēsājamo zenītraķešu kompleksu “Starstreak”, lai notriektu Krievijas bezpilota lidaparātu, paziņojuši Ukrainas Bruņotie spēki.

Ar “Starstreak” Harkivas apgabalā notriekts Krievijas bezpilota lidaparāts “Orlan”, precizēja Ukrainas Bruņoto spēku gaisa uzbrukuma vienību komandcentrā.

Reklāma
Reklāma

Lielbritānija marta beigās piegādāja Ukrainai pretgaisa aizsardzības raķetes “Starstreak”, kas paredzētas helikopteru un zemu lidojošu lidmašīnu notriekšanai.

Piektdien pirms Lielbritānijas premjerministra Borisa Džonsona vizītes Kijivā Londona paziņoja par papildu pretgaisa aizsardzības raķešu “Starstreak” un vēl 800 prettanku raķešu, kā arī tā dēvēto dronu kamikadžu piegādēm Ukrainai “precīzu triecienu” veikšanai pa Krievijas spēkiem.

Ukraina: Krievijas karavīri Čornobiļas AES nozaguši potenciāli nāvējošas vielas

Krievijas spēki, kuri bija ieņēmuši Čornobiļas atomelektrostaciju (AES), no izpētes laboratorijām nozaguši radioaktīvas vielas, kas ir potenciāli nāvējošas, svētdien paziņojusi Ukrainas Valsts aģentūras aizliegtās zonas pārvaldei.

Pārvalde ierakstā vietnē “Facebook” informēja, ka Krievijas karavīri Čornobiļas AES teritorijā izlaupījuši divas laboratorijas.

Krievijas karavīri iegājuši pētniecības bāzes “Ecocentre” noliktavu zonā un nozaguši 133 ļoti radioaktīvas vielas, un pārvalde uzsvēra, ka pat neliels daudzums šo vielu neprofesionāļu rokās var būt nāvējošs.

Ukrainas enerģētikas ministrs Hermans Haluščenko šonedēļ paziņoja, ka Krievijas karavīri, kas aizlieguma zonā rakuši tranšejas un braukuši ar smago militāro tehniku, tādējādi paceļot radioaktīvos zemes slāņus, ir guvuši lielu radiācijas apstarojumu, un arī viņu tehnika ir apstarota.

“Pēc mēnesi ilgas tādas apstarošanas, viņiem atlicis ne vairāk kā gads dzīves,” norādījis ministrs. “Krievi nes nāvi visiem – ukraiņus nogalina ar bumbām, savējos ar radiāciju no AES,” uzsvēris Haluščenko.

Svētdien ministrs norādīja, ka vairākās vietās radioaktīva aizlieguma zonā pie Čornobiļas AES, kas tiek dēvēta par sarkano mežu, radiācijas līmenis normu pārsniedz pat 50 reižu.

Krievijas spēki ieņēma kara pirmajā dienā 24.februārī ieņēma Čornobiļas AES, kur 1986.gadā notika pasaules vēsturē lielākā kodolkatastrofa. 31.martā Krievijas karavīri pameta AES un atkāpās Ukrainas-Baltkrievijas robežas virzienā. Aprīļa sākumā Čornobiļas AES svinīgi atkal tika pacelts Ukrainas karogs.

Pēc tam ir atklājies, ka Krievijas karavīri ir izlaupījuši AES, sadedzinājuši tās arhīvu un bezatbildīgi rīkojušies radioaktīvajā zonā, apdraudot savu un citu drošību. Tāpat Ukrainas vadība apsūdzējusi Krieviju par 170 Čornobiļas AES darbinieku nolaupīšanu un piespiedu aizvešanu uz Krieviju.

SAISTĪTIE RAKSTI