Tiesībsargs vērtēs situācijas Ogres pašvaldībā 25
Tiesībsarga birojā ir ierosināta pārbaudes lieta, kurā tiks vērtēta Ogres pašvaldības darbība attiecībā uz labas pārvaldības ievērošanu, tostarp situāciju ar Ogres novada muzeju, otrdien Latvijas Televīzijas raidījumā “Šodienas jautājums” sacīja tiesībsarga vietniece Ineta Piļāne.
“Šajās situācijās vienmēr ir jāvērtē apstākļu kopums,” minēja Piļāne, piebilstot, ka informācija jāgūst no visām iesaistītajām pusēm un jāņem vērā apstākļi, kādēļ konkrēti aspekti izgaismojas tieši šobrīd, kā arī, vai samilzusī problēma bijusi ilgstoša.
Taujāta par līdzšinējo vērtējumu attiecībā uz Ogres pašvaldības darbu, Piļāne plašāku komentāru nesniedza, atzīmējot, ka lieta ir izskatīšanas stadijā. Kad process tiks noslēgts, par izvērtējuma rezultātiem tiks informēta arī sabiedrība.
Vaicāta par to, vai tiks vērtēta visa pašvaldības darbība vai kādu konkrētu ierēdņu rīcība, Pīļāne norādīja, ka runa ir par pašvaldības darbinieku rīcību kopumā.
LETA jau vēstīja, ka šā gada 2.janvārī tika sākta Ogres novada muzeju reorganizācija, ko paredz domes pagājušā gada 22.decembra lēmums. Paši muzeja darbinieki uzskata, ka pret viņiem tiek vērstas represijas, jo viņi iebilduši pret Ogres mēra Helmaņa ieceri muzejā sarīkot sankcijām pakļautā Avena porcelāna izstādi no viņa privātkolekcijas.
Situācijai ar Ogres muzeju eskalējoties, ceturtdien, 20.aprīlī, plkst.8.30 pie Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas (VARAM) galvenās ēkas notiks protesta akcija, kuras dalībnieki prasīs atstādināt no amata Ogres novada domes priekšsēdētāju Egilu Helmani (NA).
Protesta dalībnieki aicina vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Māri Sprindžuku (AS) izvērtēt pēc būtības Helmaņa darba tiesiskumu un atbilstību labas pārvaldības principiem, kā arī uzstāj, lai VARAM pārtrauc Ogres mēra izrēķināšanos ar Ogres Vēstures un mākslas muzeja darbiniekiem.
Piketa organizatori vērtē, ka Ogres mērs Helmanis ir nepamatoti iejaucies Ogres Vēstures un mākslas muzeja darbā, uzspiežot muzejam organizēt sankcijām pakļautā Putina oligarham Pjotram Avenam piederošo porcelāna izstādi, tādējādi cenšoties normalizēt šo personu Ukrainas kara apstākļos.
“Trīs mēnešu laikā Latvijas sabiedrības acu priekšā situācija ir dramatiski pasliktinājusies, tomēr valsts augstākās amatpersonas ir izvēlējušās nereaģēt un līdz ar to pieļaut Ogres mēra tālāku izrēķināšanos ar Ogres muzeja darbiniekiem. Par to liecina arī atklātās vēstules valsts augstākajām amatpersonām, ko parakstīja vairāk nekā 1000 Latvijas iedzīvotāji un organizācijas, neskatīšana pēc būtības un tās “futbolēšana” starp ministrijām. Ogres Vēstures un mākslas muzeja vadītāja un vairākas darbinieces spiediena rezultātā nolēmušas atstāt amatu, tādēļ muzeja darbība ir apdraudēta,” turpina Tauriņa.
Kā vēstīts, Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) situācija Ogrē “nav pieņemama”, un premjers aicinās vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Sprindžuku izskatīt šo lietu pēc būtības.
“Mēs esam demokrātiska valsts, un demokrātiskās valstīs ir zināma lietu secība un lietas, kuras var un kurām vajag notikt, un ir arī tādas, kas nav vēlamais virziens,” tā uz jautājumu par notikumiem starp Ogres pašvaldību un Ogres muzeju pirmdien atbildēja Kariņš.
Savukārt Nacionālās apvienības (NA) Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Jurģis Klotiņš uzskata, ka tas ir samilzis konflikts starp Ogres novada priekšsēdētāju Helmani un Ogres muzeja vadītāju, kam nav izdevies rast risinājumu. “Šādiem konfliktiem nevajadzētu rasties pašvaldībās, un katrai iesaistītajai pusei ir paškritiski jāizvērtē sava līdzšinējā rīcība, nostāja un jāsaskata savas kļūdas,” sacīja Klotiņš.
Jau vēstīts, ka jau dažus mēnešus izveidojies konflikts starp Ogres pašvaldības un Ogres muzeja pārstāvjiem.
Pirmdien, 17.aprīlī, īsi pirms Ogres novada domes ārkārtas sēdes, kurā bija plānots lemt par Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktores direktores Evijas Smiltnieces atstādināšanu no amata uz laiku, viņa pašvaldībai uzteikusi darbu, aģentūru LETA informēja direktore.
Kā vēstīts, tiesībsargs, vērtējot Ogres novada pašvaldības lēmumu februārī aizliegt “Ogres novada pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrībai” plānoto sapulci, kuras mērķis bija paust atbalstu Ogres vēstures un mākslas muzejam un tā darbiniekiem, secinājis, ka pastāv pamatotas bažas par veidu, kādā Ogres pašvaldība ierobežo iedzīvotāju pulcēšanās brīvību.
“Progresīvo” Saeimas frakcija aicinājusi vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Sprindžukuno amata atstādināt Ogres novada domes priekšsēdētāju Helmani.
Intervijā Latvijas Radio Sprindžuks iepriekš vērtēja, ka situācija Ogrē ir dīvaina un “kaut kas nav īsti kārtībā”, ja reiz konfliktsituācija turpinās tik ilgu laiku, tomēr viņš nesaskata pamatu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai iejaukties šādu lokālu jautājumu risināšanā.