SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā 0
Krievijas algotņu grupējumam “Vagner”, pēc visa spriežot, bijusi centrālā loma pēdējās kaujās Ukrainā, arī Luhanskas apgabala Popasnes un Lisičanskas sagrābšanā, liecina Lielbritānijas izlūkdienesta informācija.
Kaujās grupējums cietis smagus zaudējumus.
Krievija izmantojusi “Vagner”, lai pastiprinātu spēkus frontes priekšējās līnijās, kā arī lai mazinātu personālsastāva trūkumu un zaudējumus.
“Vagner” arī pazemina kritērijus uzņemšanai grupējuma rindās, pieņemot darbā arī agrāk tiesātos un tos, kas iepriekš bijuši “melnajos sarakstos”.
Jaunajiem algotņiem tiek nodrošinātas vien nelielas apmācības. Tas, visticamāk, atstās iespaidu uz operatīvo efektivitāti un samazinās grupējuma kā Krievijas regulāro vienību atbalsta lomu, teikts izlūkdienesta informācijas apkopojumā tviterī.
“Vagner” vadītājs Jevgēņijs Prigožins nule kā saņēmis Krievijas varoņa nosaukumu par Luhanskas apgabalā īstenoto uzbrukumu.
“Laikā, kad notiek vairāku augsta ranga Krievijas militāro komandieru nomaiņa, tas, visticamāk, saasinās neapmierinātību karavīru un “Vagner” starpā. Tas arī, visticamāk, negatīvi ietekmēs Krievijas karavīru morāli,” teikts paziņojumā.
Borels pieļauj arī neveiksmes iespējamību sarunās par ostu atbloķēšanu Ukrainā
Ja Krievija turpinās Ukrainas ostu blokādi, bads draud tūkstošiem cilvēku, pirmdien brīdināja Eiropas Savienības (ES) augstais ārlietu pārstāvis Žuzeps Borels, pieprasot Krievijai šo blokādi pārtraukt.
“Tas daudziem cilvēkiem ir dzīvības un nāves jautājums. Un svarīgākais ir, ka Krievijai ir jāizbeidz blokāde un jāļauj eksportēt Ukrainas labību,” žurnālistiem sacīja Borels.
Krievijas un Ukrainas sarunvedēji trešdien Stambulā tiksies ar ANO un Turcijas diplomātiem, lai diskutētu par iespējamo vienošanos, ar ko varētu izbeigt vairākus mēnešus ilgstošo Ukrainas ostu blokādi.
Krievija februārī sāka pilna mēroga karu pret Ukrainu un ir ieņēmusi dažas Melnās jūras ostas, bet bombardē citas, arī galveno Ukrainas labības eksporta ostu Odesā.
Ukraina arī izvietojis mīnas ap dažām ostām, lai aizsargātos pret Krievijas uzbrukumu.
Ukrainas lauksaimniecības sektors ir svarīgs labības avots pasaules tirgos, īpaši Tuvajos Austrumos un Āfrikā, kur situācija ap pārtikas nodrošinājumu ir sevišķi saspringta.
“Vissatraucošākais ir pārtikas trūkums daudzās valstīs visā pasaulē, un pārtikas trūkt tāpēc, ka Krievija bloķē Ukrainas labības eksportu,” norādīja Borels.
Borels ar žurnālistiem runāja, Briselē ierodoties ES ārlietu ministru sanāksmē, kur gaidāmas diskusijas par spraugu likvidēšanu Krievijai noteikto sankciju režīmā.
Ukrainas Eiropas sabiedrotie darīs visu, ko tie var, lai palīdzētu Kijivai nodrošināt labības eksportu pa zemes ceļiem un Donavu, sacīja Borels, vienlaikus uzsverot, ka jūras ostu darbība ir būtiski svarīga.
“Tātad es ceru, ka šonedēļ būs iespējams panākt vienošanos, lai atbloķētu šo un citas Ukrainas ostas,” sacīja Borels, izsakoties par Odesu.
Maklakovs: Krievija pašlaik mēģina iegūt “kādus trumpjus”
Krievijas pret Ukrainu sāktajam karam pagaidām iznākumu neredz, šorīt intervijā LTV “Rīta panorāmā” vērtēja bijušais Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris Juris Maklakovs.
Maklakova vērtējumā, karš diemžēl var turpināties ilgu laiku, jo uzvarēt Krieviju šajā karā ir ļoti grūts uzdevums. Viņš atzīmēja, ka Krievijas armijas spējas ir saglabājušās vēl gana lielas – pat ja tiks izmantoti jaunie ieroči un munīcija, tā ķersies pie vecajiem ieročiem un spēs uzturēt karadarbību vēl ilgi.
Eksperts uzsvēra, ka jebkuram karam jābeidzas ar pārrunām, un redzams, ka Krievija pašlaik mēģina iegūt “kādus trumpjus”, lai piespiestu Ukrainu uz pārrunām, piemēram, tā mēģina nostiprināties Donbasā un varētu mēģināt atkal uzbrukt Harkivai vai mēģināt iegūt jaunas teritorijas gar Melno jūru.
Maklakovs uzskata, ka arī Eiropas demokrātijām gaidāmi lieli izaicinājumi saistībā ar to, kā turpināt reaģēt uz karu apstākļos, kad iespējami trūks energoresursu, kas negatīvi ietekmēs to ekonomikas. Viņš uzsvēra, ka ilgs karš ekonomiski nav arī pašas Krievijas interesēs.
Bijušā armijas vadītāja skatījumā, būtisks pavērsiens karadarbībā ir tas, ka Ukraina beidzot ir saņēmusi jaudīgākus Rietumu ieročus, ar kuriem jau veikti sekmīgi triecieni pa Krievijas spēku kara bāzēm, munīcijas noliktavām un piegāžu konvojiem. Krievija sākusi pārgrupēšanos, ņemot vērā šo ieroču Ukrainai sniegtās iespējas.