Tiesībsargu samulsina Rīgas domnieku putrošanās par brauciena pašizmaksu; prasīs viest skaidrību 0
Dažādās Rīgas domnieku minētās aplēses par viena brauciena sabiedriskajā transportā pašizmaksu samulsinājušas tiesībsargu Juri Jansonu, kurš drīzumā Rīgas domniekiem lūgs paskaidrot, cik tad reāli izmaksā viens brauciens Rīgas sabiedriskajā transportā, portālu “LA.lv” informēja Tiesībsarga biroja pārstāve Rūta Siliņa.
Vēl vakar Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks (GKR) norādījis, ka pašizmaksa vienam braucienam Rīgas sabiedriskajā transportā ir 70 santīmu, bet šodien Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) nācis klajā ar citiem aprēķiniem – viens brauciens izmaksā 84 santīmus.
Pēc tam, kad Rīgas domnieki nāca klajā ar dažādām brauciena pašizmaksas aplēsēm, Tiesībsarga birojs šodien Rīgas domē mēģinājis skaidrot, kurš no abiem minētajiem rādītājiem atspoguļo reālās viena brauciena izmaksas. Pašvaldībā esot norādīts, ka brauciena pašizmaksa tomēr esot Ušakova minētie 84 santīmi, jo tajos ierēķināta amortizācija un pievienotās vērtības nodoklis, kas neesot ietverti Amerika minētajās aplēsēs.
“Lai arī kā, Tiesībsarga birojs šobrīd gatavo oficiālu vēstuli Rīgas domei, lai tā sniegtu izsmeļošu un pamatotu skaidrojumu, kāda tad ir viena brauciena reālā pašizmaksa. Tai ir liela nozīme – ja tā būs zemāka par plānoto sabiedriskā transporta sadārdzinājumu nerīdziniekiem, būs pamats runāt par diskriminācijas aizlieguma pārkāpumu,” teica Siliņa, skaidrojot, ka par sabiedriskā transporta izmantošanu nerīdziniekiem nedrīkst prasīt vairāk nekā tas izmaksā.
Jau vēstīts, ka šobrīd maksa par vienu braucienu Rīgas sabiedriskajā transportā ir 50 santīmu (71 eiro cents), bet biļete pie transportlīdzekļa vadītāja nopērkama par 70 santīmiem.
No nākamā gada Rīgas dome plāno noteikt atšķirīgu maksu par braucienu Rīgas sabiedriskajā transportā. Tad rīdziniekiem viens brauciens no nākamā gada varētu izmaksātu mazāk – 0,42 latus vai 0,6 eiro, bet nerīdziniekiem dārgāk nekā līdz šim, proti – 0,84 latus jeb 1,2 eiro.
Rīgas domē cer, ka, pateicoties iecerētajai sabiedriskā transporta biļešu cenu reformai, līdz gada beigām dzīvesvietu pilsētā deklarēs 10 000 iedzīvotāju.
Tikmēr Tiesībsarga birojs šodien izplatītajā paziņojumā norādīja: “Rīgas domes lēmumā, ka rīdziniekiem braukšanas maksa ir mazāka nekā nerīdziniekiem, nav saskatāms diskriminācijas aizlieguma pārkāpums, ja vien nerīdzinieku biļetes cena ir tāda pati kā brauciena reālās izmaksas. Savukārt, ja nerīdzinieku biļete tiek sadārdzināta, proti, cena ir lielāka nekā reālās izmaksas, tad ir saskatāms diskriminācijas aizlieguma pārkāpums.”