Tiesībsargs: “Mozaīkas” piedāvātais reģistrēto partnerattiecību likums nav atbalstāms 0
Biedrības “Mozaīka”, kas apvieno seksuālās minoritātes, piedāvātā reģistrēto partnerattiecību likuma un to pavadošo likumprojektu tālāka virzība nav atbalstāma, uzskata tiesībsargs Juris Jansons.
Tā vietā būtu izdarāmi grozījumi vairākos tiesību aktos, kas pietuvinātu ārpuslaulības savienībā dzīvojošas personas laulātu pāru tiesiskajai aizsardzībai, aģentūru BNS informēja tiesībsarga konsultante komunikācijas jautājumos Ruta Siliņa.
Paziņojumā presei tiesībsargs norāda, ka saskaņā ar vairākiem starptautiskiem tiesību dokumentiem jēdziens “ģimenes loceklis” attiecināms gan uz laulāto, gan arī reģistrētu partneri. Satversmes tiesa minējusi, ka ģimenes jēdziens nav saistāms tikai un vienīgi ar laulības attiecībām, bet arī gadījumos, kad puses dzīvo kopā ārpus laulības.
Katrai valstij ir tiesības noteikt, kādu personu dzimumu savienību sauks par laulību. Satversmē nepārprotami skaidri ir noteikts laulības jēdziena saturs – tā ir savienība starp vīrieti un sievieti. Eiropas Savienības tiesas tiesnesis Egils Levits, komentējot Satversmē noteikto diskriminācijas aizliegumu, klāsta, ka “daudzās valstīs homoseksuālas partnerattiecības ir tiesiski atzītas. Taču tas nenozīmē, ka tās juridiski būtu pilnībā jāpielīdzina tradicionālajai (heteroseksuālajai) laulībai”.
Partnerattiecību jautājuma sakārtošanai tiesībsargs aicina Saeimu veikt grozījumus vairākās tiesību normās, kas attiecas uz pacientu tiesību aizsardzību, interešu konfliktu novēršanu, procesuālajām tiesību normām, personas sociālajām tiesībām un tiesībām uz informāciju.
Tiesībsargs jautājuma skatīšanai par partnerattiecību tiesisko regulējumu 2011.gadā izveidoja konsultatīvo padomi. Konsultatīvās padomes par partnerattiecību tiesisko regulējumu ekspertu vairākums norādīja, ka nav nepieciešams homoseksuālu partnerattiecību kopdzīves speciāls regulējums. Tā vietā eksperti norādīja uz nepieciešamību sakārtot partnerattiecību regulējumu bērnu aprūpes, mantisko un veselības aprūpes jautājumu kontekstā.
Patlaban septiņās Eiropas valstīs – Beļģijas Karalistē, Islandes Republikā, Nīderlandes Karalistē, Norvēģijas Karalistē, Portugāles Republikā, Spānijas Karalistē un Zviedrijas Karalistē – ir atļautas viendzimuma pāru laulības, savukārt piecpadsmit Eiropas valstīs viendzimuma pāri savas attiecības var reģistrēt.
Jau vēstīts, ka “Mozaīka” ar grozījumiem likumos vēlas panākt, lai homoseksuāliem pāriem būtu tādi paši juridiskie pienākumi vienam pret otru, kā arī privilēģijas uz pabalstiem un pensijām kā laulātiem pāriem. Tiesības adoptēt bērnus biedrība neprasa.