Tiesībsargs aicina ziņot par piedzīvoto un pārdzīvoto bērnunamos 0
Tiesībsargs aicina bijušos un esošos bērnu namu audzēkņus un darbiniekus informēt Tiesībsarga biroju par piedzīvoto un pārdzīvoto bērnu namos, liecina ievietotā informācija birojā mājaslapā.
Birojs lūdz norādīt konkrētus faktus, pārkāpumus, bērnunamus, personu vārdus un notikuma laiku, kad notikuši pārkāpumi.
“Šī informācija ir nepieciešama, lai veiktu padziļinātu izpēti un novērstu turpmākus bērnu tiesību pārkāpumus. Tiesībsarga birojs garantē informācijas avota konfidencialitāti,” sacīts paziņojumā.
Tiesībsargs uzsver, ka valsts ir īpaši apņēmusies rūpēties par bērniem, kas palikuši bez vecāku gādības. Tādejādi tiesībsarga mērķis ir izzināt, kā valsts patiesībā rūpējas par šiem bērniem.
Jau ziņots, ka Tiesībsarga birojs veicis pētījumu par bērnu ārpusģimenes aprūpi, izpētot, cik ilgi bērni tajos uzturas, vai un kādēļ tiek ievietoti psihoneiroloģiskajās klīnikās, kā tiek nodrošināta bērnu izglītība un kāda ir bērna saskarsme ar ģimeni.
Tostarp secināts, ka par bērnu uzturēšanu ārpusģimenes aprūpē tiekot samaksāts trīskārtīgi – finansējuma nāk no pašvaldības, Veselības un Izglītības un zinātnes ministrijām. Vidēji tam tiek atvēlēti 2000 eiro mēnesī. Par lielu problēmu uzskata bērnunamu vadītāju lēmumu sūtīt bērnu uz internātskolu simtiem kilometru attālumā. Liels skaits bērnunamu audzēkņu, salīdzinot ar ģimenēs dzīvojošiem bērniem, nonāk psihoneiroloģiskā klīnikā.
Tiesībsargs Juris Jansons pauda uzskatu, ka ir dažādas uzraugošās institūcijas, kurām vajadzētu pārbaudīt, vai tiek izdarīt viss bērnu interesēs, bet redzams, ka sistēma ir neefektīva.
Datus par finansējumu tiesībsargs nosauca par šokējošiem. Viena bērna uzturēšanai ārpusģimenes aprūpes iestādē pašvaldības vidēji mēnesī novirza 600 eiro. Internātskolas savukārt uztur Izglītības un zinātnes ministrija, kas par bērnu maksā 300 eiro. Ja bērns nonāk klīnikā, par viņu maksā Veselības ministrija – vidēji 36 eiro dienā. Tādējādi par bērnu uzturēšanu tiekot samaksāts trīskārtīgi.