SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā 4
No Ukrainas bēgļu gaitās, kopš Krievija gandrīz pirms gada pret to sāka pilna mēroga karu, devušies teju astoņi miljoni cilvēku, pirmdien pavēstīja ANO ārkārtējās palīdzības koordinators Mārtins Grifitss.
Teju astoņi miljoni cilvēku devušies bēgļu gaitās uz kaimiņvalstīm, bet vēl 5,3 miljoni pārvietoti valsts iekšienē, pirmdien ANO Drošības padomei Ņujorkā sacīja Grifitss.
ANO Humānās palīdzības koordinācijas biroja (OCHA) vadītājs norādīja, ka humānā palīdzība nepieciešama 17,6 miljoniem cilvēku jeb gandrīz 40% Ukrainas iedzīvotāju.
Grifitss arī sacīja, ka šomēnes Ženēvā iepazīstinās ar šā gada plānu humānajai palīdzībai Ukrainai, kam būs nepieciešami 3,9 miljardi dolāru.
“Nav nekādu pazīmju, ka šī vardarbība mazinātos,” viņš brīdināja.
Kopš Krievija pērn 24.februārī sāka pilna mēroga karu pret Ukrainu, tur atbilstoši ANO oficiālajām aplēsēm nogalināti vairāk nekā 7000 mierīgo iedzīvotāju.
“Patiesais skaits pavisam noteikti ir lielāks,” norādīja Grifitss.
Krievijas pret Ukrainu izvērstais karš izraisījis lielāko bēgļu plūsmu kopš Otrā pasaules kara, liecina ANO bēgļu aģentūras dati.
ISW: Krievija varējusi iegādāties dronu komponentus Rietumu sankciju neefektivitātes dēļ
Irānai un Krievijai noteikto Rietumu sankciju neefektivitāte novedusi pie tā, ka Kremlis spējis iegādāties ASV ražotus komponentus droniem “Shahed-131”, “Shahed 136” un “Mohajer-6”, norāda ASV Kara studiju institūts (ISW).
Maskava un Teherāna strādā pie plāniem, lai Krievijas teritorijā tiktu uzbūvēta Irānas dronu ražošanas rūpnīca. Tāda jau ir atklāta Tadžikistānā.
Kremlis var izmantot savas plašās saiknes ar Tadžikistānu Kolektīvās drošības līguma organizācijas un Eirāzijas Ekonomiskās savienības ietvaros, lai “atmazgātu” komponenšu piegādes un iegādātos tur ražotos dronus karam pret Ukrainu, apejot starptautiskās sankcijas, konstatējuši ISW analītiķi.
82% Irānas dronu “Shahed-131”, “Shahed 136” un “Mohajer-6”, kas notriekti Ukrainā, ir ASV ražotas mikroshēmas, pusvadītāji un citi komponenti, konstatējusi britu pētnieciskā organizācija “Conflict Armament Research” (CAR).
Turklāt vairums Rietumu uzņēmumu, kuru ražotie komponenti atrasti Irānas dronos, kopš kara sākuma nolieguši, ka notiktu tiešas komponentu piegādes Krievijai, Baltkrievijai vai Irānai.
Irāna un Krievija turpina slepenas sarunas par dronu “Shahed-131/136” kopīgu ražošanu, vēstīja laikraksts “Wall Street Journal”. Maskava šos dronus aktīvi izmanto karā pret Ukrainu.
ANO: Karš Ukrainā prasījis vismaz 7155 civiliedzīvotāju dzīvības, vēl 11 662 ievainoti
Krievijas pilna apjoma karā pret Ukrainu ir gājuši bojā vismaz 7155 civiliedzīvotāji, bet vēl 11 662 guvuši ievainojumus, pirmdien paziņoja ANO Augstā komisāra cilvēktiesību jautājumos birojs.
“Cēlonis lielākajai daļai fiksēto civilpersonu bojāejas vai ievainošanas gadījumu bija sprāgstošas iedarbības ieroču lietošana ar lielu trāpījumu zonu, tai skaitā apšaudes ar smago artilēriju un reaktīvajām zalvju uguns sistēmām, kā arī raķešu triecieni un aviotriecieni,” teikts publicētajā dokumentā par ANO datiem.
Daudzi civilpersonu bojāejas vai ievainošanas gadījumi ir fiksēti, piemēram, Doneckas apgabala Mariupoles pilsētā, Harkivas apgabala Izjumas pilsētā, Luhanskas apgabala Lisičanskas, Popasnas un Severodoneckas pilsētās.
Saskaņā ar apstiprinātajiem ANO datiem par civiliedzīvotāju upuriem Ukrainā ir gājuši bojā 2853 vīrieši, 1927 sievietes, 226 zēni un 180 meitenes, bet 32 bērnu un 1937 pieaugušo dzimumu vēl nav izdevies noskaidrot.
Starp 11 662 ievainotajiem ir 339 zēni un 248 meitenes, kā arī 264 bērni, kuru dzimumu vēl nav izdevies noskaidrot.