SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā 3
NATO ir jāpalielina munīcijas ražošana, jo Ukraina izmanto ievērojami vairāk munīcijas nekā alianse spēj saražot ar pašreizējām jaudām un tas iztukšo krājumus, pirmdien paziņoja NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.
“Karš Ukrainā patērē milzīgu daudzumu munīcijas un iztukšo sabiedroto krājumus,” žurnālistiem sacīja Stoltenbergs. “Pašreizējais Ukrainas munīcijas patēriņa līmenis ir daudzkārt lielāks nekā mūsu pašreizējais ražošanas temps. Tas rada spriedzi mūsu aizsardzības nozarēm.”
Stoltenbergs atzina, ka NATO saskaras ar problēmu, jo pašreizējais lielkalibra munīcijas gaidīšanas laiks ir pieaudzis no 12 līdz 28 mēnešiem.
Taču viņš pauda pārliecību, ka ar līdz šim veiktajiem soļiem NATO dalībvalstis ir “uz ceļa, kas ļaus mums gan turpināt atbalstīt Ukrainu, gan arī papildināt savus krājumus”.
Stoltenbergs arī pavēstīja, ka Krievijas jaunā ofensīva Ukrainā jau ir sākusies.
NATO vadītājs arī sacīja, ka starp sabiedrotajiem turpinās diskusija par Ukrainas prasībām pēc modernu iznīcinātāju nosūtīšanu.
Viņš norādīja, ka galvenais uzsvars ir likts uz to, lai Ukrainas spēkiem laicīgi piegādātu nepieciešamo ieroču daudzumu un lai sabiedrotie pildītu jau uzņemtās saistības.
“Ir skaidrs, ka mēs esam loģistikas sacīkstēs,” sacīja Stoltenbergs. “Munīcijai, degvielai un rezerves daļām ir jāsasniedz Ukraina, pirms Krievija var pārņemt iniciatīvu kaujas laukā. Ātrums izglābs dzīvības.”
Vācija sāk apmācīt ukraiņus darbam ar “Leopard 2”
Vācijas armija sākusi apmācīt Ukrainas karavīrus darbam ar tankiem “Leopard 2”, Berlīnē pirmdien pavēstīja Vācijas Aizsardzības ministrijas pārstāvis sakariem ar presi.
Instruktāža pamatā notiek Bundesvēra mācību bāzē Minsterē.
Mācības, domājams, ilgs vairākas nedēļas.
Vācijas valdība Kijivai apsolījusi 14 tankus “Leopard 2”.
Vācijā notiek arī Ukrainas karavīru apmācības darbam ar bruņumašīnām “Marder”.
Vācija un tās sabiedrotie tanku “Leopard 2” pirmo bataljonu varētu piegādāt Ukrainai līdz aprīlim, trešdien sacīja Vācijas aizsardzības ministrs Boriss Pistoriuss.
Runa ir “Ukrainas bataljonu, tas nozīmē 31 tanku”, viņš paskaidroja.
Nākamie bataljoni sekos šajā un nākamajā gadā, norādīja ministrs.
Pēc intensīvas Kijivas un sabiedroto kampaņas Vācija nule devusi zaļo gaismu kaujas tanku “Leopard” nosūtīšanu uz Ukrainu.
Vācija nosūtīs 14 tanku “Leopard 2”, kā arī devusi atļauju sabiedrotajiem reeksportēt šos kaujas tankus.
Polija solījusi piegādāt 14 un Kanāda četrus. Arī Norvēģijas, Somija, Spānija un Portugāle paudušas apņēmību piegādāt tankus, konkrētu skaitu pagaidām neminot.
Otrdien Dānija, Vācija un Nīderlande solīja, ka Ukraina “tuvāko mēnešu laikā” saņems vismaz 100 tankus “Leopard 1”.
Berluskoni aicina ASV apturēt Zelenski
Bijušais Itālijas premjerministrs Silvio Berluskoni kritizējis Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, pārmetot viņam Ukrainas iznīcināšanu.
Itālijas kreisā opozīcija aicinājusi Itālijas premjerministri Džordžu Meloni reaģēt uz Berluskoni izteikumiem un parādīt savu nostāju.
Berluskoni arī aicināja ASV iejaukties un izmantot Ukrainas atjaunošanai paredzētos līdzekļus, lai apturētu Zelenska “uzbrukumu divām autonomajām Donbasa republikām”.
“Mēs esam liecinieki viņa valsts izpostīšanai un tās karavīru un civiliedzīvotāju nogalināšanai,” izteicies Berluskoni, kurš vienmēr lepojies ar savu draudzību ar Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu.
“Būtu pieticis, ja viņš beigtu uzbrukt abām autonomajām Donbasa republikām, un tas nebūtu noticis. Tāpēc es vērtēju šī kunga uzvedību ļoti, ļoti negatīvi,” izteicies Berluskoni, kura pārstāvētā partija “Forza Italia” (“Uz priekšu, Itālija”) ir valdībā kopā ar Meloni vadīto nacionālkonservatīvo partiju “Fratelli d’Italia” (“Itālijas brāļi”) un Mateo Salvīni pārstāvēto nacionālkonservatīvo partiju “Līga”.
Pēc Francijas prezidenta Emanuela Makrona un Meloni attiecību pasliktināšanās, ko izraisīja Meloni neuzaicināšana uz pusdienām ar Zelenski Elizejas pilī, Berluskoni izteicies, ka gadījumā, ja viņš būtu Itālijas premjerministrs, viņš vispār nebūtu runājis ar Zelenski.
Demokrātiskās partijas līdere Senātā Simona Malpeci atzinusi, ka Berluskoni ar šiem izteikumiem ir faktiski nostājies Krievijas pusē.
“Ar šādiem valdības sabiedrotajiem premjerei nevajadzētu sūdzēties par attieksmi pret viņu ES,” norādījusi Malpeci.
“Berluskoni Putinam labvēlīgie un pret Zelenski vērstie paziņojumi ir iemesls spēcīgām pretrunām vairākuma vidū tik fundamentālā jautājumā kā palīdzība Ukrainai. Šīs pozīcijas izolē Itāliju un vājina rietumu fronti,” piebildis sociālistu senators Enriko Borgi.
“Iebrukums Ukrainā tuvina karu mājām, nevis attālina. Kas palīdz Ukrainai, tas strādā miera labā,” preses konferencē pēc Eiropadomes samita Briselē uzsvērusi Meloni.
“Ukrainas apgāde ar ieročiem neizraisīs eskalāciju, kā draud Maskava (..), bet drīzāk ir veids, kā panākt “spēku līdzsvaru uz vietas”,” viņa piebildusi.
Berluskoni ir citās domās. Viņaprāt, ASV prezidentam Džo Baidenam vajadzētu piešķirt Zelenskim vairāku triljonu dolāru lielu finansiālo palīdzību, bet ar nosacījumu, ka Ukrainas prezidents nekavējoties pārtrauc uguni.
Ja Zelenskis atteiktos, ASV vajadzētu apturēt palīdzību un ieroču piegādi Ukrainai, uzskata Berluskoni.
Berluskoni sākotnēji nenosodīja Krievijas atkārtoto iebrukumu Ukrainā, bet mēnesi pēc kara sākuma paziņoja, ka tā ir nepieņemama militārā agresija. Tiesa, šiem izteikumiem sekoja dāvanu un vēstuļu apmaiņa ar Putinu.
Oktobrī Berluskoni beidzot nosodīja Krievijas iebrukumu Ukrainā un sacīja, ka vēlētos redzēt sarunās panāktu risinājumu, kas “pieliktu punktu šim slaktiņam un aizsargātu Ukrainas tautu”.