Juris Jansons.
Juris Jansons.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Tiesībsargs: Latvijas institūcijām jāsniedz skaidra informācija, kas patiesībā notiek Misānes lietā 5

Dānijā aizturētās Latvijas pilsones Kristīnes Misānes lietā patlaban vērojams informācijas vakuums, tāpēc nepieciešams Latvijas institūciju saprotams un precīzs skaidrojums, aģentūrai LETA atzina tiesībsargs Juris Jansons.

Reklāma
Reklāma

Precīzas informācijas vakuums

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Viņš norādīja, ka patlaban Misānes lietā “precīzas informācijas vakuums tiek aizpildīts ar pieņēmumiem un sazvērestības teorijām”, tāpēc valdības institūcijām būtu jāsniedz skaidra informācija par to, kas patiesībā notiek Misānes lietā.

“Ja ir citas apsūdzības pret Misāni, tad arī par to sabiedrība ir jāinformē. Jo pretējā gadījumā sākam slikti domāt par Dānijas sabiedrotajiem, kas, manā izpratnē, ir etalons cilvēktiesību jomā Eiropā,” pauda tiesībsargs.

Nepieciešami plaši skaidrojumi

CITI ŠOBRĪD LASA

Jansons uzsvēra, ka viņš no valdības institūcijām sagaida plašu skaidrojumu par to, kas Misānes lietā līdz šim ir ticis darīts, kā arī – kā tiek risināts Misānes bērnu jautājums.

“Var klupt virsū Ģenerālprokuratūrai un pārmest, vai tā darījusi visu, tomēr te drīzāk ir jautājumi Tieslietu ministrijai, kas atbild par tieslietu politiku un sadarbību ar ārvalstu institūcijām. Tāpat man ir jautājumi Ārlietu ministrijai par to, kāds bijis tās darbs,” sacīja Jansons.

Viņš arī norādīja, ka ir saņēmis pārmetumus par tiesībsarga pasīvu iesaisti šī jautājuma risināšanā, tomēr Jansons uzsvēra, ka viņš ir Latvijas tiesībsargs, nevis pārvalstu tiesībsargs, tāpēc nevar ietekmēt citas valsts jurisdikciju.

Jau vēstīts, ka Dānijas apgabaltiesa piektdien nolēma neatbrīvot un paturēt apcietinājumā Misāni, kas faktiski nozīmē, ka viņa 20.februārī tiks izdota Dienvidāfrikai (DĀR), aģentūrai LETA apstiprināja Misānes pārstāvji.

Uzziņa:

Sieviete 2011.gadā iepazinusies ar DĀR pilsoni un pēc četriem gadiem abiem piedzimusi meita. Taču starp abiem vecākiem sākušies konflikti, kas sākotnēji bijuši finansiāli motivēti. Pēc tam vīrietis vienpusēji nolēmis pārtraukt attiecības un esot sācis vardarbīgi izturēties gan pret Misāni, gan pret abiem ģimenes nepilngadīgajiem bērniem.

Baidoties par savu un savu bērnu drošību un dzīvību, 2018.gada maijā Kristīne nolēmusi meklēt patvērumu Latvijā, norādīja radinieki. 2018.gada decembrī Misāne devusies darba braucienā caur Kopenhāgenu uz Mozambiku, taču, šķērsojot robežu, viņa aizturēta, jo bijusi Interpola meklēšanā. DĀR bija norādījusi, ka Misāne tiek meklēta par bērna nolaupīšanu. Tagad DĀR sievietei draudot 15 gadus ilgs cietumsods.

Reklāma
Reklāma

Šo lietu tika piedāvāts Pārņemt Latvijas prokuratūrai, taču tas netika darīts, jo, kā iepriekš skaidroja prokuratūra, Misānei DĀR tiek inkriminētas darbības, kas Latvijā neparedz nozīmīgus sodus, attiecīgi Eiropas apcietinājuma orderi par šīm darbībām nav bijis likumīga pamata pieņemt.

Attiecībā uz citu iespējamo Misānes rīcību, kas teorētiski varētu atbilst krāpšanai un dokumenta viltošanai, Latvija, ņemot vērā pierādījumu trūkumu, nevarētu garantēt personas kriminālvajāšanu Latvijā, norādīja Latvijas prokuratūrā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.