Skolēni.
Skolēni.
Foto: Ieva Čīka/LETA

Tiesībsargs: Vecākiem ir jāizvēlas tāda izglītības apguve, kas vislabāk atbilst bērna vajadzībām 22

Rūpējoties par bērna tiesībām uz izglītības nodrošināšanu, vecākam ir jāizvēlas tāda izglītības apguves programma, kas vislabāk atbilst bērna vajadzībām, aģentūrai LETA norādīja Tiesībsarga birojā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Šonedēļ Ministru kabinets atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) “drošas skolas” rīcības plānu, kurā paredzēts, ka pret Covid-19 nevakcinētiem skolēniem ir jābūt testētiem dalībai klātienes mācībām.

Ja nevakcinētā skolēna vecāki vai pats skolēns, ja ir sasniedzis 14 gadu vecumu, ir atteikušies no iknedēļas testēšanas izglītības iestādē, bērns un skolu nedrīkst apmeklēt un izglītība 1.-8.klasei ir jāapgūst ģimenē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā norādīja Tiesībsarga birojā, izglītības apguves formas izvēle ir vecāku ziņā. Izdarot izvēli par labu bērna apmācībai mājās, vecākam ir rūpīgi jāizvērtē savas iespējas nodrošināt bērna izglītību vai ar privātskolotāja atbalstu.

“Bērnam, neatkarīgi no vecāka izdarītās izvēles, ir jāsaņem atbilstošs atbalsts zināšanu apguvei, kā izglītības iestādē, tā apmācībā mājās. Bērna vecākam ir jāvienojas ar skolu, kā norisināsies savstarpējā sadarbība, piemēram, mācību materiālu saņemšanu, skolēna zināšanu pārbaude, jo skolotājam jānovērtē bērna zināšanu apguve un jāizliek vērtējums,” uzsvēra Tiesībsarga birojā.

Tiesībsarga birojā skaidroja, ka izglītība ģimenē ir viena no izglītības apguves formām, kā to nosaka Izglītības likums. Apmācībā mājās ik gadu zināšanas apgūst vairāk nekā 100 bērnu. Šī gada februārī bērnu skaits bija pieaudzis līdz 437.

Ja vecāka izvēle ir apzināta un izvērtēta, lai nodrošinātu labāko bērnam, tad apmācība mājās, tā vietā, lai bērnam nebūtu regulāri jāveic Covid -19 tests, ir atbilstošs risinājums, pauda Tiesībsarga birojā.

“Svarīgi, lai skola sadarbību ar vecāku veidotu atbildīgi nevis formāli, īpaši novērtējot bērna zināšanas, tā pārliecinoties, ka bērns ģimenē saņem pilnvērtīgu atbalstu un spēj apgūt mācību saturu,” sacīja Tiesībsarga birojā.

Savukārt, ja tiek konstatēts, ka tas nenotiek, skolai būtu jāinformē atbildīgās iestādes, kuru pienākumos ir izvērtēt situāciju, vajadzības gadījumā sniedzot atbalstu ģimenei vai izvērtējot vecāku spējas rūpēties par bērnu un nodrošināt viņa izglītību.

Nosakot, kādos gadījumos vecākiem būs jānodrošina bērna izglītība ģimenē, mērķis nav pārliecināt vecākus un mazināt viņu neticību Covid-19.

Reklāma
Reklāma

Nosakot minēto regulējumu, tiek darīts viss iespējamais, lai bērni, ievērojot epidemioloģisko drošību, var atgriezties skolās un mācīties klātienē.

Savukārt vecākam ir jāvērtē, kāds risinājums ir labākais viņa bērnam nevis jāpieturas pie savas pārliecības.

Ņemot vērā, ka ģimenes situācijas ir dažādas, tad būs bērni, kuriem apmācība mājās būs labākais viņu interesēm neatkarīgi no Covid – 19 testa nodošanas.

“Tas neizslēdz, ka būs bērni, kuriem izglītība ģimenē nedos pozitīvu rezultātu,” norādīja Tiesībsarga birojā.

LETA jau ziņoja, ka jaunajā 2021./2022.mācību gadā no 1.septembra klātienes mācībās drīkstēs piedalīties tikai tie skolēni un izglītības darbinieki, kuri digitālā vai papīra formātā varēs uzrādīt sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu vai negatīvu Covid-19 testa rezultātu.

Gadījumos, ja skolēnam netiks veikta Covid-19 testēšana, attiecīgais izglītojamais nevarēs nedz sākt, nedz arī turpināt izglītības ieguvi klātienē izglītības iestādē.

Tādā gadījumā pamatizglītības ieguve būs vecāku atbildība un tā iegūstama ģimenē. Izglītība ģimenē varēs tikt īstenota 1.-8.klasē.

Savukārt attiecībā uz 9.klases izglītojamiem izglītības ieguve ģimenē nav pieļaujama, jo 9.klases noslēgumā tiek kārtoti pamatizglītības pakāpes noslēguma valsts pārbaudes darbi un ir nepieciešama pastiprināta pedagoga iesaiste mācību procesā.

Klātienes izglītības procesā skolā un pirmsskolā netiek noteikti ierobežojumi izglītojamo skaitam un telpu platībai uz izglītojamo. Tāpat izglītības procesam iespēju robežās jānotiek vienā klasē vai grupā.

Izglītības iestādes vadītājs klātienes mācību procesu var ierobežot tikai gadījumos, kad attiecīgajam izglītojamam ir noteikta karantīna vai izolācija.

Skolēnam, sākot no piecu gadu vecuma, kuram noteikta karantīna vai izolācija, izglītības iestāde nodrošina attālinātas mācības, izņemot koledžas un augstskolu studiju programmās.

Pirmā testēšana pret Covid-19 nevakcinētiem skolēniem mācību gada sākšanai paredzēta no 23.augusta līdz 30.augustam, ierodoties izglītības iestādē.

Pirmā testēšana ir attiecināma tikai uz 1.septembri. Arī turpmāk, lai piedalītos izglītības procesā klātienē, izglītojamiem tiks veikta iknedēļas rutīnas testēšana, atbilstoši Slimības un profilakses kontroles centra (SPKC) algoritmam.

Testēšanu neveic personām, kurām ir vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Pamata un vidējās izglītības pakāpes izglītojamiem un pedagogiem testēšana tiek veikta par valsts budžeta līdzekļiem.

Kas attiecas uz mutes un deguna aizsegiem skolās, tie būs obligāti jālieto visiem skolēniem un pedagogiem, atrodoties skolas koplietošanas telpās.

Mutes un deguna aizsegu varēs nelietot bērni, kuri nav sasnieguši septiņu gadu vecumu, un personas ar acīmredzamiem kustību traucējumiem vai psihiskās veselības traucējumiem, kuru dēļ personai trūkst spēju vai iemaņu mutes un deguna aizsega lietošanai, kā arī sportisti sporta treniņu laikā.

Nodarbinātie izglītības iestādē, kuriem ir sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, varēs nelietot mutes un deguna aizsegu.

Mutes un deguna aizsegus mācību telpā varēs nelietot arī izglītojamie, kuriem ir sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts.

Ņemot vērā, ka izglītojamie jaunākajā vecumposmā, 1.-3.klasē, vēl tikai mācās mācīties, tostarp apgūst lasītprasmi un attīsta komunikācijas prasmes, mutes un deguna aizsegu lietošana var to apgrūtināt.

Turklāt izglītojamiem šajā vecumposmā trūkst iemaņu pareizu mutes un deguna aizsegu lietošanā, līdz ar to 1.-3.klases izglītojamie mācību telpā nelietos mutes un deguna aizsegus.

Minētais izņēmums nav attiecināms uz mutes un deguna aizsegu lietošanu koplietošanas telpās, piemēram, izglītības iestādes gaiteņos, vai gadījumā, kad izglītības iestādes vadītājs, izvērtējot epidemioloģisko situāciju, ir pieņēmis ar dibinātāju saskaņotu pamatotu lēmumu par mutes un deguna aizsega lietošanu.

Ņemot vērā mūzikas instrumentu spēles, vokālās mākslas un dejas apguves specifiku, arī šajā gadījumā nav jālieto mutes un deguna aizsegi.

Fizisko aktivitāšu laikā personai ir apgrūtināta elpošana, tāpēc to norisē arī nav jālieto mutes un deguna aizsegi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.