SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā 2
Vācija piegādājusi Ukrainai jau otru no četriem apsolītajiem zenītraķešu kompleksiem “Iris-T”, vēsta laikraksts “Süddeutsche Zeitung”, atsaucoties uz “valdības aprindām”.
Oficiāli šī informācija pagaidām apstiprināta nav. Ukrainai piešķirtās militārās palīdzības garajā sarakstā Bundeskancelejas oficiālajā tīmekļa vietnē joprojām minēts tikai viens komplekss.
“Iris-T” ir jaunākā Vācijā ražotā pretgaisa aizsardzības sistēma, un tās pagaidām vēl pat nav Vācijas armijas bruņojumā.
Ukrainas pretgaisa aizsardzība lielā mērā ir atkarīga no padomju ražojuma ieročiem, un gan Kijiva, gan Rietumi uztraucas, ka tiem beidzas munīcija.
Rietumvalstis sākušas Ukrainai piegādāt savas pretgaisa aizsardzības sistēmas, bet to daudzums, kā arī munīcijas rezerves ir stipri ierobežotas.
CNN: ASV brīdinājušas Krieviju neaiztikt Zaporižjas AES esošās amerikāņu kodoltehnoloģijas
Savienotajām Valstīm ir sensitīvas kodoltehnoloģijas Zaporižjas atomelektrostacijā Ukrainā, un Vašingtona brīdinājusi Krieviju tās neaiztikt, liecina raidorganizācijas CNN rīcībā nonākusī ASV Enerģētikas ministrijas vēstule.
Vēstulē, kas datēta ar šā gada 17.martu, ASV Enerģētikas ministrijas Ieroču neizplatīšanas politikas biroja direktore Andrea Ferkile informē Krievijas atomenerģijas uzņēmuma “Rosatom” ģenerāldirektoru, ka Ukrainas Zaporižjas atomelektrostacijā (AES) atrodas “ASV izcelsmes kodoltehniskie dati, kuru eksportu kontrolē Savienoto Valstu valdība”.
ASV preces, programmas un tehnoloģijas ir pakļautas eksporta kontrolei, ja tās ir iespējams izmantot veidā, kas var apdraudēt ASV nacionālās drošības intereses.
Lai gan Zaporižjas AES joprojām strādā Ukrainas darbinieki, to pārvalda “Rosatom”.
ASV Enerģētikas ministrija vēstulē brīdinājusi “Rosatom”, ka Krievijas pilsoņiem un iestādēm ir pretlikumīgi rīkoties ar ASV tehnoloģijām.
“Saskaņā ar Savienoto Valstu tiesību aktiem ir aizliegts neautorizētām personām, tai skaitā, bet ne tikai Krievijas pilsoņiem un Krievijas struktūrām, piemēram, “Rosatom” un tā meitasuzņēmumiem, apzināti un tīši piekļūt, iegūt, kontrolēt eksportēt, uzglabāt, konfiscēt, pārskatīt, reeksportēt, nosūtīt, pārsūtīt, kopēt, manipulēt ar šādām tehnoloģijām vai tehniskajiem datiem vai likt vai pilnvarot citus darīt to pašu,” uzsvērts vēstulē.
Krievija ar droniem uzbrukusi Odesas apgabalam, trāpot infrastruktūras objektam
Krievijas okupācijas karaspēks naktī uz trešdienu uzbruka Odesas apgabalam ar droniem “Shahed-136”, trāpot infrastruktūras objektam, paziņoja Odesas rajona kara administrācijas vadītājs Jurijs Kruks.
“Ienaidnieks naktī veica uzbrukumu Odesas apgabalam ar “Shahed-136″ tipa trieciendroniem. Pateicoties mūsu aizsardzības spēku veiksmīgam darbam, lielākā daļa ienaidnieka bezpilota lidaparātu ir iznīcināta, bet, diemžēl, ir trāpījums sabiedriskās infrastruktūras objektam,” paziņoja Kruks viņa vadītās administrācijas lapā sociālajā tīklā “Facebook”.
Dronu triecienā neviens nav cietis. Ir izcēlies ugunsgrēks, kuru tiek mēģināts lokalizēt, un notikuma vietā strādā glābēji.
Ukrainas prezidenta birojs otrdienas vakarā paziņoja, ka pretgaisa aizsardzība ir notriekusi piecus dronus debesīs virs Zaporižjas apgabala.
Vēlāk Ukrainas gaisa spēku Austrumu pavēlniecība paziņoja, ka virs Zaporižjas un Dņipropetrovskas apgabaliem ir iznīcināti septiņi bezpilota lidaparāti – seši “Shahed- 136/131” un viens “Orlan-10”.
Naktī tika ziņots par vairākiem sprādzieniem Odesā. Odesas apgabala kara administrācija aicināja iedzīvotājus neko nefilmēt un nepublicēt tīmeklī.